Kilo Vermeye Karar Vermiştim!

 

1.70ten uzun, 60 kiloyu ve 38 bedeni hayatları boyunca aşmamış bir anne ve anneannenin genlerini taşıyordum. Ama daha 24 yaşında 70 kiloya yaklaşmış ve şimdiden 40 beden kıyafetleri zorlar olmuştum. Kendimden utanmalı ve acilen harekete geçmeliydim! 

Ertesi sabah küçük arkadaşım Dora’yla buluşmaya gittiğimde evlerindeki mutfak masasının üzerinde Mehmet Öz’ün “Siz Diyettesiniz” kitabını gördüm. Dora hazırlanırken kitaba hızla bir göz attım. Bana göre saçmalıktan başka bir şey olamazdı. Hem yaşamak için değil, yemek için yaşayan benim diyete başlamam da imkânsızdı. Ama kitap kendisinin bir diyet değil, sağlıklı beslenme kitabı olduğunu iddia ediyordu. 1 sayfa okudum, sonra 1 sayfa daha, 1 sayfa daha… Dora hazırlanıp yanıma gelmişti ama aklımda da kitapta kalmıştı. Eve dönüş yolunu tuttuğumda hemen en yakın kitapçıya uğradım ama kitabı bulamadım. Sonra bir kitapçı daha, bir kitapçı daha derken gittiğim dördüncü kitapçıda başarıya ulaşabilmiştim. Kitabın sayfalarını karıştırmak için eve gitmeyi bekleyememiş hemen en sevdiğim kahvecide oturup kendime beyaz çikolatalı en büyük boy mocha sipariş edip içine 4 poşet beyaz şeker ekleyip kitabı okumaya başlamıştım. 

İdeal Ağırlık Nedir?

 

Kitap sağlıklı kiloya ulaşmak için ihtiyacım olan şeyin daha çok değil, yalnızca daha akıllı çalışmak olduğunu söyleyerek başlıyordu. Üzerine odaklanmam gereken şeyin hedef olarak belirlenmiş yahut kulağıma sempatik gelen tek bir kilo değil, aksine vücudumun sağlığa kavuşacağı, uluslararası tıp standartlarınca belirlenmiş bir kilo aralığı olduğunu söylüyordu.

Hemen cep telefonumun internetini kullanarak beden-kitle endeksimi hesapladım. (Eve kadar bekleyemezdim.) Ve gördüm ki 1.72 boyunca 20-30 yaş arasındaki bir kadının ideal kilosu 55-75 arasında değişiyor. Ben 70 kilo olarak normal sınırları içinde kalan ve sağlıklı bir kimseyim! Hemen bol kremalı, çikolatalı kahvemin yanına bunun şerefine bir de tatlı sipariş ettim! Ne de olsa bunu hak etmiştim! Ama sevincim uzun sürmedi…

Mehmet Öz kitabında normal kilo aralığı içindeki ideal ağırlığımızın günlük hareketlerimize rahatlıkla müsaade eden, her bireyin kendine özgü, kendini en sağlıklı ve rahat hissettiği kilo aralığı olduğunu söylüyordu. Düşündüm de, çocukluğundan beri jimnastik derslerini takip etmiş, durmaksızın dans etmiş bir insan son birkaç senede eski hareket kabiliyetini kaybetmişti! 

Evet, kendimi huzurlu ve mutlu hissettiğim ve rahat hareket edebildiğim son birkaç sene öncesinde sahip olduğum kiloydu Mehmet Öz’ün bahsettiği ideal ağırlığım. 


Nereden Başlamalı?

 

İlk önce zihnimde saplantı haline getirdiğim ellili kiloları kendime hedef koymaktan vazgeçip, kendi üzerime kurduğum baskıyı kaldırmakla işe başladım ve tabağımdaki pastayı yarım bırakarak evin yolunu tuttum. Sanırım ilk defa kendime uygun bir beslenme programı buluyordum!

7 kilo vermekle sonuçlanan sağlıklı beslenme sürecimi bu sayfalarda sizlerle paylaşmaya devam edeceğim! O vakte kadar siz de beden-kitle endeksinizi hesaplayın bakalım, gerçekten şişman mıymışsınız?

 

Ezgi Yurdagül
Yüksek Topuklar – Editör
Soru ve önerileriniz için e-posta adresim: ezgi@yuksektopuklar.net

[iframe width=”420″ height=”315″ src=”http://www.youtube.com/embed/UW9YM0_S_io” frameborder=”0″ allowfullscreen]