mutfakta-tasarruf

Ay sonuna gelmeden cebinizdeki para bitiyor, kredi kartına borçlanıyorsanız tasarruf etmek için kırmızı alarm çalıyor demektir! ‘Yüksek Topuklar’ olarak paramızı ve zamanımızı daha doğru kullanmak, mutfakta tasarruf için kullandığımız püf noktalarını sizlerle paylaşıyoruz. Bugün, küçük değişiklerle tasarruf ettiğiniz parayı yarın çok beğendiğiniz bir ayakkabı almak için kullanmak harika olur, değil mi?

Fırın kapağını çok sık açmayın

Yemek pişirmede kullanılan fırın ve ocaklarda fırın kapağı her açılışında yüzde 20 oranında ısı kaybı yaşandığı için fırın içindeki yemek pişene kadar kapağı açmamaya dikkat edilmelidir.

Basınçlı tencereler kullanın

Yemek yapımında buharlı ve basınçlı tencereler tercih edilmelidir. Eski tabirle ‘düdüklü tencere’ denilen bu pişirme yöntemiyle hem enerji tasarrufu sağlayacak hem de yiyeceklerinizin besin değerini korumuş olacaksınız.

Ocakta pişirip tasarruf edin

Mümkün olduğunca yemeklerinizi ocakta pişirmeyi tercih edin. Ocaklarda yemek pişirmek, fırında yemek pişirmekten daha ekonomiktir.  Üstelik, yemek daha kısa sürede piştiği için kendinize ayıracak kadar çok zamanınız olur, bu sürede en güzel aşk kitaplarından birini okuyabilirsiniz.

[wp_ad_camp_2]

Kısık ateşte pişirin

Tencerede pişirdiğiniz yiyecekler kaynama sıcaklığına ulaştığında, ocağın alev ayar düğmesini en kısık pozisyona getirin, yüksek ateşte kaynama yiyeceğin pişmesini hızlandırmaz. Üstelik bu sayede yemek daha lezzetli olur, kıvamını alır.

Tencere boyutuna göre ocak seçin

Büyük bir ateşin üstüne küçük kap koymayın. Aksi durumda enerji kaybına neden olursunuz. Ayrıca kabın altının temiz olmasına dikkat edin.

Tencere kapağını kapatın

Yiyeceklerinizi ağzı açık kaplarda pişirmeyin. Kapalı kaplar içinde yemek daha çabuk pişer, dolayısıyla daha az enerji harcanmış olur. Kapaksız kapla yemek pişirirken 3 kat daha fazla enerji tüketirsiniz.

Birden fazla yemek pişirin

Fırında, bir yerine birden fazla yemek pişirmeye çalışın. Düşük sıcaklıkta pişeni diğerlerinden önce çıkarıp, fırının sıcaklığını düşürüp, yükseltmeden daha az enerji harcayın.

Fırını gereğinden fazla ısıtmayın

Fırınınızda gerekli olmadığı durumlarda ön ısıtma yapmayın. Ön ısıtma yapmanız gerekiyorsa 10 dakikayı geçirmeyin. Mikrodalga fırınlar da pişirme ve ısıtma süreleri çok kısadır (pişirme 10-15 dakika, ısıtma 2-3 dakika). Klasik fırına göre yaklaşık yüzde 50-60 daha az enerji tüketerek önemli ölçüde enerji tasarrufu sağlarlar.

Yiyeceğiniz kadar ısıtın

Yiyecekleri küçük parçalara bölerek pişirin veya ısıtın. Bu, pişirme sürenizi kısaltacaktır. Aynı zamanda bu besin değerlerini korumaya yardımcı olur.

Yemeklerde fazla su kullanmayın

Yemekleri pişirirken çok fazla su kullanmayın. Yemeğin üstünü kaplayacak kadar su yeterlidir. Fazla miktarda su kullanmanız daha fazla enerji harcamanıza neden olur. Donmuş bir yiyeceği fırında pişirmeden önce çözülmesini sağlayın.