Mide ağrısı çoğu insanın başına gelen ve günlük rutini olumsuz etkileyen rahatsızlıklardandır. Mide ağrılarını hafifletmek için sağlıklı beslenmek, mideyi zorlayacak hareketlerden kaçınmak çok önemlidir. Evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemlerle mide ağrınızı geçirmek istiyorsanız “Yüksek Topuklar” ekibi olarak hazırladığımız haberi okuyun.

Mide ağrısı neden olur?

Mide ağrısına neden olan birçok etken vardır. Bu nedenleri iyi bilmek çok önemlidir. Çünkü, ciddi bir neden yüzünden mide ağrısı yaşıyorsanız doktora görünmeniz gerekebilir. Beslenme alışkanlıklarınız mide ağrılarına sebep oluyorsa, bunun için evde doğal yöntemleri deneyebilirsiniz.

Gazlı içecekler, sigara ve alkol kullanımı, su tüketiminin azlığı, hareketsizlik ve diğer sağlıksız beslenme alışkanlıkları mide ağrısına sebep olur. Mide ağrısı başlarken hafif bir yanma hissi oluşur. Ayrıca mide ağrısı beraberinde ishal veya kabızlığı da getirir.

Mide ağrısına iyi gelen yöntemler şunlardır:

Mide ağrısını geçirmek için hafif beslenin

Mide asidini hafif yiyecekler yiyerek dengeleyebilirsiniz. Mide asidinin dengelenmesi mide ağrınızı hafifletir. Haşlanmış patates, haşlanmış derisiz tavuk gibi az yağlı besinler sindirim sisteminizi zorlamadan ağrılarınızın yatışmasına yardımcı olur. Hazır ve işlenmiş besinlerden, fast-food yiyeceklerden, yağlı et ve süt ürünlerinden, baharatı bol yiyeceklerden uzak durun.

Bol su içmeye özen gösterin

Özellikle mide ağrısıyla birlikte ishal problemi de yaşıyorsanız gün boyu su tüketimine dikkat etmelisiniz. Vücudunuzun susuz kalması mide ağrınızı artırır ve sağlığınızı olumsuz etkiler. Katkı maddesi ve yüksek miktarda şeker içeren sıvıları tüketmekten kaçının.

Mide ağrısını lifli besinlerle geçirin

Mide ağrıları kimi zaman ishale kimi zaman kabızlığa neden olur. Sindirim sisteminizin düzgün çalışmaya devam edebilmesi için lifli gıdalar tüketmek doğru olur. Lif içeren besinleri tüketerek bağırsak problemlerinin önüne geçebilirsiniz. Buğday kepeği, yabani pirinç, kuru erik, kuru kayısı, kuru incir gibi besinler lif bakımından son derece zengindir.

Ispanak, roka, pazı gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler ve lifli meyveler de mide ağrısına kabızlığa iyi gelir. Ayrıca salatalarınıza ilave edeceğiniz elma sirkesi, mide ağrısına ve oluşabilecek mide enfeksiyonlarına engel olur.

Ara öğünleri ihmal etmeyin

Mide ağrısı yaşadığınız zaman hazımsızlık problemiyle de karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu problemi azaltmak için 3 ana öğünle günü tamamlamak yerine ara öğünleri de ana öğünlerin arasına ekleyin. Tüm gün az ve sık yemek hazımsızlığı ortadan kaldırarak mide ağrınızı hafifletir. Sindirim sisteminiz daha düzgün ve daha hızlı çalışmaya devam edecektir. Özellikle ara öğünlerde bir tane muz yemek hem sizi tok tutar hem de ağrınızı azaltır.

Mide ağrısına yoğurt ve kefir mucizesi

Yoğurt ve kefir, sindirime yardımcı olan probiyotikler bakımından son derece zengindir. Probiyotikler, mide enfeksiyonlarına, mide iltihaplarına, ishal gibi rahatsızlıklara karşı sizi korur. Mide ağrınızın hafiflemesine yardımcı olur. Hatta düzenli olarak tüketildiğinde mide ağrısı yaşamanıza engel olur. Bu konuda dikkat etmeniz gereken nokta, tercih ettiğiniz yoğurt ve kefirin doğal olmasıdır. İçinde çok fazla katkı maddesi barındıran ürünler sağlığınız için iyi olmayabilir.

Mide ağrısına şifa keten tohumu

Kabızlık nedeniyle yaşanan mide ağrılarını keten tohumu yardımıyla geçirebilirsiniz. Lif ve sağlıklı yağ omega-3 bakımından zengin olan keten tohumu kabızlığa iyi gelir ve kabızlığın neden olduğu şişlik ve ağrıyı azaltır. Keten tohumunu ara öğünlerinizde yoğurtla, ana öğünlerinizde de salatalarınıza ekleyerek yiyebilirsiniz.

Zencefil ve nane çayıyla midenizi iyileştirin

Zencefil, mide asidini dengeler. Nane ise gaz nedeniyle midede yaşanan ağrıların hafiflemesine yardımcı olur. Nane ve zencefille hazırlanan çay, özellikle yemekten sonra yaşanan mide ağrılarına iyi gelir. Midenizi rahatlatmak için 2-3 dilim zencefil ve 4-5 yaprak naneyi kaynatıp 10 dakika demledikten sonra içebilirsiniz.

Mide ağrısına iyi gelecek diğer öneriler:

  • Fasulye, lahana, brokoli gibi gaz yapan yiyeceklerden uzak durun.
  • Süt ürünü tüketmek mide ağrısını artırabilir. Bir süre süt tüketiminden kaçının.
  • Geç saatlerde yemek yemeyin.
  • Yemekleri yavaş ve uzun uzun çiğneyerek yiyin. Böylece yediklerinizin sindirimi kolay olacaktır.
  • Midenizin olduğu kısma sıcak havlu sararak ağrınızı hafifletebilirsiniz.
  • Yemek yedikten sonra hemen yatmayın. Mümkünse biraz yürüyebilirsiniz. Yemekten sonra hareketsiz kalmak mide ağrısını artırır.

Sindirim sorunları dışında, gıda zehirlenmesi, ülser, mide iltihabı, böbrek taşı gibi problemler de mide ağrısına sebep olabilir. Mide ağrınız yukarıda bahsettiğimiz yöntemlere rağmen geçmiyorsa hemen bir doktora başvurmalısınız.