Muz, hem çok sağlıklı hem de cildi güzelleştiren bir besindir. Evde hazırlayacağınız muzlu cilt maskeleri sayesinde sivilce, kuruluk, yağlanma gibi cilt problemlerini önleyebilirsiniz. Muzlu maskeleri cildimize uygulamadan önce, gelin hep beraber muzun faydalarını öğrenelim…

Muzun faydaları nelerdir?

Potasyum, B6 ve C vitamini içeren muz;

  • Hem cilt sağlığını hem de genel vücut sağlığını korumaya yardımcı olur.
  • Cildi dış etkenlere karşı korur.
  • Kan basıncını düzenler.
  • Hücrelere oksijen akışını sağlıyor.
  • Adet sancılarının giderilmesinde de çok faydalıdır. Regl olduğunuzda ya da midenizde yanma hissettiğinizde bir muz yiyin ve mucizeyi görün!

Cilt besleyici muz maskesi

Cilt yapısını koruyan ve besleyen muzlu maske tarifi; tüm cilt türleri için uygundur. Haftada 1 kez temizlenmiş cilde uygulayabilirsiniz.

Bir adet muzu iyice ezdikten sonra içerisine 1 tatlı kaşığı süt ekleyip karıştırın. Yüz ve boyun bölgenize sürün 20 dakika bekletin. Sürenin sonunda ılık suyla durulayın.

Kuru ciltler için muz maskesi

Özellikle kuru ciltlerin ihtiyaç duyduğu nemi sağlayan nemlendirici muz maskesini haftada 1 kez temizlenmiş cilde uygulayabilirsiniz.

Bir adet muzu ezip püre haline getirdikten sonra 2 yemek kaşığı yoğurt ve 1 yemek kaşığı bal ekleyip karıştırın. Yüz ve boyun bölgenize sürün 20 dakika bekletin. Sürenin sonunda ılık suyla durulayın.

Canlandırıcı muz maskesi

Hava değişimi, makyaj kalıntıları nedeniyle solgun görünen cildinizi canlandırmak için uygulayabileceğiniz muz maskesi; haftada 2 kez kullanım için uygundur.

Bir adet muzu ezerek püre haline getirin. Temizlenmiş cildinize masaj yaparak sürüp 15 dakika bekleyin. Ilık suya batırılmış pamukla cildinizi temizleyin. Muz cilde enerji ve parlaklık verir.

Karma ciltler için muz maskesi

Cildinizdeki yağ dengesini düzenlemek ve derinlemesine beslemek için karma ciltlere uygun muz maskesini uygulayabilirsiniz. Haftada 1 kez kullanım için uygundur.

Bir adet muzu ezip püre haline getirdikten sonra 2 yemek kaşığı kaymakla karıştırın. Yüz ve boyun bölgenize sürün 20 dakika bekletin. Sürenin sonunda ılık suyla durulayın.

Muzlu cilt maskelerini öğrendiniz. Cilt bakımı hakkında diğer yazılarımızı okuyun:

Siyah nokta giderici maske tarifleri

Karma ciltler için maske tarifleri

Gözenek sıkılaştırıcı doğal maske tarifleri