California Cevizi
California Cevizi

Mutsuzsan Ayrılırsın!

Bana ulaşan mektuplardan, kendi arkadaşlarımdan, çevremde gözlemlediklerimden, kısacası tüm tecrübelerimden yola çıkarak söylemek istediğim bir cümle var: Mutsuzsan ayrılırsın!

 

Arkadaşlar ben mi bunca yıldır anlatamıyorum, yoksa hepimiz biraz kendimize acı çektirmeyi mi seviyoruz, bilemiyorum! Bunca şikayet, kötüleme, mutsuzluk ama ayrılmamak, bu ne yaman çelişki yahu!

 

Mektubun birinde şöyle yazıyor: 7 yıldır birlikteyiz ama bir arpa boyu yol alamadık. Ne yapsam yaranamıyorum. Bana soğuk davranıyor. Bu ilişki hep benim iteklememle gidiyor.

 

Başka bir mektup: Candan abla bu adamın yaptıklarına inanamazsın. Bana ihanet etti, vurdu, kırdı, bağırdı ama ben onu hep affettim çünkü çok seviyorum. Şimdi beni terk etti, onu nasıl geri kazanabilirim?

 

Başka bir mektup: Candan Hanım, bütün hayatımı ona verdim. O çalışmadı yıllarca baktım, borçlarını ödedim. Ancak karşılığında hep ilgisiz bırakılan ben oldum. Hala bana karşı çok soğuk, onu geri kazanmak için ne yapmalıyım?

 

Başka bir mektup: Beni hiç aramıyor, ilgilenmiyor, benden ayrılmak istediğini söyledi. Ben onu çok seviyorum, bana dönmesi için ne yapmalıyım. 5 yıldır bu ilişkiyi yürütmek için elimden geleni yaptım, o hep uzak durdu, hep ben emek verdim. Bana akıl verin…

 

Hepinize akıl veriyorum şimdi: Allah size akıl versin!

 

Sevgili dostlarım, bakın dünyanın en yüce duygusu sevgidir. Sevmenin ve sevilmenin elbette tarifi imkansızdır ve herkesin sevgisine sahip çıkması lazımdır. Ancaaakk, ortada sevilmeye değer bir şey yokken, karşınızdaki kişi sizinle sadece belirli amaçlar için bir araya geliyorken, ilişkinin hiçbir yerinde yer almıyor ve sadece sizin tırmalamanızla adına ilişki dediğiniz  şey yürüyorken, neden devam ediyorsunuz, bıraksanıza!

 

Allah onu kahretsin, bana şunu şunu yaptı, öyle kötü, böyle rezil biri dediğiniz adamı mektubun sonunda nasıl olurda sevdiğinizi söylersiniz? Arkadaşım sormazlar mı adama, madem bu adam bu kadar kötü sen nesini seviyorsun diye? Madem mutsuzsun, niye duruyorsun adamın yanında? Neyin hırsındasın? Hangi sevgiden, hangi ilişkiden bahsediyorsun?

 

Sürekli kandırıldığın, aldatıldığın, kötü muamele gördüğün bir ilişkinin içinde sürüklenerek, sonra neden suçu karşındakine atıyorsun? Anladık adam serseri, işe yaramaz, çapkın veya her neyse, sonuçta bu insanla sağlıklı, verimli ve sevgiye dayalı bir ilişki yaşayamıyorsun; o zaman neden ayrılmıyorsun? Seviyorsun! Neyini? Hani adam kötüydü! Bu kadar kötü bir ilişkiyi seviyorsan, neyin şikayetini ediyorsun? Ya sen de onun kadar kötüsün, ya acı çekmeyi seviyorsun, sus otur o zaman!

 

Biri hakkında iyi olmadığına kanaat getirdiysen, iletişim, sevgisizlik veya kötü davranış biçimi, sorun her  neyse ve çözülemiyorsa, o zaman neden orada durmakta ısrarcı oluruz? Bize hiçbir katkısı olmayan bir insanı sevdiğimizi iddia edersek, bizim sevgiden ve ilişkiden beklentimiz nedir; bizim ruh halimiz nedir?

 

Verimsiz, iletişimsiz, zor ve yıpratıcı bir ilişkinin içindeysen ve bu ilişkiyi yürütmen için kimse alnına silah dayamıyorsa, dönüp neden hala orada durduğunu sorgulamalısın. Karşı taraf iyi veya kötü olabilir ama asıl sorun senin orada hala ne aradığındır…

 

Candan Ünal

 

Yüksek Topuklar Aşk & İlişkiler Editörü

 

candan.unal@yuksektopuklar.net

 

Twitter: @candanunal

 

Facebook: www.facebook.com/candanunalaskveiliskiler

 

*Tüm hakları Yüksek Topuklar.net’e aittir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

[iframe width=”560″ height=”315″ src=”http://www.youtube.com/embed/zO4ccYw_Mtg” frameborder=”0″ allowfullscreen]

14 Yorum

 1. [b]Candan,
  Çok güzel bir yazı gerçekten. Çok önemli bir konuya değinmişsin yine.
  Bence sorun bağlılık ve bağımlılığı karıştırmaktan geçiyor olabilir. Ne dersin?[/b]

 2. Sevgili Ezgi, beğenmene çok sevindim. Bağlılık ve bağımlılık hakkında daha önce de yazmıştım ama vaktinin geldiğini hatırlattın bana.. Yakında yine bu konuyu işlemek kararı aldım şimdi:) Teşekkürler ..

 3. çok haklısınz neden mutsuz insan ilişkisini sürdürsünki boşyere hayatını mahvetsin değmeyecek biri için…

 4. ASLINDA KADINLAR OKADAR ACİZLER Kİ NE DIYE VAZGECEMEYECEKSIN UNUTAMICAKSIN Kİ, SANA BUNCA SEYLERI YASATAN YAPAN BIRI ICIN UTAMAMAK DA NE DEMEK AYRILAMAMAK DA NE DEMEK, HEMCİNSLERİMDEN BAZEN GERCEKDEN UTANIYORUM.GÜÇLÜ BİR KADIN ASLA DÜŞÜNMEZ YA GERİ DÖNMEZSEM NE YAPARIM DIYE,HALA UGRASIIORUM CABALIORUM AMA SONUC YOK MUTSUZUM DIYE…
  GÜÇLÜ OLAN KADINLAR GRUBUNDAN OLALIM ISTIORUM,ERKEKLERE KARSI HAYATA KARSI..
  SİZ NE DERSNİZ.:)

 5. ayrılmak o kadar kolay olmuyor işte arada çocuklar oldugu zaman eşler bunu çok güzel kullanıyor daha olmadı pisikolojik baskılarda cabası ya tehditler aba altından sopa göstermeler yasamakla ayrılmak arasında buluveriyosun kendini…

 6. evet mücadele ettim 11 yıl evli kaldım.yaptıklarına katlandım ama hep başkaları ne der? oğlun nasıl büyür?dedim ama hepinin boş olduğunu gördüm.7 ay oldu ayrılalı ama halen hayatıma müdahele etmeye çalışıyor ama izin vermiyorum…şunu anladım olmuyorsa zorlamıyacaksın…hayat kısa yaşamaya değer…

 7. mutsuz olduğum halde bişeyler benı ona sürüklüyo.alışkanlık olmuş 2 yl bende. onsuz olmucak gıbı.

 8. bir önceki yazınızda çirkin kadın yakışıklı erkek yada tam tersi örneginizde ayrılamayan çiftleri yargılamamak, eleştirmemek gerektigini yazmıştınız.zevkle okudum.ancak bu yazınızdada tamamen eleştirmişsiniz.bunu da zevkle okudum.iki düşüncenize de saygı duyuyorum ancak çelişkiyi anlayabilmiş degilim….

 9. türkiye şartlarında ayrılmayı seçmek öyle kolay bişey değil ki.siz karar verirsiniz.aileniz yada çevreniz engel olur.ola ki herkese karşı koyup ayrılsanız:gideceğiniz yer baba ocağı.oraya dönmek daha zor

 10. candan hm yine kalemınız mukemmel konuşmuş yanı tam benım ılışkımı bıtıme haftasında sızın de dedıgınız gıbı tek tarafın tırmalamasıla ilişki yuruyorsa fazla yurumez zaten yaramız daha fazla buyumeden kesıp atmak gerekıyor sevdık sevıgmızde bızımle beraber buyudu ama ne care kı onlardan bızlerı sevmelerını degıl sahıplenmelernı ıstıyoruz sevıyor ama bızler kadar yureklı degıller sadece kendı ısteklerı oldugu zaman bızlerın yanındalar eger sorun yada promlemler varsa kı bu ılışkılerde oluyor o zaman paşalar kendı kabuklarına cekılıyor sorunlar cözuldumu tekrar dönuyorlar kımsenın cebındekı jokerde olmak ıstemıyorum artık o yuzden acı cekmekse en alasını cektım ama şimdi ayrılıgın konforunu yaşıyorum

Yorum Yapın

vestel