Hepimiz doğuştan bir özle geliriz dünyaya. Temiz ve saf bir öz. Buna ‘gerçek benlik’ de diyebiliriz. Biz çocukken ortada sadece gerçek benliğimiz vardır. Benliğimizin ve özümüzün etkisi ile bir başka çocukla hemen arkadaş olabiliriz. Arkadaşlarımıza küssek de onlarla hemen geri barışabiliriz. İçimizde kin biriktirmeyiz. Küçük şeylerle mutlu olabiliriz…

İşte çocukluğumuzdaki bu benliğimizi zaman içinde başka bir benlik yani ‘kişilik’ sarmaya başlar. Kişiliğin ortaya çıkma nedeni ise özü korumaktır aslında. Çünkü herkese karşı güven içinde ve saf olan öz, fiziki dünyada ayakta kalmak zorundadır. Her zaman içinden geldiği gibi davranamaz. Herkese güvenemez. Özü fiziksel dünyadan gelecek zararlara karşı korumak amacıyla gerçek benliğimizin üzerine bir benlik daha inşa ederiz. Bu benliğe maske de diyebiliriz. Yani kişilik bir nevi özümüzü kapatan bir maskedir. İdeal olan nedir biliyor musunuz? Kişilik ve özün paralel gelişmesidir! Ne var ki, bu ikinci benlik o kadar çok öne çıkar ki, insan zaman içinde özünü unutur ve ondan uzaklaşır. Toplumun beklediği tarzda hareket ederken kendisi olamaz. Gündelik olayların akışına kendini kaptırırken ve gündemi takip ederken derine inemez!

M

Sonuçta bugün hepimizin ortak şikâyeti olan ‘mutsuzluk’ boşluğu kaplar içimizi! Ya yıllarca arzulayıp bizi mutlu edeceğine inandığımız şeyleri elde ettikten sonra mutlu değilizdir ya da elimizde olmayan ve bizi mutlu edeceğine inandığımız şeylere ulaşmak için bugünü yaşamaktan vazgeçerek canla başla ‘nefes’ almadan ‘daha fazlası’ için çalıştığımız için…

Çünkü küçüklüğümüzden bu yana sahip oldukça, başardıkça ve eğlendikçe mutlu olacağımıza inandırıldık. Bu sebeple mutluluğu genelde dışarıda arıyoruz. ‘Haz’ odaklı yaşamak bizi mutlu edecek sanıyoruz. Oysa mutluluk vadeden ‘şeyler’ bir süre sonra gözümüzde sıradanlaşıyor. Elimizde olduğu için bizi mutlu etmiyor. Evet, içimizdeki mutluluk boşluğunu ‘sahip’ olduklarımızla doldurma çabasını bir kenara bırakmanın, bakış açımızı değiştirmenin, içsel bir yolculuk yapmanın zamanı geldi.

M

Mutluluk Terapileri, bu içsel yolculukta her zaman güvenebileceğiniz, sizi hiç yalnız bırakmayacak ‘sadık’ bir yol arkadaşı! İçinize dönmenizle filiz verecek yeni hayatın ve kişisel uyanışın ipuçları ise yine o masum çocukluğumuzda gizli!

· Affet, rahat et! Küçük şeylerle mutlu ol!

· Geçmiş geçti, ana odaklan! Sev, sevil! Hayal dünyanı geniş tut!

· Maskelerden kurtul, kendin ol! Doğa ile irtibat kur! Oyun oyna!

Bu kitabı okuyunca, insan olarak bunca zaman kendinize yaptığınız haksızlığı anlayacaksınız ve şükrederek derin bir nefes alacaksınız. Gözlerinizdeki ışık tekrar parlayacak, hayata bakış açınız olumlu yönde değişecek, kalbiniz ısınacak, ruhunuz rahatlayacak. Evet, ‘mutlu’ olacaksınız!

mutluluk-terapi-1

Pedagoji Derneği Başkanı olan Uzman Pedagog Mehmet Teber, kadim kültürümüzün kaynakları ile modern psikolojinin verilerini harmanlayarak mutluluğa dair farklı bir bakış açısı yakalamış. Didaktik bir dille değil, öykülerle mutluluğa götürüyor bizleri.

Uzman Pedagog Mehmet Teber hakkında

1980 yılında Kocaeli’de ‘Huzur Sokak’ adlı bir sokakta dünyaya geldi. Bayram-Güneş çiftinin ilk çocuğuydu. Mutlu bir anne ve babanın elinde mutlu bir çocukluk geçirdi. İlk kardeşi Mesut’la oynadığı oyunlar en mutlu anlarıydı. Kız kardeşi Demet ve ailenin son numara çocuğu Yakup ile ağabeylik mutluluğunu yaşadı. İlkokul öğretmeni Şerife Sarı’dan hayatı öğrendi.

1998 yılında Boğaziçi Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü’nü kazandı. Bölümün yapmaya çalıştığı, insanların ruhsal sorunlarına çözüm aralayıp mutluluk kapısını onlara göstermekti. Bu bölümden 2003 yılında ‘onur derecesi’ ile mezun oldu. Yüksek lisansını aynı üniversitede ‘eğitim bilimleri’ alanında yaptı. Klinik psikoloji alanındaki ikinci yüksek lisansı ise devam ediyor.

2005 yılındaki mutlu evliliğini, 2006 yılında çocukları Ahsen ve Asude’nin mutlulukları takip etti. Çocuklar ve gençler üzerinde birçok projede görev aldı ve çocuklardan bolca mutluluk devşirdi.

Huzurla geçirdiği askerlik döneminde 3 kitap yazdı. Haber 7’de yazarlık yaptığı dönemde (2009-2012) mutluluk üzerine araştırmalar yazıp makaleler yayınladı. Halen ‘Ahenk Psikoloji-Danışmanlık’ şirketinde, mutluluk ve ahenk arasındaki ilişkiyi irdeleyen Teber, pedagog olarak çalışıyor ve çocuk sorunlarına yönelik bireysel danışmanlık yapıyor. İkinci kızı Asude, ilk kızı Ahsen, eşi ve tüm ailesi ile geçirdiği anları en mutlu olduğu anlar olarak nitelendiriyor.