balon-kadin

Şair Cemal Süreya, ‘Hayat kısa, kuşlar uçuyor’ demiş bir şiirinde; nasıl da doğru! Mutluluğu seçmek, iyi hissetmek lazım çünkü her gün ömrümüzden azalıyor. “Ama mutlu olmak için ne yapmalıyım?” diye düşünüyorsanız,  ‘Yüksek Topuklar’ olarak hayata biraz renk ve neşe katmak için uyguladığımız yöntemleri sizinle paylaşıyoruz. Hemen mutlu olmak için tavsiyelerimizi okuyun ve kendinize bir şans verip bunları şimdi yapın!

Günde 10 dakika başarılarınızı düşünün!

Zihnimizin içinde sürekli konuşan sesler vardır, bazen çok başarılı olduğumuzu bazen hiçbir işe yaramadığımızı söylerler. Güzel haberse şu: Hangisini beslersek, o daha çok konuşur! Atomu parçalamanıza gerek yok, mutlaka büyük veya küçük başarılarınız vardır. Siz bunları kendinize hatırlattıkça kendinizi daha mutlu ve özgüvenli hissedersiniz. Günde 10 dakika başarılarınızı yazabilirsiniz veya yürüyüş sırasında düşünebilirsiniz. Hemen birkaç örnek verelim mi?

 1. Milyonlarca sperm arasından sıyrılıp anne rahmine kavuştunuz.
 2. Hayatı kolaylaştırmayı sağlayan okuma ve yazmayı öğrendiniz.
 3. Kendinizi geliştirmek için bu tavsiyeleri okuyorsunuz ve yapacaksınız.
 4. Hayvanlara karşı sevgi ve şefkat dolusunuz, onlara yemek veriyorsunuz.
 5. Yaşlı veya hasta insanlara yardım ediyorsunuz, sevgi veriyorsunuz.
 6. Tertemiz kokuyor ve iyi giyiniyorsunuz, sizi gören insanları bile mutlu ediyorsunuz.
 7. Arkadaş ortamında neşeli hikayeler anlatıp onları güldürüyorsunuz.

Gizli mutsuzluk nedenlerini yok edin!

Farkında olmayabilirsiniz ancak gün içerisinde yeterince su içmemek, mutsuzluk ve depresyona sebep oluyor. Bu durumu doğrulayan birçok bilimsel araştırma var. Şimdi kendinize sorun: Günde kaç bardak su içiyorsunuz? Hemen bir bardak su içerek mutluluk seviyenizi artırın. Göreceksiniz, daha fazla su içtikçe daha fazla iyi hissedeceksiniz. Bize inanmıyor musunuz? O halde test edin! Günlerce düzenli su için ve gelişimi kendi gözlerinizle görün.

kadin-keyif-mutluluk

Kendinize bir fincan kahve ısmarlayın!

Mutlu olmanın formülü bazen, günlük rutinin dışına çıkmaktır. Yani her gün aynı kahveyi içerseniz beyniniz buna alışır ve tepki vermez. Ama biraz değişiklik, hemen etkisini gösterir. Hep latte içiyorsanız, bu kez Americano deneyin; hep sade Türk kahvesi içiyorsanız bu kez çikolatalı kahveyi deneyin. Eğer bütçeniz uygunsa, tek başınıza şık bir mekana gidip kendinize kahve ısmarlayın.

Mutluluk veren yiyeceklerle beslenin!

Mutlu olmanın beslenmekle çok ilgisi var! Serotin, endorfin, oksitosin gibi mutluluk hormonlarını salgılatan besinleri daha çok tüketin. Mutluluk veren yiyecekler neler mi?

 • Muz
 • Domates
 • Keten tohumu
 • Kavun
 • Bitter çikolata
 • Ceviz
 • Somon
 • Çilek
 • Maydanoz
 • Yumurta