Moralinizi düzeltmek için yemek yiyor sonrasında kilo aldığınız için üzülüyor musunuz? Moraliniz bozuk diye eve kendinizi kapatıyor, daha kötü mü hissediyorsunuz? Yüksek Topuklar’dan moralinizi düzeltecek önerilerle, bunlara son verip hayatınıza bolluk, mutluluk, huzur ve neşeyi çekebilirsiniz!

Koklayın, Rahatlayın!

Kokladığımız kokuların ruh halimize sandığımızdan çok daha fazla etkisi vardır. Sonbahar depresyonunun etkilerini hissediyorsanız özellikle sandal ağacı, fesleğen, lavanta, paçuli, gül kokularını bolca koklayın.

Renkler Sizi Canlandırsın!

Sonbahar depresyonu döneminde gri, siyah gibi pastel renkleri değil de özellikle turuncu, kırmızı gibi canlı ve uyarıcı renkleri tercih edin.

Hayattan Mola İsteyin!

Bazen gerçekten çok bunalıyor ve hayatın üzerinize doğru geldiğini hissediyor olabilirsiniz. Ancak asla pes etmek yok. Nasıl ki bir basketbol maçında oyun kötü giderken bir mola alınır ve oyun yeniden programlanır. Siz de kendi kendinizin koçu olun ve hayattan yarım saat mola alın. Geriye doğru iyice gerilerek ve sonrasında esneyerek arkaya doğru yaslanın.

Nefesinize konsantre olarak gittikçe kaslarınızın gevşediğini hissedin.

Her nefes alınışınızda kendinizi esnek bırakın. Bu esnada olumlu düşüncelerle beyninizi rahatlaymaya çalışın. Kendinizi tam bir bolluk, sağlık ve zenginlik içinde düşünüp o anın gerçek olduğunu hissedin. Eğer biliyorsanız reiki, meditasyon gibi yöntemlerin veya biliyorsanız dini ritüellerin olumlu dua tekniklerini uygulayın.

menekse-cicegi

Güneşe Dönün!

Gün ortasında tercihen öğle saatlerinde mutlaka 10-15 dakika güneş ışığına çıkın. Sonbaharı yaşadığımız bu günlerde güneş ışığı temel ihtiyacımız ve enerji kaynağımız. Kemiklerin gelişmesi, cildin kendini yenilemesi, hormonların canlanması için güneş ışınlarına önemli derecede ihtiyaç var.

Hava kapalı dahi olsa öğle saatinde balkona çıkmak bile size iyi gelecektir.

Sarı Kantarondan Faydalanın!

Sarı kantaron üzerinde en çok çalışılan bitkilerden biridir. Doğal antidepresan etki gösterir. Yan etkisi düşüktür, alışkanlık yapmaz. Hafif ve orta şiddetli depresyona karşılı olumlu etkiliyken ağır depresyona önerilmez.

Reçeteli ilaç kullanan kişilerde hekim kontrolü olmadan kullanılmaması gerekir. Sarı kantaron hapları genelde güvenlidir.

Omega 3’ten Yararlanın!

Omega 3 yağı en çok somon, uskumru, sardunya gibi balıklarda, bitkisel olarak ise başta keten tohumu olmak üzere; ceviz, semizotu ve taze fasulyede bulunur. Omega 3 yağını egzama türlerinde, sinir sistemi bozukluklarında ve depresyondan korunmada faydalıdır. Bilinen ciddi yan etkisi yoktur. Balık türlerine karşı alerjisi olanlar ve kan sulandırıcı ilaç kullananlar doktor kontrolünde omega 3 yağı kullanmalıdır.

Baharatları Kullanın!

Kırmızı pul biberin içindeki doğal bir kimyasal maddenin insanı canlandırıcı ve kısmen de antidepresan etkisinin olabileceği hakkında pek çok araştırma konusu bulunuyor. Kırmızı pul biber dışında; nane, limon, zencefil, melisa baharatları da yarar sağlayabilir.

gune-baslarken

Spor Yapın!

Sporun antidepresan etkisi tartışılamaz. Tercihen açık havalarda yapılacak düzenli egzersizler depresyona karşı koruyucudur ve size kendinizi iyi hissettirecektir.

Hayvan Besleyin!

Karşılıksız sevmek de faydalıdır. Kedi ya da köpek bakmak, çiçek yetiştirmek çok faydalıdır.

Önemli Bilgi : Öncelikle intihar riski düşüncesi olan veya bulguları tespit edilen depresyon durumlarda mutlaka psikiyatri uzmanına danışılmalıdır.