Aslında romantizm kişiden kişiye değişir ama genel olarak, karşınızdakinin beklemediği biçimde sevginizi anlamlı olarak ifade etme şeklidir. Yaratıcılık ve samimiyet gerektirir. Zorlanarak ve taklitlerle yapılan romantizm, başkasının elbisesini giymiş gibi, üstünüze oturmaz ve sahte durur.


İlişkinin başında fazlaca romantik görünen kişiler, karşılarındaki insanı bu taktikle etkilemiş olsalar bile, zaman içinde her şey su yüzüne çıkacağı için, hoşlanan insanda hayal kırıklığı yaratma tehlikesi de oluştururlar.


Süregelen ilişkilerde alışkanlıkları bozmak ve sıradanlığı kırmak başlı başına romantizmdir. Sevdiğiniz kişi arzulamak ve onu istediğinizi belli etmeniz de bir çeşit romantizmdir. Mum ışığına kafayı takmayın, o sadece simgedir. El ele oturup sohbet etmek de romantizmin bir yoludur.


Sevgilinizle tanışmadan önce, ilk ne dikkatinizi çekmişti? Onun neyinden hoşlanmıştınız? Eğer şimdi birlikte olmasaydınız ve henüz tanışma aşamasında olsaydınız, onu etkilemek için ne yapardınız? Bu soruların cevabı sizi romantizm dolu bir zamana götürebilir.


Güller, mumlar ve şarap sizi romantizmde ancak belli bir noktaya kadar götürebilir. Ondan sonraki yol sizinle şekillenir. Kişisel beğeni ve isteklerinizi ortaya koymanız gerekir. Belki de fantezi dünyasının kapılarını aralamanın zamanı gelmiştir, ne dersiniz?


Yaratıcı ve eğlenceli anlar oluşturmak, kurgulamak hayatınızın bir parçası olursa, yaşadığınız ilişkiden keyif almanız da mümkün olacaktır.


Romantizmin temeli sevgi ve güvendir. Sevdiğiniz insanı takdir etmek, onu yüceltmek, farklı ortamlarda onunla ilgili güzel sözler söylemek ve onu onurlandırmak da romantizmdir. Sevdiğiniz insanın gururunu okşar ve size olan duygularının yükselmesini sağlarsınız.


Romantizmin içinizde doğmasını bekleyin, bunun için zorlamayın ama bununla ilgili düşünün. Sevdiğiniz insana hoşlanacağı bazı sürprizler yapmaktan çekinmeyin. Onu ne kadar istediğinizi ve sevdiğinizi göstermenin her makul yolu, romantizmdir!


Candan Ünal


Yüksek Topuklar Aşk & İlişkiler Editörü


candan.unal@yuksektopuklar.net


Twitter: @candanunal


Facebook: www.facebook.com/candanunalaskveiliskiler