cay-kahvalti-diyet

  • Metabolizmayı hızlandırma yöntemleri

Metabolizmanız yavaşladığı için bir süredir kilo veremiyorsanız, size özel uzman tavsiyelerimiz var! Diyetisyen Sibel Mumcu, yeniden kilo vermeye başlamak için 8 süper yöntemi, siz değerli ‘Yüksek Topuklar’ okuyucularıyla paylaşıyor. Özellikle, Ramazan boyunca oruç tutanlar için metabolizma canlandırma önerileri sunuyor.

  • Sofralardan kaçmayın, dengeye odaklanın!

Özenle hazırlanmış geleneksel lezzetli yemeklerin yer aldığı sofralar kültürümüzün zengin öğelerinden biri. Bayramlarda “Geleneksel yemeklerimizi ve çekici ikramları sakın yemeyin!” mesajı oldukça acımasız olacaktır. Bunun yerine besinlerin tüketim miktarı ve çeşitliliği açısından denge kurabilir ve sağlığınız için doğru bir adım atabilirsiniz. Örneğin, 3 dilim baklava yerine 1 dilim baklava ve yanında 2 bardak su ile yetinirseniz, hem kilo almaz hem bayram lezzetlerinden mahrum kalmazsınız.

  • Ağır yiyeceklerle midenizi yormayın!

Ramazan ayında gün boyu boş kalmaya alışan mideye birden bire çok miktarda ve hazmı zor yiyecekler ile yüklenmek, sindirim sistemi problemlerine neden olacaktır. Bu nedenle mümkün olduğunca yoğun yağ içeren ağır yiyeceklerden ve büyük porsiyonlardan uzak durulmalıdır.

  • Öğünleri sıklaştırın, egzersizi artırın!

İlk amacımız yavaşlayan metabolizmamızı tekrar eski haline getirebilmek. Metabolizmayı hızlandırmak ise ancak öğün sıklığını ve yapılan egzersizi artırarak mümkün. Bunun için 2-3 saat ara ile küçük öğünler tüketebilir ve kısa mesafelerde ulaşım sağlayabileceğiniz yerlere yürümeyi tercih ederek gün boyu aktif olmayı sağlayabilirsiniz.

Metabolizmayı hızlandıran çay tarifi için TIKLAYIN

zayiflamak-icin-cay

  • Tatlılar tadınızı kaçırmasın

Bayramlar, şekerli yiyeceklerin tüketiminin artış gösterdiği özel günlerdir. Geleneksel bayram ikramı olan; çikolata, baklava, pasta, börek gibi tatlı ve hamur işleri aynı zamanda kan şekerini hızla yükselten enerji içeriği yüksek gıdalardır. Bu gıdaları birdenbire ve sıklıkla tüketmek sindirim sistemi problemlerini tetikleyebileceği gibi kan şekerinin de hızlı yükselmesine neden olabilir. Özellikle bu besinlerin tüketimine dikkat edilmeli ve aşırı yeme eğiliminden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.

  • İkram listenize taze meyve ve dondurmayı ekleyin

Tatlı tüketme isteğinizi şerbetli ağır hamur tatlıları yerine, daha sağlıklı olan sütlü ya da meyveli tatlılarla karşılayabilir, tatlı alternatiflerinize taze ve kuru tüketebileceğiniz meyveleri dâhil edebilirsiniz. Ayrıca bayramda misafirlerinize sunacağınız ikram listesine şerbetler yerine; taze sıkılmış meyve suları, az şekerli limonata, ayran gibi içecekler ekleyebilir, miktarına dikkat etmek şartı ile dondurma alternatifini kullanabilirsiniz.

  • Su içmek için susamayı beklemeyin

Günde en az 2 litre su tüketimi her dönemde çok önemlidir. Ramazan nedeniyle vücutta oluşabilecek sıvı kaybını tekrar yerine koymak için susamadan su içmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Ayrıca sıvı tüketimini artırmak amacıyla öğünlerinize; ayran, taze sıkılmış meyve suyu ve az şekerli limonata gibi sağlıklı sıvı gıdalar ekleyebilirsiniz.

  • Sağlık problemleriniz varsa, özel beslenmeden şaşmayın

Şeker, yüksek tansiyon ve kalp damar hastalıkları gibi sağlık problemleri olan bireylerin özel beslenme programı uygulamaları gerekir. Özel beslenme programı uygulamanız gereken bir sağlık probleminiz varsa, bu programları aksatmamanız sağlığınız açısından oldukça önemlidir.

  • Rahat bir sindirim için…

Besinlerin yavaş tüketilmesi ve iyi çiğnenmesi rahat bir sindirim için oldukça önemlidir. Siz de yeme hızını düşürüp, çiğneme miktarınızı artırarak sindirim sisteminize yardımcı olabilirsiniz.

Sodexo Entegre Hizmet Yönetimi Uzman Diyetisyeni Sibel Mumcu’ya bilgiler için teşekkür ederiz!