“1 ayda 12 kilo vermek”, “1 gece 2 beden incelmek” gibi ütopik ve sağlığımıza zarar veren diyet bilgilerini bu yazıda bulamayacaksınız. Eğer biri size bunları vaat ediyorsa birkaç kere düşünün derim, benim gibi tuzaklara düşmeyin!


Zayıflama kararI verdiğimde bana rehberlik edecek kitaplar aldım. Her birinde “akşam 7den sonra bir şey yemeyin” gibi hepimizin bildiği ama yapamadığı ya da yaptığında faydasını göremediği öneriler yazıyordu. İstediğim kiloya ulaşmak için farklı bir çözüm olmalıydı ama neydi?


Sakince oturup gün boyunca yediklerimin ve hareketlerimin listesini çıkardım. Hiç birini atlamadan yazdım. Kahvaltıda ballı çörekler, tostlar; öğle yemeğinde ekmek arası döner, kebap; akşam yemeğinde kalorisi yüksek et yemekleri ya da kızartma yiyorum. Sadece okula gitmek için 15 dakika yürüyorum, onun dışında hareket etmiyorum. Baktım ki liste uzadıkça uzuyor, Feraye diyet yapmanın zamanı gelmiş de geçiyor dedim.


İşe ilk olarak kahvaltıda beyaz peynir, domates, salatalık yiyerek başladım. “Aman herkes kibrit kutusu büyüklüğünde peynir diyor” demeyin. Gerçekten de kalorisi en düşük peynir; beyaz peynir. Salatalığın %70i su, kalorisi çok düşük. Keza domates de öyle ve içeriğinde bol miktarda vitamin var.


Öğle ve akşam yemeklerimde olabildiğince sebze ile beslenmeye başladım. Kabak yemeği, taze fasulye gibi ev yemeklerini tüketmeye başladım.


Ara öğünlerde 7-8 tane kuru üzüm ya da ceviz yedim ki düşen enerjimi yükseltsin. Tatlı yemek istediğimde sütlü tatlıları tercih ettim. Yanımda hep su şişesi taşıdım ve her fırsatta su içtim.


Beslenme planımdaki değişiklik yavaş da olsa etkisini göstermeye başladı. Sıra, kendini salan vücudumu sıkılaştırmaya gelmişti. Kendime uygun fiyata step aleti aldım. Spor yaparken sıkılmamak için müzik çalarıma en sevdiğim şarkılardan oluşan bir liste yükledim. Kulaklığımı taktım ve her gün en az 30 dakika müzik dinleyerek step yaptım.


Evet, başlangıçta yeni düzene alışmak zordu ama 1 ayda 4 kilo verdiğimi görmek beni motive etti. İlerleyen aylarda hem zayıf hem de sıkı bir vücudum vardı. 38 beden kıyafet giymenin keyfini yaşadım. Bir süre metabolizmam da yeni beslenme türüne alıştı. Aramızda anlaştık ve arada bir yediğim kebapları kiloya dönüştürmeyeceğine söz verdi : )


Benim zayıflama serüvenim işte böyle… Belki sizi de teşvik eder…


Feraye Demir