Kış mevsiminin altın meyvesi nardır. Ayıklamakta zorlananlar nar suyu içerek de narın bir çok sağlığa yararlı yönünden faydalanırlar. Birçok vitamin ve mineral bakımında zengin olan nar suyunun sağlığımıza birden fazla faydası vardır. Nar suyunun birbirinden özel faydalarını aşağıda bulabilirsiniz:

Zayıflamaya yardımcı olur

Nar suyunu günde 2 bardak içmek göbek kısmındaki yağların erimesine yardımcı olur. Günde 2 bardak nar suyu tüketerek sağlıklı kilo verebilirsiniz.

Kansere karşı koruyucu etkisi var

Nar suyunun içinde yar alan maddeler kansere karşı koruyucudur ve kansere sebep olan hücrelerin azalmasında rol alan enzimler içerir. Nar suyu kolon kanseri, lösemi gibi kanser türlerinin oluşmasını engellemeye yardımcı olur. Yapılan deneylerde nar suyu meme kanserini önlediği ve prostat kanserini durduduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.

Adet söktürücü

Adet zamanı ortaya çıkan şikayetlerin azaltılmasında nar suyu önemli rol üstlenir.

Kalp krizi riskini azaltır

Kalp hastalıkları tedavisine ve kan dolaşımına fayda sağlar. Kalp tıkanıklığını önlemeye yardımcı olur. Kalp krizi riskini azaltır.

Yeşil çaydan daha faydalı!

Yapılan araştırmalar sonucunda nar suyunun yeşil çaydan 3 kat daha fazla antioksidan içerdiği ortaya konulmuştur. Sağlık açısından tadını sevmeyerek yeşil çay tüketmek zorunda kalıyorsanız eğer onun yerine nar suyu tüketerek faydalarından yararlanabilirsiniz.

Kan basıncını düşürür

İnsanlar üzerinde yapılan deneyle 2 hafta süreyle günde 150 ml nar suyu tüketiminin kan basıncını azalttığını ve tansiyonu engellemeye yardımcı olduğu görülmüştür.

Diş eti iltihabını azaltır

Düzenli tüketilen nar suyu diş etinde meydana gelen iltihaplara ve ağızda meydana gelen enfeksiyonlara kısa süre içerisinde iyileşmesini sağlamaktadır. Diş ve diş eti sağlığını korumaya yardımcı olur.

Nar suyunun cilde faydaları nelerdir?


Bir çok hastalıkta şifa olarak tüketilen nar suyunun içerisinde cilde yararlı maddeler bulunmaktadır. Nar suyu içerdiği bileşenler sayesinde kozmetik ürünlerde günümüzde kullanılmaktadır.

Yaraları iyileştirir

Nar suyunun yanında nar çekirdeği de cildimize oldukça faydası bulunmaktadır. Özellikle cilt üzerinde meydana gelen yaraların ve hasarların tedavisini nar çekirdeği ile iyileştirebilirsiniz.

Kırışıklıkları ve akneleri önleyici

Nar içerisinde çok miktarda B5 ve C vitaminleri ve yüksek miktarda antioksidan içermesi nedeniyle cilt açısından oldukça faydalıdır. Bu elementeler sayesinde cildinizde akne oluşumunun önüne geçer, kırışmasını ve sarkmasını engellemeye yardımcı olur.

Nar suyu ne zaman içilmeli?

Nar suyu sabah kahvaltısından bir saat sonra içilir. Hamilelerin, böbrek rahatsızlığı çekenlerin, onkoloji hastalarının nar suyu kullanmadan önce mutlaka uzman bir doktora danışması gerekir.