Facebook sayfamızda okuyucularımızdan gelen soruları cevaplıyoruz ve en sık şununla karşılaşıyoruz: “Pazartesi günü diyete başlıyorum ama akşamına bozuyorum. Acaba, ben neden diyet yapamıyorum?” Bu soruna çözüm bulmak için, kendinizi sorgulamanızı ve iyileştirmenizi sağlayacak çok güzel bir haber hazırladık.

Diyetinize devam edebilmek, sizi mutsuz eden o kilolardan kurtulmak için gereken gücü keşfetmenizi sağlayacak bu haberi her gün, alışkanlık kazanana kadar tekrar tekrar okumanızı tavsiye ediyoruz.

Ruhunuzun derinliklerini keşfedin

Hepimizin kabul edilemez ve sevilemez olduğumuzu düşündüğümüz yaşam alanlarımız vardır. Bazı yönlerimize gerçekten öfkelendiğimizde, aslında kendimizi taciz ederiz. Alkol, uyuşturucu, sigara kullanır; aşırı yemek yer, aşırı para harcar veya bunun gibi bize zarar verdiğini bildiğimiz şeyler yaparız. Kendimizi kahrederiz.

Kendimize en kötü davranma biçimi, her şeyden daha çok zarar vereceğimiz şey kendimizi eleştirmektir. Bütün eleştirileri bırakmalıyız. Kendimizi eleştirmemeyi başarabildiğimizde, başkalarını da eleştirmeyeceğiz. Çünkü, herkes bizim yansımamızdır. Başkasında gördüğümüz, eleştirdiğimiz şey aslında kendimizde eleştirdiğimiz şeydir. Biz başkasından yakındığımızda aslında kendimizden şikayet ederiz. Kendimizi gerçekten sevdiğimizde ve olduğumuz gibi kabul ettiğimizde, şikayet edecek hiçbir şey kalmaz. Kendimizi incitemeyiz, başkasını incitmeyiz. Böylece, biraz zarar verdiğini bildiğimiz aşırı yemek gibi davranışları tekrar etmeyiz.

Kendinizi eleştirmeyin, kucaklayın

Kilo vermek, başladığımız diyeti sürdürmek, aslında gerçekten olmak istediğimiz kişi olmak için önce kendimizi eleştirmeyi bırakmalı; kendimize karşı anlayışlı olmalı ve su gibi süzülerek diyetimize devam etmeliyiz.

Kendinizle inatlaşmanız, ‘eyvah yine kilo veremedim’ diyerek daha fazla yemeniz size ancak zarar verir ve daha fazla kilo almanıza sebep olur. Bu işe yaramayan davranışı hemen terk edin. Kendinizi bir çocuk gibi görüp, annelik-babalık yapın. Hayalinizde kendinizi bir çocuk gibi canlandırıp kucağınıza oturtun ve nelere ihtiyacı olduğunu, neden zarar verdiğini bile bile fazla yemek yediğini sorun. Doğru cevaplarla, kendinize her gün bu terapiyi yaptıkça mutsuzluğunu gidermek için zaten sizi mutsuz eden aşırı yemek gibi şeyleri yapmayacaksınız.

Neden

Mutlu olmanın fit yolları var

Diyetinize devam edebilmek için hayatta sizi mutlu edecek başka kaynaklar olduğunu keşfetmelisiniz. Bunu sağlamak için biz harika öneriler hazırladık: hayatta mutlu olmanın yollarını öğrenmek için buraya tıklayın.