Migren neden olur? Migrene iyi gelen besinler!

Günümüzde yaygın olarak görülen migren, genelde baş ağrısı olarak ifade edilir. Migren atakları, tekrarlanabilir ve uzun süre geçmeyebilir. Dayanılmaz hale gelen migren ağrılarını hafifletmek için besinlerden faydalanabilirsiniz. Yüksek Topuklar ekibi olarak sizlere migrene iyi gelen besinleri sunuyoruz.

Migrenin nedenleri ve belirtileri nelerdir?

Migren, şiddetini artırdıkça günlük yaşamı olumsuz etkiler. Baş ağrısının yanı sıra, mide bulantısına, ses ve ışığa hassasiyete, göz kararmasına, baş dönmesine ve konuşma güçlüklerine yol açabilir. Peki, migren neden olur? Migren, genetik özellikler, sağlıksız beslenme ve olumsuz yaşam şartları nedeniyle yaşanabilir. Bu etkenlerin beyinde meydana getirdiği bazı kimyasal değişimler migrene sebep olur. Migreni tetikleyen etkenler, stres, gürültü, zihinsel yorgunluk, sinirli ruh hali, uykusuzluk ve hormonal dengesizliklerdir. Ayrıca, domuz eti, peynir, kırmızı şarap, asit içeren meyveler, çikolata gibi besinler migren riskini artırabilir. Migreni tetikleyen besinler olduğu gibi, migren ağrısını hafifleten besinler de vardır. İşte migrene iyi gelen o besinler…

Koyu yeşil yapraklı sebzeler

Lahana, brokoli, ıspanak gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler, içerdikleri magnezyum ve kalsiyum sayesinde baş ağrısına neden olan etkenleri ortadan kaldırır. Migrenden korunmak veya ağrıları hafifletmek için bu sebzeleri tüketmekte fayda vardır. Magnezyum içeren yulaf ezmesi, deniz mahsülleri, sarımsak gibi diğer besinleri de mutfağınızdan eksik etmeyerek migreni önleyebilirsiniz.

Omega 3 içeren besinler

Migreni önlemek için beyin sağlığını korumak çok önemlidir. Bu nedenle, beyne iyi gelen ve beyin sağlığını güçlendiren besinler tüketmek gerekir. Omega 3 yağ asitleri, sinir sistemini korur, migren ağrılarını önler veya giderir. Somon, uskumru, ton balığı gibi Omega 3 bakımından zengin balıkları sık sık tüketmelisiniz.

Serotonin yükselten besinler

Mutluluk yani serotonin hormonunun azalması, migren atakları yaşama riskini artırır. Bu nedenle, ceviz, badem, süt, kabak çekirdeği gibi serotonin hormonunu yükselten besinler tüketerek bu riski azaltabilirsiniz.

Zencefil

Şifa kaynağı bir besin olan zencefil, migren ağrılarının yanı sıra migren ataklarıyla birlikte yaşanan kusma, bulantı gibi sorunları gidermeye yardımcı olur. Zencefili yemeklere ilave ederek veya çayını demleyerek, migren ağrılarını ve diğer belirtilerini hafifletebilirsiniz.

Su

Yaşam kaynağı olan su, baş ağrısını ve migren ataklarını hafifletir. Gün içinde yeterli su içmemek, baş ağrılarına sebep olur. Bu nedenle, özellikle migrenin başlayacağını hissettiğiniz zamanlarda ve tabi ki normal günlerde en az 2 litre su içmelisiniz.

Migrene iyi gelen besinleri öğrendiniz. Sağlıklı beslenmenin yanı sıra, stresten uzak durma, düzenli ve yeterli uyku, gün içindeki hareketi artırma migren riskini azaltabilir.

Migren tedavisi hakkında haberimizi okumak için hemen tıklayın!

Yorum Yapın