Erkek arkadaşın işten ayrılmış. Bir erkek için işsiz olmak son derece kötü bir ruh halidir. Erkekler böyle durumlarda genelde depresif olurlar. Bu ruh hali içinde doğru kararlar alamamaları doğaldır. Cebinde parası olmayan bir adam kendini kötü hisseder. Maddi olarak ailesinden veya birikimlerinden destek alsa da, üretmeme süreci çoğu için zordur.Kendini işe yaramaz gibi görmesine sebep olur. Kafası karışır.

İkinci etken de askere gidecek olması. Biz kadınlar, bu duyguyu bilemeyiz ve genelde anlayamayız. Ne olursa olsun endişe duyuyordur. Ayrıca kafasında takılı kim bilir neler vardır? Ona anlayış göstermen gerekir. Aklından geçenler arasında en büyük yeri sen kaplıyorsundur. O gidiyor ve sen burada kalıyorsun, onun yokluğunda karşına başka birinin çıkacağını, senin ona aşık olabileceğini düşünüyordur. İhanete uğrayacağına, senden ayrılmayı daha uygun bulmuştur. Bu onun için bir çeşit koruma kalkanı, düşünsene gerçekten onun yokluğunda sen birine aşık olsan ve sizin ilişkiniz bir şekilde devam ediyor olsa, asker ocağında ne kadar acı çekecektir. Bunun için erken önlem alıyor olabilir. En azından böyle bir durum oluştuğunda, zaten biz ayrıydık diyerek içini rahatlatacaktır.

Sen gerçekten hayatını bu insanla geçirmek istiyorsan, onun bu süreçte üstüne gitme. Sen ne kadar dil döksen, onu sevdiğini ve bekleyeceğini söylesen de, cümlelerin onu tatmin etmeyecektir. En iyisi, bunu ona göster. Askerdeyken mektupsuz bırakma çünkü asker ocağında mektup çok değerli. Onu hala sevdiğini ve ilişkinizin devam ettiğine orada inanırsa, ilişki düzene girecektir. Şimdi üstüne gitme ama çok da umursamaz davranma. İpleri biraz onun eline ver ve bekle. Kafasının karışık olduğunu düşünüyorum, anlayış göster.

Eğer o burada yokken, gerçekten senin sevginde bir eksilme olmaz ve aşkın aynı şekilde devam ederse, dönünce gelişmelere bakarsınız. Şimdi bunlar için erken. Ancak şunu da unutma ki, askere giden adamla dönen aynı kişi olmayacak. Erkekler askerlik sürecinde ciddi değişimler gösterirler. Kendini yeni tavırları ve alışkanlıkları olan bir adamla tanışmaya hazırla. B

ırak hayat aksın, bakalım gelişmeler neleri getirecek? Sen biraz sabırlı ve anlayışlı davran. Ben ilişkinin şu anda bitmesini gerektirecek bir durum göremedim. Sakin ol ve onu anlamaya çalış. Askerde yalnız kaldığında sana daha fazla sarılacaktır. Güzel haberlerini bekliyorum. Sevgilerimle….

Candan Ünal

Yüksek Topuklar Aşk ve İlişkiler Editörü

Candan.unal@yuksektopuklar.net

Candan Sohbetlere Yazmak için Buraya Tıklayın

 

Merhaba;

Ben 24 yaşında bir bayanım. Erkek arkadaşımla üniversitedeyken tanıştık. Aynı sınıftaydık ve çok iyi arkadaştık son sene birlikte olmaya başladık. 2 yıldır devam eden bir ilişkimiz var. 2 yıl süresince hiç bir sorun ve problem yaşamadık en ufak bir tartışma bile olmadı. okuldan birlikte mezun olduk ve sonrasında ikimiz de farklı yerlerde (firma olarak) çalışmaya başladık. çalıştığımız süre içinde çok sık görüşememeye başladık hafta sonları görüşebiliyorduk sadece. aile durumu sebebiyle akşam geç saatlere kadar dışarıya çıkamadığım için belirli saate kadar görüşebiliyorduk. aramızda da çok sorun olmuyordu. 3 ay önce erkek arkadaşım işinden ayrıldı ve yazın askere gidiyor. 2 ay önce bana biraz düşünmek istediğini bu işin ciddiye gittiğini ve bu konuda ikimizin de değerlendirme yapmamız gerektiğini söyledi. ve istediğimiz gibi görüşememe durumunun da onu yorduğunu söyleyerek zaman istedi. bu 2 aylık zaman içinde çok fazla üstüne gitmedim. ilk söylediğinde başka birisi olup olmadığını, beni artık sevmiyor musun diye sorduğumda ne başkasının olduğunu ne de beni artık daha az sevdiğini söyledi. her an beni düşündüğünü ve beni çok sevdiğini dile getiriyordu. bu durumu çözebileceğimizi dile getirdiğimde ailenle arana girmek istemiyorum senin üzülmeni istemiyorum diye karşılık verdi. 2 aylık zaman sürecinde çok daha seyrek görüşmeye konuşmaya başladık.ancak konuştuğumuz ve görüştüğümüz zaman hiçbir şey olmamışız ve biz eskisi gibi sevgiliymişiz gibi davranıyordu. konuştuğumuz zaman bana sürekli kimlerle olduğumu neler yaptığımı falan sorup yerli yersiz kıskanmalar yapıyordu. benim de canıma tak etti ve ne yapıyoruz biz böyle neyi amaçlıyorsun beni çok kırıyorsun böyle davranarak nereye kadar böyle gidecek dediğimde. ben seni hala çok seviyorum ve unutamıyorum olmuyor ama bir yandan da yaşımız ciddi düşünmek için çok erken bir kaç yıl sonra böyle bir ilişkimiz olsa bana evlenme teklifi edeceğini ama erken olduğunu söyledi. çok üzüldüğü de belliydi bunları söylerken. askere gideceğini ve beni bağlayamayacağını dile getirdi. hayatımızda ne olacağı belli değil ve ben sana beni bekle diyemem dedi. bu ne demek çok anlayamadım ben… evet seviyor belli ama bir insan nasıl sevdiği birinden uzak durmaya çalışır. askerlik yaklaşıyor diye mi,sevmiyor diye mi, yoksa artık sıkıldı diye mi, böyle bilmiyorum. beraberken yakınlaşmaya çalışıyor nasıl davranacağımı bilmiyorum. görüşememek ve özgürce bazı şeylerin yaşanamaması ayrılık sebebi olabilir mi gerçekten seven biri için. ben bu kadar sevip ayrıyız diye acı çekerken o nasıl dayanıyor anlamıyorum belki de kendimi kandırıyorum. acaba askerlik psikolojisi mi onu da bilmiyorum ama ben her şekilde onu beklemeye hazırım eğer öyleyse bile… kafası o kadar karışmış ki ona nasıl yardımcı olacağımı bilmiyorum sizce ne yapmalıyım?? yardımcı olun ve fikir verin lütfen çünkü ben gerçekten çıkar yol bulamadım… nasıl davranmalıyım ona ya da hiç çabalamadan vaz mı geçmeliyim artık… çok acı çekiyorummm.. 🙁

Deniz

Candan Sohbetlere Yazmak için Buraya Tıklayın