Genetik faktörler, stres, beslenme saç dökülmesine neden olan etkenlerden bazıları. Bir de mevsim geçişlerinde yaşanan saç dökülmeleri var. Peki, mevsimsel saç dökülmesi neden olur? Yüksek Topuklar ekibi olarak sizlere, mevsim geçişlerinde saç bakımı hakkında faydalı bilgiler veriyoruz. Mevsimsel saç dökülmesini azaltmak için özel haberimizi hemen okumaya başlayın!

Günde ortalama 100 tel saç dökülür. Bu sayı, mevsim geçişlerinde artış gösterebilir. Güneş ışınlarının yoğunlaşmasıyla birlikte, saçları etkileyen hormonlar artar, saç savunmasızlaşır ve zayıflar. Bu da, saç dökülmesini artırır. Mevsim geçişlerinde meydana gelen saç dökülmesi geçici bir durumdur. Bu yüzden, sizi endişelendirmesin. Dökülme problemini en aza indirmek için bazı noktalara dikkat etmeniz gerekebilir. Ayrıca, evde uygulayabileceğiniz bitkisel yöntemlerle saçlarınıza bakım yapabilirsiniz.

Saç dökülmesine bitkisel çözümler için tıklayın!

Saçlarınızı her gün yıkamayın!

Saçınızın yağlandığını düşünüp her gün yıkamaktan vazgeçin. Saçları her gün yıkamak, derideki koruyucu tabakayı yok eder. Kepeklenmeye, kuruluğa ve saç dökülmesine neden olur. Doğrusu, haftada 2 veya 3 kez yıkamaktır. Saçınızı sıcak suyla yıkamak yerine ılık suyla yıkamaya özen gösterin. Ayrıca, jöle, sprey gibi kimyasallar saçların doğal yapısını bozar ve dökülmeleri artırır. Bu ürünleri kullanmadan yapamıyorsanız, gün bittiğinde mutlaka saçlarınızı yıkayın.

Saç derisine masaj yapın!

Saç derisine masaj yapmak, kan dolaşımını hızlandırır ve saç dökülmesini azaltır. Duş esnasında, şampuan uygularken saç derinize masaj yapabilirsiniz. Düzenli olarak yaptığınızda, mevsimsel saç dökülmesinin azaldığını göreceksiniz.

Beslenmenize dikkat edin!

Saçlara dıştan bakım yapmak kadar, içten beslemek de çok önemlidir. Bu dönemde saç dökülmesini önlemek veya azaltmak için vitamin, mineral ve protein ağırlıklı besinler tüketmeniz gerekir. Özellikle B vitaminleri, demir ve çinko saç dökülmesini durdurur ve daha sağlıklı saçlara sahip olmanızı sağlar. A vitamini, saçlar üzerinde olumsuz etkilere sahiptir. Saç dökülmesini yoğunlaştırır. Bu nedenle, saç dökülmesinden şikayetçi olduğunuz dönemlerde, A vitamini içeren besinlerden uzak durmalısınız. Son olarak, alkol, sigara gibi alışkanlıklar sağlığa zararlı olduğu gibi saçlara da zarar verir.

Mevsim geçişlerinde saç bakımı hakkında bilgi edindiniz. Mevsimsel saç dökülmesini önlemek için stresten uzak durmaya ve saçlarınızı güneşin zararlı ışınlarından koruyan ürünler kullanmaya dikkat edin.

Yüksek Topuklar öneriyor:

Saç dökülmesini azaltan yiyecekler

En etkili saç bakım yağları

Kadınlarda saç dökülmesi için etkili çözümler