Spordan önce beslenme tavsiyelerimde, en çok merak edilen konuya değiniyorum: Muz spordan önce mi sonra mı yenmelidir? New York Üniversitesi’nde “The art of fitness” eğitimi aldım. Bilimsel verilere dayalı bilgilerimi, şimdi sizinle paylaşıyorum.

Spor sırasında vücudumuzun enerjiye ihtiyacı vardır. Çünkü, metabolik faaliyetler, solunumun artması, kasların çalışması için enerji kaynakları gerekir. Bu noktada, spor öncesi bir adet muz yemek, sağlıklı bir karbonhidrat ve protein kaynağı olarak mükemmel bir besindir.

Spordan önce muzun faydaları nelerdir?

Bildiğiniz gibi muz, şeker oranı en yüksek meyvelerden biridir. Ancak, spor yapıyorsak meyvedeki şekerden korkmayalım! Az evvel söylediğim gibi spor sırasında daha verimli olmak, vücudumuzun daha sağlıklı çalışması için enerji kaynağına ihtiyacımız var. Muzdaki şeker, hızlıca işlenip glikojen depolarını doldurur ve spor sırasında kullanılır. Özetle, spordan önce muz yemek gerçekten faydalıdır!

Muz yemek kas ağrılarını azaltır mı?

Muzun içeriğindeki potasyum, kalp sağlığı ve kan dolaşımı için çok yararlıdır. Özellikle, spor sonrası kas ağrılarından şikayetçiyseniz, spordan önce bir muz yemek; bu ağrıların azalmasına yardımcı olacaktır.

Spordan önce karbonhidrat grubu besin alınmalıdır.

Spordan önce ne zaman muz yenir?

Genellikle, spordan yarım saat önce bir adet orta boy muz yemek uygundur. Besinin işlenmesi ve enerji kaynağına dönüştürülmesi için gerekli zamanı vücudumuza tanımış oluruz. Muzu tek başına yiyebileceğiniz gibi yulaf ezmesi veya chia tohumlu puding içinde de kullanabilirsiniz.

Ben spordan önce ne yapıyorum?

Ben hem kardiyo sporu hem ağırlık egzersizleri yapıyorum. Antremanlarım genellikle 50 dakika sürüyor. Bu sürede, vücudumun ihtiyaç duyduğu doğal enerjiyi şöyle karşılıyorum:

 • Spordan yarım saat önce bir muz yiyorum.
 • Yanında bir fincan sütlü filtre kahve içiyorum.

Güzel haber: Spordan önce kahve içmek yağ yakımını artıyor. Yani, kaslar daha belirgin hale gelirken göbek, basen, kol gibi yağlı bölgelerdeki fazla yağın yakılmasına yardımcı oluyor. Bu taktiği mutlaka deneyin, faydasını göreceksiniz.

Spordan sonra mutlaka su içelim. En temel ihtiyaç budur.

Spordan sonra muz yenir mi?

Muzun içindeki bitkisel protein etkisiyle, elbette spordan sonra yenilebilir. Kasları beslemeye bir miktar yardımcı olur. Asıl önemli noktası ise, spordan sonra boşalan glikojen depolarının doldurulmasında katkısıdır. Potasyum içeriğiyle, kas sağlığının korunmasına yardımcı olur. Bununla birlikte, eğer benim gibi ağırlık antremanları yapıyorsanız; spordan sonra muz yemek yerine aşağıdaki gibi protein oranı daha yüksek besinler de tercih edebilirsiniz.

Spordan sonra bir kase yoğurt ve bir adet orta boy muz yiyerek kaslarınızı besleyebilirsiniz.

 1. Haşlanmış yumurta
 2. Yoğurt
 3. Kırmızı et
 4. Tavuk göğüs eti
 5. Kefir
 6. Izgara balık
 7. Chia tohumu
 8. Kinoa
 9. Süt

Spordan önce beslenme hakkında yazı dizime devam edeceğim. Yüksek Topuklar’ı takipte kalınız. Dilerseniz, aşağıdaki benzer haberler bölümüne bakıp ilginizi çeken diğer haberlerimizi okuyabilirsiniz.