Değerli okuyucularımız; işinden bahsederken gözleri tutkuyla parlayan, pozitif enerjisiyle etrafındaki insanlara ilham veren, renkli stiliyle özgünleşen harika bir kadınla tanıştırıyorum sizleri: Vitrin Gez’in kurucusu ve CEO’su Natali Yeşilbahar! Merakla hazırladığım sorulara, içtenlikle yanıtlar verdi; keyifle okuyacaksınız.

Yüksek Topuklar: Moda ve alışveriş arama motoru Vitringez.com olarak 2014’ün en yaratıcı e-fikri seçildiniz. Hazır ödül tazeyken soralım, bu ödülün ardında yatan sebepler nelerdir, nasıl bir çalışma birikimin yansıması bu ödül?

Natali Yeşilbahar: Modanın ve Alışverişin Google’ı olarak konumlandırdığımız Vitringez.com eksikliğini uzun yıllardır hissettiğim ve her şeyden önce kendi ihtiyaçlarımdan ve yakın çevremin taleplerinden yola çıkarak gerçekleştirdiğim hayalim diyebilirim. İlk etapta internette bir arama kutusuna ihtiyacım olduğunu fark ettim. Bu kutuya yazdığım bir ürünün online satıldığı mağazaları sıralayacak bir arama kutusu canlandırdım gözümde. Yani online alışveriş için internette vazgeçmeden arama yapan ve buna uzun dakikalar, hatta saatler ayıran kişilerin hayatlarını kolaylaştıracak, keyifli zaman geçirmelerini sağlayacak bir sistem yaratmak istedik.

Online alışveriş yapan insanların da benim gibi ihtiyaçları var mı diye düşündüm. Buradan hareketle ortağım Önder Göğebakan ile birlikte çok detaylı bir araştırma yaptık, sonuçları analiz ettik ve hem e-ticaret siteleri hem de buralardan alışveriş yapanlar için önemli bir eksik olduğunu gördük. Ve ‘’Türkiye’nin Moda ve Alışveriş Arama Motoru’’ Vitringez.com doğdu.

Büyük bir çaba ile alışveriş tutkunlarının hizmetine sunduğumuz Vitringez.com; farklı meslek gruplarından oluşan girişimcilerin belirlenerek inovasyon, girişimcilik, orijinallik ve yaratıcılık kriterlerine göre değerlendirildiği E-Fikir yarışmasında 2014 yılının “En İyi Yeni Girişimi”  olarak seçildi. Ekip olarak büyük bir tutku ve heyecanla çok çalıştık, 7 ay gibi kısa bir sürede 1 milyonun üzerinde ürün seçeneğine ulaşarak yola çıktığımız mottoyu gerçek kılmak için önemli bir yol kat ettik. Dolayısıyla bu ödüllendirmeden dolayı hem mutlu hem de gururluyuz.

Natali Yeşilbahar

Yüksek Topuklar: Alışveriş temalı sitelerden, sizi farklı kılan nedir?

Natali Yeşilbahar: Vitringez.com’u alışveriş temalı sitelerden ayıran en önemli özellik bir alışveriş sitesi değil bir arama motoru olması. “Türkiye’nin Moda ve Alışveriş Arama Motoru” olarak konumlandırdığımız Vitringez.com, online alışveriş için internette vazgeçmeden arama yapan ve buna uzun dakikalar, hatta saatler ayıran kişilerin hayatlarını kolaylaştırarak aradıklarını en kısa sürede en geniş fiyat seçeneği ile bulmalarını sağlıyor. Kullanıcılarımıza diğer alışveriş sitelerinden farklı olarak sunduğumuz iki uygulamamız var. İndirim Alarmı ve Moda Alarmı. İndirim Alarmı sayesinde kullanıcılar beğendikleri ürünün fiyatı düştüğünde veya indirim ve kampanyalar olduğunda bilgi sahibi oluyorlar. Moda alarmın da ise alışveriş tutkunlarına aradığı ürün geldiğinde haber veriyor. Ve tabi bir de her zaman gündemi ve alışveriş trendlerini takip ederek kullanıcılarının yanında olan Vitringez Blog var.

Yüksek Topuklar: Vitringez.com’da hangi ürünlere, hangi markalara ulaşabiliriz?

Natali Yeşilbahar: Vitringez.com internet kullanıcıları için alışverişi daha keyifli ve pratik hale getirmek, aranılan ürüne en hızlı şekilde ulaşılmasını sağlamak için çalışıyor. Bugün itibarıyla Vitringez.com olarak; ziyaretçilerimize kadın, erkek, çocuk ve ev kategorilerinde 11.400’den fazla marka ve 107 e-ticaret sitesi altında çantadan saate, giyimden aksesuara, ayakkabıdan kozmetiğe 1.056.000’in üzerinde ürün seçeneği sunuyoruz. Tüm marka ve e-ticaret sitelerine markalar ve mağazalar sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Natali Yeşilbahar

Yüksek Topuklar: Kendi tasarımlarıyla, online dünyada butik e-ticaret siteleriyle yer alan kadın girişimcilere Vitringez.com’un sağladığı avantajlar var mı?

Natali Yeşilbahar: E-ticaret ve online alışveriş her geçen gün gelişirken, küçük işletmeler ve tasarımcılar kendi sitelerini açmaya devam ediyor ama nasıl tanıtım yapacaklarını bilemiyorlar. Burada Vitringez.com devreye giriyor ve bu küçük işletmeler ile yetenekli tasarımcılara, büyük markalarla yan yana online olma şansı tanıyor. Büyük markalar ise, internette var olduklarını çok kısa sürede geniş kitlelere gösteriyor ve hedef kitlelerine ulaşıp yeni müşteriler kazanıyorlar. İşbirliği yaptığımız markalar bugüne kadar kendilerine yönlendirdiğimiz trafikten oldukça memnunlar. Bunun nedeni, markaların web sitelerine tamamen hedeflenmiş (targeted) ve satın almaya oldukça yakın bilinçli müşterileri gönderiyor olmamız.

Yüksek Topuklar:  Peki, Vitringez.com’un ardındaki kadın girişimci olarak Natali Yeşilbahar kimdir?

Natali

Natali Yeşilbahar: Hep yeni projeler üretmeye ve pazara farklı ürünler sunmaya çalışan ekiplerle çalıştım; insanların hayatını kolaylaştıracak ürün ve hizmetlerin izinden gittim. Türkiye’de alışkanlıkları değiştiren ve ülkemize yeni gelen (Xing, Groupon, vb.) pek çok hizmet ve yeni teknoloji ürünlerin satış operasyonlarında bizzat görev aldım.

Dünyada 140 şehirde gerçekleştirilen ve davetiyeyle katılım sağlanabilen mobil ve teknoloji dünyasının etkinliği Mobile Monday’in Türkiye organizatörlüğünü yaptım. Kişisel blogum ile  Altın Örümcek Halk Ödülü ve Jüri Özel Ödülü sahibiyim. Geçtiğimiz yıl Microsoft ve Samsung tarafından “takipçileriyle etkileşimi en yüksek blogger” seçilmiş ve bugüne kadar yapılmış en büyük sosyal medya projesi olarak adından söz ettiren Londra Olimpiyatları’nda Global Blogger olarak Türkiye’yi temsil ettim.

Online ticaret kariyerimin her adımında içinde olduğum, son derece dinamik bir dünya. Bu nedenle son olarak da Türkiye’nin alışveriş alışkanlıklarını değiştiren “Modanın Google’ı” olarak adlandırılan Moda ve Alışveriş Arama Motoru olan Vitringez.com’u kurdum.

Yüksek Topuklar: Eminim birçok kadın moda ve kendi istekleri konusunda aradıklarını bulmakta zorlanmıştır ama herkes sizin gibi moda arama motorunun başına geçmiyor. Biraz girişimcilik ruhundan, ihtiyaçları ya da fikirleri işe dönüştürme cesaretinden bahsetsek…

Natali Yeşilbahar: Yaptığım her işi tutkuyla yapan bir insanım. Buradaki önemli nokta insanlar işlerini severek yaptıkları zaman mutlaka hedefine ulaşıyor. 

Natali Yeşilbahar

Yüksek Topuklar: Vitringez.com’da yer alan ürünleri, kategorileri ve markaları göz önünde bulundurup bize kadınlar hakkında ipuçları verir misiniz? En çok nelere bakılıyor, neler merak ediliyor, Türk kadınları trend takip etmeyi sever mi?

Natali Yeşilbahar: Kadınlar online alışverişte trendleri çok yakından takip ediyor. En fazla kıyafet, ayakkabı, takı ve parfüm gibi ürünleri almayı tercih ediyorlar. Örneğin bu yazın trendi tulumlar ve stiletto ayakkabılar kadınların ilk tercihlerinden.  Ayrıca kadınlar modayı yakından takip ederken kendine en çok yakışana ilgi gösteriyor. Cilt bakım ürünleri ve sezonun trendy model güneş gözlükleri de en çok aldıkları arasında yer alıyor.

Yüksek Topuklar: Diyelim aklımda çok iyi fikirler var ama internet dünyası, e-ticaret hakkında hiçbir şey bilmiyorum, nereden, nasıl başlarım, sizin önerileriniz ne olur?

Natali Yeşilbahar: Kendi işini kurmak isteyenlere önerim, işe başlamadan önce yeterli araştırmayı yapmaları, doğru bir ortakla yola çıkmaları, işine güvenen ve heyecanlı bir ekiple çalışmaları ve bunların yanında en önemlisi işlerini tutkuyla yapmalarını öneririm.

Yüksek Topuklar: Deneme kabinine girmeden kıyafet alamayanlar, aldığı ürünün ekrandaki gibi çıkmayacağını düşünenler, kargo süresinin ve eğer beğenmezse değişim süresinin uzunluğundan korkanlar ama bir yandan da zamanı olmayan ve online dünyaya adım atmak isteyen kadınlar var. Onların kaygılarını değiştirecek bir gelişme var mı son zamanlarda?

Natali Yeşilbahar: İnternet, fiziksel ortamın aksine tüketicinin tam anlamıyla satın alma zorunluluğunun olmadığı, istediği ürünleri rahatça inceleyip karşılaştırabildiği bir ortam sunuyor tüketicilere. İnternet alışveriş ortamını olabildiğince kişiselleştirdi. Ayrıca online alışveriş, vitrin vitrin gezip alışveriş yapmaya vakti olmayan kadınların da işini oldukça kolaylaştırıyor. Hem birçok ürünü bir arada inceleme hem de zamandan tasarruf şansına sahip oluyorlar. Ayrıca internetten alışveriş fiyat bakımından da daha avantajlıdır. Üstelik ürünler kalite bakımından aynı olmasına rağmen fiyatlar mağazadakinin altındadır. Vitringez.com’da ise kullanıcılar aynı markalarının hem online mağazalardaki hem de birbirinden farklı e-ticaret sitelerindeki ürünleri karşılaştırarak ulaşma imkanına sahipler. Ayrıca internette iade garantisi vardır. Kullanıcılar beğenmedikleri ürünü belli bir sürede ücretsiz olarak geri verebilmektedir.

Röportaj: Arzu Kulak

İş hayatında kadınlara tavsiyeleri okumak için tıklayın