Ne zamanki içime “mutfakta aşçı” kaçtı, ben değiştim. Sanki bir gecede vahiy inmiş gibi göz kararıyla ama tane tane pilav yapabiliyorum, herhangi bir yerde yediğim yemeği tarife ihtiyaç duymadan pişirebiliyorum.

Cihan’ın benimle ilgili mutfağa dair hatırladığı birkaç sahne var: krep, salata ya da makarna yapan Feraye.

Değişimlerimizi keşfetmeye başladık demiştim ya şimdi en lezzetli fark edişi yaşıyoruz. Cihan ne zaman bana yemeğe gelse, hayretler ve hayranlıklar içinde kalıyor. İlk günlerde “bunları gerçekten sen mi yaptın?” deyip enerjimi düşürmeye çalışsa da dış mihrakların oyununa gelmedim. Her defasında daha zor ve daha çok çeşitli yiyeceklerin olduğu sofralar hazırladım.

Sabah uyanıp kendime geldikten sonra ilk düşündüğüm akşama ne yemek yapacağım oluyor. Çorba olmalı, ara sıcak olmalı, tatlı mutlaka olmalı. Bir de “Yemekteyiz” belasına tutuldum ki nasıl anlatsam bilemiyorum. Akşam yemeğine Cihan’ım değil de her şeyden nem kapan gıcık yarışmacılar gelecekmiş gibi hissediyorum.

Öğleden sonra meşakkatli menümü hazırlamaya başlıyorum. Akşam üzerine doğru ancak bitmiş oluyor. Sofrayı kuruyorum, üzerimi değiştiriyorum. Tam soluklanmak için oturmuşken Cihan geliyor.

Karşılıklı oturup sakince ve keyifli sohbetler eşliğinde yemeğimizi yiyoruz.

Çorba, salata, ara sıcak, ana yemek, tatlı, meyve altılısından sonra hamarat Feraye olmanın gururunu yaşıyordum ki dün sabaha kadar… Üzerimde hissettiğim ağırlığın önce kıyafetlerden kaynaklandığını düşündüm sonra da gerçekle yüzleşmenin en doğrusu olduğunu…

Nefesimi tuttum, basküle çıktım. İnanılır gibi değil! 15 gün içinde tam 3 kilo almışım! Eğer böyle giderse, mutfakta aşçı değil tombik olacağım.

Geçenlerde bir arkadaşımla şöyle bir konuşmamız olmuştu.

-Çok kilo aldım.

-Peki, bu duruma sevgilin ne diyor?

-Ne diyecek? “Gülü soluncaya seni yuvarlanıncaya kadar seviyorum”.

Acaba Cihan da beni top gibi olup yuvarlanıncaya kadar sever mi? Deneyip yanılma yöntemi uygun bir seçim olmasa gerek.

Acil zayıflama eylem planını uygulamaya geçirmeliyim. Tatlıyı hayatımdan çıkarmalıyım bir de şu bayılarak yediğim patlıcan kızartmasını!

Feraye Demir – Yüksek Topuklar

Tüm Yazılarımı Okumak için Buraya Tıklayın!