Bu besinler mide sağlığını destekliyor!

Mide, tüketilen besinlerin parçalanmasından sorumlu önemli bir organdır. Mide sağlığı, sağlıklı bir yaşam için iyi olmalıdır. Bu nedenle, beslenmeye çok dikkat etmek gerekir. Mide sağlığını korumak ve mide hastalıklarının önüne geçmek için, mide dostu besinlerle beslenmeye özen göstermelisiniz. Yüksek Topuklar ekibi olarak sizlere mideye iyi gelen yiyecekler sunuyoruz.

Mide sağlığı nasıl korunur?

Midenin iç yüzeyini kaplayan dokuya mukoza adı verilir. Mukoza dokusu, sindirim için gerekli olan sıvıları salgılar. Midede sindirilen besinler, on iki parmak bağırsağına geçer, burada emilimi sağlanır ve ince bağırsaktan kana karışır. Sıvı besinler, yaklaşık 20 dakika içinde mideyi terk eder. Katı besinle birlikte bu süre 1,5 saati bulur. Yediğiniz ve içtiğiniz besinler, mideye uğramadan ve midede sindirilmeden kana karışmaz. Vitamin, mineral ve protein bakımından zengin besinler tüketmek, kan dolaşımı yoluyla vücudun yeterli şekilde beslenmesini sağlar. Sağlıklı beslenme, mukozanın dokusunu ve yapısını korumak için çok önemlidir.

İşte vücuttaki en önemli sindirim organlarından olan mideye iyi gelen yiyecekler…

Armut

Armut, mükemmel bir lif kaynağıdır ve sindirimi kolay bir meyvedir. Mideyi yormaz. İçerdiği sorbitol adındaki şeker, ince bağırsaklarda su çekilmesini sağlar. Böylece, hem mide hem de sindirim sistemi için faydalı bir meyve haline gelir.

Yoğurt

Yoğurt, sindirime yardımcı ve bağışıklık sistemini destekleyen, midede meydana gelebilecek enfeksiyonlara karşı koruyucu bir besindir. Mide çeperlerinde bulunan faydalı bakteriler, mide sağlığını korur ve sindirimin düzenli şekilde olmasına yardımcı olur. Yoğurt da harika bir probiyotik kaynağıdır. Aynı şekilde, kefir de tıpkı yoğurt gibi, kalsiyum, D vitamini ve probiyotik içerir ve mide için çok faydalıdır.

Zencefil

Zencefil, sindirim sistemi organlarının yatıştırılmasını sağlar. Mide asidini dengeler. Mide ekşimelerine, bulantılara ve kusma gibi mide problemlerine iyi gelir.

Karnabahar

Haşlanmış veya buharda az pişmiş olarak tüketilen karnabahar, besleyici bir besindir. Midenin yapısında bulunan asitin zararlarını önler. Ayrıca, yapısında doğal olarak bulunan gefarnato maddesi, ülser ilaçlarında da kullanılmaktadır. Hem mide sağlığını korur hem de mide problemlerinin giderilmesine yardımcı olur.

Patates

Özellikle haşlanmış patates içerdiği lifler sayesinde, hem mideye hem de diğer sindirim sistemi organlarına iyi gelir. Ayrıca, çiğ patatesin suyu mide yanmalarının giderilmesine yardımcı olur. Mide sağlığı için, patatesi kızartma olarak tüketmemeye özen gösterin.

Muz

Muz, midede oluşan veya oluşabilecek yanmanın önüne geçer. Ayrıca, mide enzimlerinin salgılanmasını sağlar ve mide hücrelerinin üretilmesine de yardımcı olur.

Zeytinyağı

Özellikle çiğ olarak tüketilen zeytinyağı, vücut sağlığına çok faydalıdır. Çiğ zeytinyağı tüketmek, vücuda giren besinlerin midede kalma süresini azaltır. Ayrıca zeytinyağı, yağların sindirilmesinde gerekli safra salgısının artmasına yardımcı olur.

Lahana

Lahana, özellikle çiğ olarak tüketildiğinde mide sağlığı için son derece faydalıdır. Salatalara ya da sandviçlere çiğ olarak ilave edebilirsiniz. Lahana suyu da, kendisi kadar faydalıdır. Özellikle ülser ve gastrit gibi mide problemleri yaşayanlar için doğal bir ilaçtır. Lahana suyunun içerisine elma suyu ekleyerek tüketebilirsiniz. Böylece, mide üzerindeki koruyucu etkisi artacaktır.

Kuru baklagiller

Fasulye, mercimek, bezelye gibi kuru baklagiller, bioflavionid adında bir madde içerir. Bu sayede, midenin korunmasına yardımcı olurlar. Vitamin, mineral, protein bakımından zengin olan baklagiller, hem mideye hem de tüm vücut sağlığına iyi gelir.

Ispanak

Ispanak, demir minerali ve C vitamini içerir. Özellikle çiğ, haşlanmış veya buharda az pişmiş olarak tüketildiğinde, mide sağlığını korur.

Meyan kökü

Meyan kökü, en etkili mide koruyuculardan biridir. Midede meydana gelen aşırı asit birikimini azaltmaya yardımcıdır. Böylece, mide asidinin mide dokularına zarar vermesine engel olur.

Mideye iyi gelen besinleri öğrendiniz. Hazımsızlık, şişkinlik gibi sindirim problemleri yaşıyorsanız mideyi yormayacak, az yağlı besinler tercih etmelisiniz. Kızartmalar, çok yağlı ve baharatlı yiyecekler, mideyi yorar ve sindirim sistemini olumsuz etkiler. Bu nedenle, kontrollü bir şekilde tüketilmelidir. Son olarak, mide problemleriniz için mutlaka bir doktora görünmenizi tavsiye ederiz.

Yüksek Topuklar öneriyor:

Şişkinliğe iyi gelen süper besinler

Mide bulantısı neden olur ve nasıl geçer?

Mide hastalıkları olanlar nasıl beslenmeli?

Yorum Yapın

vestel