Bu kez elim, kolum titreyerek o lanet olası koltuğa uzandım. İçimden parçalar alınıyordu patoloji yapılabilmesi için… “Buradan çıktığın andan itibaren sağlıklı beslenmeye çok dikkat et ve sakın moralini bozma” dedi doktorum. Patoloji test sonuçlarım 10 gün sonra belli olacaktı ve beynimi tilkiler sarmıştı bile…

Eve döndüğümde içim rahattı çünkü rahim ağzı kanseri olabileceğime hiç inanmıyordum. Alt tarafı yorgun hissediyordum, çabuk yoruluyordum. Vücudumda hiçbir belirti yoktu, her şey yolunda gidiyordu. Doktorumu tanıdığım için küçük bir sorunu fazlasıyla büyüttüğünü düşünüyordum.

**

Dayanamayıp gece geç saat olmasına rağmen doktorumu aradım. “İnanmıyorum ama bende neden kanser şüphesi olsun ki?” diye sordum. “Rahim ağzı kanserine yol açabilen HPV virüsü çeşitli nedenlerle vücudunda olabilir. Yetersiz beslenme, sigara içmek, aşırı stres, üzüntü, uyku düzensizliği yüzünden ortaya çıkabilir ya da cinsel ilişki yoluyla bulaşabilir” dedi. “Söyler misiniz bana cinsel yolla mı bulaşmış?” dedim. Sağlığım hiç önemli değildi ama Cihan’ın beni aldatıp aldatmaması önemliydi. “Bunu söylemek için çok erken, patoloji sonuçlarını beklememiz gerekiyor” dedi.

**

Soru, kaygı, korkuyla dolu 10 gün geçti ve test sonuçlarım belli oldu. İş yerimdeydim, hastaneyi arayıp e-mailime göndermelerini istedim. Bir PDF dosyası gözlerimden süzülen yaşları sağanak yağmura çevirdi. “Sonuç: B16 Tip HPV virüsü bulunmuştur, detaylı inceleme yapılmalıdır” yazıyordu. Evet, ben bunu biliyorum B16 tip virüs rahim ağzı kanserine neden olabiliyordu.

Doktorumu aradım ağlayarak, “sonuçlar çıktı ne anlama geldiğini biliyorum” dedim. “Ben de inceledim ama lütfen ağlama, ilerlemiş bir kanser olsa bile seni tedavi edeceğim” dedi.

**

Yeniden doktorumun yanındaydım ve hastalığım üzerine konuşmaya devam ediyorduk. Tedavi edilebileceğime inanıyordum ama aklımda sadece bir soru vardı: Cihan’dan mı geçti? “Test sonuçlarını dikkatlice inceledim, cinsel yolla bulaşan bir virüs değil senin taşıdığın” dedi. “Kendimi iyi hissetmem için söylüyorsunuz” dedim. “Hayır, bağışıklık sistemin çok zayıflamış ve virüs ortaya çıkmış. Son zamanlarda çok üzüldün ve sanırım üzüntünün sebebi Cihan” dedi. “Evet, çok üzüldüm ama bana bir şey olmaz sanıyordum” diye cevap verdim. “Aslına bakarsan Cihan’ın seni bu kadar üzmesi ve bağışıklık sistemini çökme noktasına getirmesi bir anlamda Cihan’dan bulaştı olarak değerlendirilebilir” dedi. “Bunu düşünmek istemiyorum, ne yapmalıyız?” diye sordum. “En kısa zamanda bir operasyon geçirmen gerekiyor. Hem virüsü hem de virüsün neden olduğu deformasyonu yok etmeliyiz” dedi. Planımızı yaptık, 3 gün sonra yeniden yeni bir hayata başlamak için 15 dakika uyutulacak ve gözlerimi açtığımda eskisinden bile daha sağlıklı olacaktım.

Feraye Demir – Yüksek Topuklar
ferayedemir@gmail.com

Tüm Yazılarımı Okumak için Tıklayın!