California Cevizi
California Cevizi

Mutluluk veren yiyecekleri öğrenin!

Diyet de yapsanız spor da, arada bir canınızın çektiği bir şeyi yemenizde sakınca yoktur; ama bazı yiyecekler vardır ki hem sağlıklıdır hem de ruh halimiz üzerinde olumlu etkiye sahiptir. İşte, mutluluk veren o yiyecekler

Somon

Sağlıklı yiyeceklerden bahsedildiğinde somon neredeyse her zaman liste başı oluyor. Somonun içindeki B12 vitamini kadınlarda depresyonun etkilerinin azalmasına neden olurken; yine somon balığı etindeki folat, erkekler üzerinde aynı etkiye sahip. Somon balığı etinde bolca bulunan D vitamini de güneş ışığının azalmasından kaynaklı D vitamini eksikliğine bağlı mevsimsel depresif etkilerin azaltılmasın yardımcı oluyor. Uzmanlar, somon balığının sık ve bol tüketen kişilerde, depresyon vakalarının nadiren görüldüğüne dikkat çekiyor.

Kahve ve yeşil çay

Kahvenin içindeki kafein ve çeşitli diğer maddelerin, kadınlarda depresyon riskini düşürdüğü biliniyor. Yeşil çayın içindeki teanin adlı bir madde de kadınlar üzerinde sakinleştirici ve odaklanma yeteneğini arttırıcı etkiye sahip. Ancak kafeinin fazlası zararlı olduğu için, kararında tüketmeye dikkat etmek de gerekli.

TIKLA OKU: Yeşil çay nasıl demlenir?

Küçük taneli meyveler

Küçük taneli yiyecekler arasında özellikle yaban mersini ve böğürtlenin içinde, beyin etkinliğini arttırıcı etkisi olan çeşitli maddeler var. Üstelik bu maddeler, genel beyin kimyası üzerinde de olumlu etkilere neden oluyorlar.

Biber

Salatalara da kullanılan kırmızı ve yeşil dolmalık biberler zengin birer C vitamini kaynağı. İçerdikleri C vitamini sayesinde stres hormonu olan kortizol seviyelerinin düşürülmesine katkıda bulunuyorlar. Portakal, maydanoz, kabak, kivi gibi yiyecekler de C vitamini açısından zenginler.

Yeşillikler

Ispanak, pazı, marul, kıvırcık lahana, kara lahana gibi yaprakları yenen bitkiler de ruh hâlinde olumlu etkiye sahip bitkiler arasında. Bu tür bitkilerin içinde folik asit bulunuyor ve uzmanlar, folik asit eksikliğiyle depresyon arasında bir bağ olduğunu düşünüyor.

Hurma ve muz

Hurma ve muzun içinde lösin denen bir madde bulunuyor. Bu madde serotonin salgılanmasına neden olarak, daha mutlu ve sakin hissetmemize yardımcı oluyor. Üstelik bu meyveler, tatlı krizlerini bastırmak için de bire bir.

Yağsız patlamış mısır

Karbonhidratlar açısından zengin olan mısır, “havayla” patlatılırsa, içine yağ konmuyor. Çok aç hissettiğiniz ve kan şekeriniz düştüğü zamanlarda cankurtaran olabilecek mısır, kan şekerinin düşmesi yüzünden ortaya çıkabilecek asabiyet hâlini engellemeye bire bir.

Zeytinyağı

Yapılan bir araştırmada meyve, kuruyemiş, sebze ve zeytinyağını az tüketen insanların, hazır gıda ve fast food yemeye daha eğilimli oldukları saptanmış. Bu kilo almaya neden olabileceği gibi, dengesiz beslenme yoluyla kişiyi, depresyona yatkın hâle getiriyor.

Su

Ve tabii ki yaşamın kaynağı su… Neredeyse tüm vücut işlevlerimiz için gerekli olan su, beyin işlevlerimiz için de vazgeçilmez. Su kaybı veya yeterince su tüketmemek, beyin kimyamızın bozulmasına neden olabiliyor.

TIKLA OKU: Sağlıklı yaşam için su içme rehberi

Mutluluk veren yiyecekleri öğrendiniz.

Yorum Yapın

vestel