adet-donemi-belirtileri

Reflü, gastrit, karın şişkinliği gibi mide hastalıklarında beslenme, her zamankinden özel dikkat gerektiriyor. Hayatında her anında yanınızda olan ‘Yüksek Topuklar’, ekibi olarak Uzman diyetisyen İpek Ağaca Özger ile görüştük. Mide hastalıkları için beslenme önerilerini aldık, sizinle paylaşıyoruz.

  • Mide hastalıkları neden olur?

Sindirim zorluğu, stres ve gerginlik gibi ruhsal bozuklukların yanı sıra böbrek ve karaciğer gibi iç organlardaki rahatsızlıklardan da kaynaklanabilir. Bu nedenle öncelikle sebebin belirlenmesi gerekmektedir. Ancak her durumda beslenmeye dikkat etmek en doğru yol olacaktır.

  • Hastalıklara karşı nasıl beslenmelidir?

Genel olarak mide rahatsızlığı olan kişilere 3 ana öğün 3 ara öğün önerilmektedir. Öğünler az porsiyonlar şeklinde olmalı ve atlanmamalıdır. Uzun süre aç kalmak, asitli içecekler içmek, aşırı tuzlu yemek ve kafein almak sindirim güçlüğüne ve mide tahrişine neden olabileceğinden tüketilmemelidir.

Yemek yerken sıvı alımı azaltılmalı, sıvılar öğün aralarında içilmeli diyen Uzman Diyetisyen İpek Ağaca Özger ‘sigaradan kesinlikle uzak durulmalı, hazır gıda tüketiminden kaçınılmalı, besinler yavaş ve iyi çiğnenmelidir’ diyor. Mide hastalıklarına karşı nasıl beslenmek gerektiğini anlatan Özger’in tavsiyeleri şöyle:

  • Mide hastalıklarında nelere dikkat edilmelidir?

Turşu, soğan, sarımsak, limon tuzu, zeytin, sirke, acılı ve bol salçalı besinlerden kaçınınız.

Çok ekşi olmadığı sürece tüm peynir çeşitlerini yiyebilirsiniz. Çok tuzlu peynirlerden uzak durunuz.

Çay, kahve, soda, kola ve alkollü içecekleri toplamda günde 3-4 fincandan fazla içmeyiniz. Süt, ıhlamur, açık çay ve diğer taze bitki çayları, limonata, ayran, salep ve taze meyve sularından içebilirsiniz. Tüketeceğiniz meyve suyunun çok ekşi olmamasına özen gösteriniz.

Hazır çorbalar ve içeriği bilinmeyen hazır gıdaları tüketmeyiniz. Yağda kavrulmadan hazırlanmış, et suyu katılmamış, kremasız ve az yağlı çorbaları tüketebilirsiniz.

Tüm sebze ve meyveleri yiyebilirsiniz. Ancak bazı sebze ve meyveler midenizde ağrıya neden oluyorsa diyetinizden çıkarınız.

Yiyeceklerinizin çok sıcak ya da çok soğuk olmamasına dikkat ediniz.

[quote_center]Besinleri yavaş yavaş ve iyi çiğneyiniz.[/quote_center]

Yağda kızarmış ve kavrulmuş etler, sucuk, pastırma, salam, sosis, salamura balık gibi besinlerden uzak durunuz. Haşlanmış, ızgara veya fırında pişirilmiş kırmızı ya da beyaz et yiyebilirsiniz.

Yemekler pişirilirken yağın yanmamasına dikkat ediniz ve tüm yiyecekleri tencereye çiğden koyunuz, kavurmayınız.

Kurubaklagil ( kurufasulye, nohut, barbunya, mercimek ) yemeklerinin tüketim sıklığını azaltınız.

Kremalı, çikolatalı, kızarmış tatlılar ve soslu besinlerden uzak durunuz. Beyaz ekmek, makarna, pirinç, mısır, irmik, erişte, şehriye kraker, bisküvi tüketebilirsiniz.

Mayalı yapılmış hamurişi besinlerden; ağır şerbetli ve yağlı tatlılardan uzak durunuz. Şeker ve şekerli besinlerden, sütlü tatlılar ve meyveli tatlılar tercih ediniz.

Uzman diyetisyen İpek Ağaca Özger’e beslenme tavsiyeleri için teşekkür ederiz.

icerik-banner-3