İnsanın kişiliğini mi ele verir bu liste? Aslında o kadar da ileri gitmemeli. Ancak yatkın olduğunuz duygu durumunuzu, genel ruhsal halinizi apaçık yansıtır bence. Bu da az şey mi?

Bazılarının listesi popüler şarkı doludur. “Herkes gibi olmak” onları rahatsız etmez. Çünkü moda olanı yapmak ruhlarına iyi gelir. Güncel zamana ait olurlar. Hiçbir şey kaçırmamış olmanın huzuru vardır onlarda, ama aynı zamanda bir şey kaçırma korkusunun telaşı. Demode olmak bir felakettir onlar için. Eğlencelidirler, sosyaldirler. Ama bir o kadar da yalnızdırlar kalabalıklarda. “Yok, saymak”  en belirgin özellikleridir. Üstüne gitmezler sorunların. Aykırı olmamak iyi gelir onlara.

Bazılarının listesi ise, bir ya da iki tarz müzik ile doludur. Yani onlar, ya cazcı ya popçu, ya rockcı ya operacıdırlar. Hatta bunun daha alt grubunda sadece bir iki grubu ya da şarkıcıyı dinleyenler vardır. Nostaljik ya da yeni; fark etmez. Bu kişiler ya genelde, ya da o sıralarda “tarz olmak” konusuna takık kişilerdir. İnsanın tarzı olmalı, kişiliğini yansıtmalı derler. Herkes gibi olmak istemezler. “Sıradanım” derler ama sıradanım diyenlerin farklı olduğuna inandıkları için. Bir de kendileri ile aynı grubu yâda şarkıcıyı sevenlerle grup oluşturmak huzur verir. Yani burada da bir “aitlik durumu” söz konusudur.

Bazıları ise yenileri o kadar konsantre takip ederler ki, en sevilenler listelerinin kehanetlerini yaparlar. Saatlerce internette yeni şarkı araştırırlar.  “Liste avcıları” diyebileceğimiz bu grupta korkunç bir narsizm söz konusudur. “Ben herkes gibi değilim” de vardır bu ruh halinde, “Ben öncüyüm” de. Övünürler bundan. İnanılmaz bir haz duyarlar. Hatta kendi gibileri ile karşılaşırlarsa hiç hoşlanmazlar, hırçınlaşırlar. Yani bu tarz kişiler, kendileri gibi olanların grubuna ait olmak yerine, ait oldukları grupta tek olmayı yeğlerler. Cazibe merkezidirler ve bununla beslenirler. Zekidirler. Hayatta kolay akarlar ama ketumdurlar.  Kendilerine çok şey saklarlar.

Bir de benim gibiler vardır: “Her telden çalanlar”. Listelerinde her çeşit müziğe rastlayabilirsiniz. Opera da vardır, rock da. Pop da vardır türkü de. Klasik de vardır caz da. Tek bir grup ya da şarkıcıya, tek tür müziğe saplanıp kalmazlar. Kriterleri sadece ruhlarıdır, hisleridir. Kimi şarkı eğlendirir onları, kimi şarkı hüzünlendirir. Kimi şarkı güldürür, kimi şarkı ağlatır. Kimi şarkı coşturur, kimi şarkı rahatlatır. Kimi şarkı motive eder onları, kimi şarkı depresyona sokar. Yani şarkılardan çok yarattığı hisler önemlidir onlar için. “Sonuç” ile ilgilidirler. Ancak çatışmaların ortasındadırlar. Çünkü bu kişiler her şeye katı, gerçekçi ve mantıklı bakıyor görünseler de, acayip bir duygusallıkla boğuşan kişilerdir. Kafaları da çok karışıktır. Ama eğlenceli insanlardır. Bir o kadar da zor.

“Etiketlemek”istemem kimseyi; asla asla asla! Ön yargı en tehlikeli şey. Eminim ipod listeleri yukarıdaki gibi olup, çok farklı olan insanlar doludur dışarıda, ya da yukarıdakilerden daha farklı listelere sahip olanlar.

Sadece insanı,  daha öncelikli kendimi anlamak icin en basit bakış açısını kullanmaya çalışıyorum. Herşeyi değiştiren, sonucları etkileyen bakış açısı değil mi zaten? Ne kadar basit o kadar  iyi. Ne kadar az o kadar çok. Less is more! Artık sloganım bu ya!

Figen BIYIK – Yüksek Topuklar

figen@yuksektopuklar.net