zayiflamak-icin-diyet

Sağlıklı yaşam koçu Arzu Karabulut, metabolizma nasıl hızlandırılır sorusuna uzman yanıtları veriyor. Hızlı çalışan metabolizma, daha çok kalori yakar ve zayıflamaya yardımcı olur. Arzu Karabulut’un sunduğu metabolizma hızlandıran önerilerle hayalinizdeki vücuda kavuşmak için bir adım atabilirsiniz.

 • Su içerek metabolizmayı hızlandırın

Düzenli su içenler ve içmeyenler üzerinde yapılan bilimsel deneyde, su içenlerin metabolizmasının %30 daha hızlı çalıştığı görülmüştür. Diyet yapmak için ilk olarak su tüketimini artırabilirsiniz. Günde 14 bardak su içmek, metabolizma hızlandırmaya yardımcı olur.

 • Spor yaparak metabolizmayı hızlandırın

Metabolizma yaşını gençleştirmenin en iyi yollarından biri spor yapmaktır. Spor sırasında çalışan kaslar, metabolizma hızının yükselmesine yardımcı olur. Evde zayıflama hareketleri yapabilir, dışarıda yürüyüşe çıkabilir veya kulaklığınızı takıp dans edebilirsiniz. Düzenli spor yapanlar kalıcı kilo verir, metabolizması daha hızlı çalışır.

cay-kahvalti-diyet

 • Süper besinlerle metabolizmayı hızlandırın

Patates kızartması, börek, çikolata, baklava gibi besinlerin kilo aldırdığını ve metabolizma hızını düşürdüğünü biliyorsunuz. Şimdi, süper besinlerle metabolizma gençleştirmenin yolunu öğreneceksiniz! Aşağıdaki besinler yağ yakmaya, metabolizma hızlandırmaya yardımcı olur.

 1. Yoğurt
 2. Zencefil
 3. Badem
 4. Süt
 5. Tavuk eti
 6. Ceviz
 7. Chia tohumu
 8. Kinoa
 9. Avokado
 10. Zeytinyağı
 11. Yumurta
 12. Maydanoz
 13. Dereotu
 14. Kuru fasulye
 15. Roka
 • Tuz, yağ, şeker tüketimini azaltın

Aşırı miktarda tatlı, tuzlu, yağlı yiyecekler kilo aldırıyor ve metabolizma hızının düşmesine sebep oluyor. Bir anda tatlıyı kesmek yerine günden güne miktarını azaltıp bırakmak en iyi yöntemdir. Örneğin, günde bir paket çikolata yiyorsanız, ertesi gün yarım paket yiyin, sonraki gün ise çeyrek pakete düşürün. Bu şekilde azaltarak bırakmak, şok etkisine girmeden tatlı, hamur işi, tuz ve yağlı yiyecek bağımlılığından kurtaracaktır.

tarcin-elma-cayi

Metabolizma hızlandıran çay için

Evdeki malzemelerle ekonomik ve etkili metabolizma çayı yapabilirsiniz. Karabiber, tarçın, zencefil gibi kilo vermede etkili besinlerle hazırlanan metabolizma hızlandıran çay tarifini, istediğiniz kiloya inene kadar her gün yapmalısınız.

TIKLA OKU: METABOLİZMA HIZLANDIRAN ÇAY TARİFİ