Dikkat dağınıklığı, odaklanma sorunu ve konsantrasyon eksikliği hepimiz dönem dönem yaşayabiliriz. Zamanı verimsiz kullanmaya sebep olan bu durumun üstesinden gelmek için çözüm yolları var. “Yüksek Topuklar” editörleri olarak, odaklanma sorunu nasıl çözülür sorusuna, işe yarar cevaplar sunuyoruz.

Aklımıza takılan bir problem varsa, o an başka bir şey düşünüyorsak, dalgınsak ve canımız sıkkınsa, elimizdeki işe yeteri kadar odaklanamayız. Bu durum uzun vadede hata yapmamızı, bir işle gereğinden fazla uğraşmamızı ve yaptığımız işten sıkılmamıza neden olur. 

Zihninizi kontrol altına alarak odaklanın!

Bir işle uğraşırken zihninizin başka şeyler düşündüğü oluyor mu? Bu durumu toparlamak için, yaptığınız iş ne olursa olsun kendinizi o işe verin. Bu yöntem, gereğinden fazla uzun süren işleri yoluna koyar. Emin olun ki elinizdeki o işi tamamen bitirdiğinizde kendinizi çok güçlü hisseceksiniz. Odaklanma ve konsantrasyon gün geçtikçe artacaktır.

Alakasız düşünceleri uzaklaştırın

Odaklanmayı ne kadar denerseniz deneyin, bazı alakasız düşünceler zihnimize yerleşir. Örneğin;

  • Kahve içsem iyi olur…
  • E-postamı kontrol etmeyi unutmamalıyım…
  • Acaba Facebook ve Twitter’da neler oluyor?
  • Bu kadar işi nasıl halledeceğim?

Ardı arkası kesilmeyen bu sorulara saplanıp kalmak yerine, kendi kendinize “şu anda işimle ilgileniyorum, tüm bunları daha sonra yapacağım” deyin ve sizin için önemli olanları yapılacaklar listenize ekleyin. Böylece işinizi zamanında yapmış olursunuz.

Beslenme ve uykuyla düzen kazanın!

Konsantrasyon yeteneği ve odaklanma fiziksel durumumuzdan çok etkilenir. Bu nedenle, uykumuzu tam olarak almamız ve ağır yemeklerden kaçınmamız odaklanma açısından önemlidir. Yeterince uyuyun ve dengeli beslenin. Gün bitiminde sakinleştici bitki çayı veya saat başı bir bardak su içmek odaklanma sorununu çözmek için faydalı olacaktır.

Spor yaparak verimliliği artırın!

Öncelikle şu konuda anlaşalım: Uzun saatler spor yapmanıza gerek yok. Günde 10 dakika açık havada yürüyüş bile konsantrasyon gücünü artırır. Düzenli olarak egzersiz yapmak, kendinizi yorgun hissettiğinizde daha çabuk toparlanmanızı sağlar. Tempolu bir yürüyüş, ya da her sabah düzenli olarak yaptığınız spor, kolayca konsantre olmanızı sağlar. Bu sayede odaklanma sorunu azalır, daha verimli yaşarsınız.

Çevrenizi temizleyerek güçlü odaklanın!

Çevrenizdeki insanlar konsantre olmanızı imkansız hale getiriyorsa, bu durumu çözmek için tek başınıza sakin bir odada çalışabilirsiniz. İnsanların sizi oyalamalarına engel olmak için müzik dinlemeseniz bile kulaklık takabilir, cep telefonunuzu kapatabilirsiniz. Ayrıca e-postalarınızı kontrol ederken tüm sohbet programlarının kapalı olduğundan emin olun.

Sadece bir işe odaklanmayı seçin!

Aynı anda birçok iş yapmak cazip görülebilir ancak bu odaklanma sorunu ortaya çıkarabilir. Gün boyu birçok iş üst üste binebilir. Fakat iki işle aynı anda uğraşmanız odaklanmanızı imkansız hale getirebilir. Onun için tüm işlerinizi teker teker halledin. Böylece daha çabuk ilerlediğinizi göreceksiniz. Üstelik, iş bitirdiğinizi görmek sizi motive eder ve daha fazla çalışma isteği verir.

Zaman yönetimi için öneriler başlıklı haberimizi okursanız, odaklanma sorunu için daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.