Mutlu olmanın yollarını öğrenip hayatımızı güzelleştirdik. Şimdi, siz değerli ‘Yüksek Topuklar’ okuyucularıyla paylaşıyoruz. Göreceksiniz, küçük adımlarla büyük mutluluklar yaşayacaksınız. Güneş ışığından mutluluk kaynağı yaratmayı, paranızı dikkatli kullanmanın huzur verdiğini, kendinize annelik yapmanın değerini anlatıyoruz, hemen okumaya başlayın!

1. Şükretmenin değerini anlayın

Şükrettikçe, şükredecek şeyler çoğalır.

Mutlu olmanın yollarından biri, şükretmektir. Yaşadıklarınıza, sahip olduklarınıza, sevdiklerinize, sevmediklerinize yakından bakıp şükredin. Şükretmek, farkında olmanızı sağlar ve sizin kendinizi çok yalnız hissettiğiniz anlarda bile yanınızda büyük bir gücün, Allah’ın olduğunu anımsamanızı sağlar. Dua etmek, şükretmek ruhunuzu iyileştirip kendinizi daha mutlu ve neşeli hissetmenize yardımcı olacaktır. Bir bardak buz gibi ayran içebildiğiniz için bile şükretmeyi bildiğinizde mutluluk üzerinize yağacaktır!

2. Enerjik müzikler dinleyin

Beyonce ve Rihanna dinleyebilirsiniz.

“Müzik ruhun gıdasıdır” sözü çok doğrudur ve biz ruhumuzu pozitif enerjiyle dolduracak şarkılar, müzikler dinleyerek daha mutlu ve neşeli olabiliriz. Arabesk, yavaş müziklerle güne başlarsanız tüm gününüz depresif geçebilir. Siz en iyisi Rihanna, Ajda Pekkan gibi daha çok canlı veya Mozart, Chopin gibi sakin mutluluk veren sanatçıları tercih edin; ruh haliniz hemen değişecektir.

3. Kendinize annelik yapın

Şefkatli olmayı öğrenebilirsiniz.

Her yaşta ve konumda sevilmeye ihtiyacımız var. Gerçek şu ki istediğimiz sevgi, şefkat, ilgi ve anlayışı önce kendimize sunmalıyız. Aynanın karşısına geçip kendinize beğeni dolu gözlerle bakıp yüzünüzü inceleyin. Gözbebeklerinizin renginden, dudaklarınızın şekline kadar pek çok detayı bir daha görün. Yemek yerken, çalışırken kendinizi üçüncü göz bir dışarıdan izleyin. Günlük hayatta başardığınız her şey için kendinizi tebrik edin. Her daim motive olmak için kendinize güzel sözler söyleyin. Dostunuza nasıl davranıyorsanız, kendinize de tam böyle davranın.

4. Sadeleştikçe mutlu olun

Fazlalıklardan kurtulup mutluluğa yer açın

Temiz ve sade bir odaya girdiğinizde kendinizi iyi hissediyorsunuz, değil mi? Bu güzelliği hayatınızın her alanına taşımaya ne dersiniz? Fazla kilo, fazla eşya, fazla iş, fazla arkadaş, fazla borç…. Gereğinden fazla olan her şey, hayatınızın kontrolünü elinize almanızı zorlaştırır ve sizi mutluluktan uzaklaştırır. Hayatta mutlu ve neşeli olmak için size fazla gelenleri tespit edin ve bir bir hepsinden kurtulun. İşe ilk olarak yaşadığınız, çalıştığınız ortamı temizleyip sadeleştirmekten başlayın; ruh haliniz anında değişecektir!

5. Güneş ışığıyla mutlu olun

Sokaklar sizi mutlu etmek için bekliyor

Mutlu ve neşeli olmak için en etkili yollardan biri de güneşle yakınlık kurmaktır! Mevsim ne olursa olsun güneş gökyüzündedir ve sizin, kendinizi daha iyi hissetmeniz için oradadır! Her gün mutlaka en az 15 dakika dışarıya çıkıp güneşi, rüzgarı, yağmuru ve doğayı hissedin. O anın farkında olun ve duyabildiğiniz, görebildiğiniz, yürüyebildiğiniz için şükredin; kesinlikle daha mutlu olacaksınız.

6. Paranızı dikkatlice kullanın

Hesabınızı iyi tutup dengede kalabilirsiniz

”Mal, canın yongasıdır” diye bir söz vardır; yani yaşamak kadar para, mülk sahibi olmanın da önemli olduğunu anlatır. Banka hesabınızda yeterince para yoksa, borcunuzu ödeyemediyseniz mutlu olmak pek kolay değildir. Bunun için gelir gider dengenizi iyi kontrol edin, paranızı harcamadan önce üç kere düşünün, küçük de olsa birikimler yapın. Örneğin durumunuza göre her hafta veya her ay çeyrek altın alıp kavanozda biriktirin. O küçücük miktarlar bile kendinizi güvende hissetmenizi sağlayacak ve mutlu olacaksınız.

7. Kararları tek başınıza alın

Herkes kendi hayatının kahramanıdır

Hayatta mutlu ve neşeli olmanın temel kurallarından biri, sizin için faydalı olacak kararları tek başınıza almanızdır. Başka insanlardan fikir, öneri almak çok doğal ve gereklidir ancak bir karar vermeniz gerektiğinde son söz sizin olsun. Tabii kararı uygulamadan önce eksi ve artılarını iyice düşünüp, sabırlı olmalısınız. Kendi kararlarınızı vermek, gerçekten güçlü olduğunuzu görmenizi sağlayacaktır.

8. Önce kendinizi düşünün

Sizden bir tane daha yok!

Bazen, aklımızdan geçenleri karşımızdaki insanı kırmamak için söylemeyiz. Ancak bu durumda içimize attıklarımız bizi kırmaya, üzmeye ve öfkelendirmeye başlar. Bu bağlamda hayatta mutluluğu elde etmek için ilk yapacağımız davranışının aklımızdakini karşı tarafa cesaretle, nezaketle söyleyebilmektir. Kimseden korkmanıza, çekinmenize gerek yok. Uygun dille aklınızdaki söylediğinizde mutlu olacaksınız.

9. Merhametli olmayı öğrenin

Merhamet kalbi açar ve mutlu eder.

Kendinize karşı merhametli, şefkatli ve anlayışlı olmayı öğrenmek mutlu ve neşeli olmanızda yüksek önem taşımaktadır. Yanlış bir karar verdiğinizde, trafik olan bir yola saptığınızda, gereğinden fazla yemek yediğinizde, bir tabağı düşürüp kırdığınızda veya pot kırdığınızda kendinize kızmak yerine “tamam, seni anlıyorum. Bunu bir tecrübe olarak görüyorum” diyerek hoş görüyle yaklaşın. Siz kendinize iyi davrandıkça, etrafınızdakilerin de yaklaşımı değişecektir.

10. Hayatın yokuşlarını kabul edin

Zorluk da kolaylık da bizim için.

Size, hayatta mutlu ve neşeli olmanın sırlarını anlatıyor olsak da bunun her zaman böyle olmayacağını; hayatın inişli ve çıkışlı yollarda ilerlediğini bilmeniz gerekir. Her duygunuza sahip çıkmalı, gerçek olduğunun farkına varmalısınız. Bir gün çok üzülebilir, başka bir gün mutluluktan göklere uçabilirsiniz. Bilmeniz gereken, her iki durumun da sonsuza sürmeyeceği olmalıdır.

11. Turist olup şehrinizi gezin

Ekonomik seyahatin yolunu keşfedin

Seyahat etmek, yeni yerler görmek ufkunuzu genişletecek ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Turist olup yaşadığınız şehri, mahalleyi, köyü bir daha alıcı gözlerle izleyerek bile mutlu ve neşeli olabilirsiniz. Size garanti veriyoruz: her gün önünden geçtiğiniz apartmana, keşfetme gözüyle baktığınızda bile şimdiye dek görmediğiniz pek çok detayı olduğunu fark edeceksiniz.

12. İyilik yapın mutluluk bulun

Önce kendinize iylikle başlayın

Mutlu olmanın yollarından biri budur: Komşunuza bir tas yemek götürün, sokak hayvanlarını besleyin, annenize yardım edin, yaşlı birinin karşıdan karşıya geçmesine yardım edin. Birine iyilik yaptığınızda kendinizi çok daha mutlu ve neşeli hissedeceksiniz. Ancak iyilik yaparken bunun gerçekten içinizden gelmesine ve karşı tarafın sizden yardım istediğine emin olun ki farklı anlamlara yol açmasın.