Merkür gerilemelerinin hayatımıza etkileri nelerdir? Nelere dikkat etmeli, bu dönemi nasıl verimli değerlendirebiliriz? Önce Merkür gerileme tarihlerini öğrenelim daha sonra detaylı bilgilere geçelim.

6 Şubat – 28 Şubat tarihleri arasında Balık ve Kova burçlarında
7 Haziran – 1 Temmuz tarihleri arasında Yengeç ve İkizler burçlarında
4 Ekim – 25 Ekim tarihleri arasında Akrep ve Terazi burçlarında

Merkür posta ve bilginin yayılmasını yönettiği için önemli evraklar gönderirken özellikle dikkatli olun. Eğer bir faks gönderirseniz mutlaka karşı tarafı arayıp dökümanı yolladığınızı haber verin aksi takdirde ellerine hiç geçmeyebilir! Eğer bir ofiste çalışıyorsanız ve önemli bir belgenin fotokopisini çekiyorsanız orijinalini saklamayı ihmal etmeyin. Aynı şekilde email yolladığınız kişilere dikkat edin – yanlış birine özel bir mail gönderebilirsiniz veya gönderdiğiniz bir mail yanlışlıkla aynı anda başkalarına da gidebilir.

Üzerinde çalıştığınız bir projede müşteriniz aniden fikrini değiştirebilir ve size yeni talimatlar vermeye başlayabilir ve bu da şimdiye kadar yaptığınız bazı işlerin boşa gitmesine neden olabilir. Yanlış anlaşılmalar da olabilir o yüzden, bu dönemlerde diğer kişinin söylediğini düşündüğünüz şeyleri özetleyerek not almaya çalışın. Fazladan çaba gösterin – bunu yaptığınıza memnun olacaksınız!

M

Merkür gerileme dönemlerinin, bilgisayarların çökmesine ve makinaların yıpranma belirtileri göstererek acil tamirat gereksinime neden olduğuna dair kötü bir şöhreti vardır. Herhangi bir Merkür gerileme döneminden önce bilgisayarınızı yedekleyin. Eğer kişisel bilgisayarınıza yeni bir program (ya da işiniz İnternetle ilgili ise yeni bir ağ) kurmayı planladıysanız gerileme döneminin bitmesini bekleyin. Bu dönemlerde tuhaf şeyler olabilir. Örneğin aniden, geçmişte size hiç problem yaratmamış olsa bile, tüm sistem çöktüğü zaman hard diskinizin hatalı olduğunu keşfedebilirsiniz.

Merkür ticareti ve satışları yönettiğinden gerileme dönemlerinde pahalı bir şey satın almamaya veya satmamaya çalışın. Çoğu zaman aradığınız ürünün stoklarda kalmadığını öğrenebilirsiniz. Ya da eğer bir şey satın alırsanız – bir araba, bilgisayar, mücevher gibi – daha sonra bu kararınızdan pişmanlık duyabilirsiniz. Eğer ev satın alıyor veya satıyorsanız aksama ve gecikmeler bekleyin. Gerileme döneminde satın alacağınız tek pahalı şey, daha önce satın aldığınız bir şeyi geri götürüp değiştirirken olabilir.

M

2005’de Merkür gerileme dönemi Kasım ve Aralık aylarındaki hediye verme sezonuna denk geldiği için özellikle çok sinir bozucu olabilir. Sadece pahalı şeyler satın almak değil onları postalamak da için de kötü bir zaman çünkü adreslerde yanlışlık olabilir ya da paket yeterince sağlam olmayabilir ve ürün zedelenebilir. Kendinize bir iyilik yapın ve yılbaşı alışverişini daha erken yapın! Neyse ki, bu sene Merkür daha çok Kasım ayında gerileyecek ve 3 Aralık 2005’de düzelecek ve alışveriş yapanları rahatlatacak.

Eğer araba ile seyahat ediyorsanız yanınıza fazladan haritalar alın, yeterince benzin olduğunu, doğru adrese sahip olduğunuzu ve yol tarifini iyi bir şekilde aldığınızı kontrol edin. Eğer arabanızdan tuhaf sesler geliyorsa, yola çıkmadan mutlaka baktırın – yolda bir problemle karşılaşmak istemezsiniz! Eğer uçakla gidiyorsanız uçak şirketini arayın ve kalkış saatini kontrol edin. Bavulunuza iyi görünen bir etiket koyun ki, kaybolmasın ya da yanlış havalanına gitmesin!

Bazı kişiler seyahatlerini tamamen iptal ederler, eğer seyahatiniz işle ilgili ise, belki de bu akıllılık olacaktır. Yine de bu dönemlerde yapılan tatil amaçlı yolculuklar harika geçebilir – her şeyden uzaklaşırsınız ve evdeki herkes sizi özler! Gerileme döneminde, çocukluğunuza ait çok sevdiğiniz ama uzun zamandır görmediğiniz bir yere seyahat etmeye çalışın. Çok eğlenceli olabilir!

M

Bu dönemlerde unutkanlık bir sorun olabilir. Uçak biletiniz ya da pasaportunuz cebinizde olması gerekirken evde masanızda bırakmış olabilirsiniz. Cep telefonu veya eldivenlerinizi taksinin arka koltuğunda unutabilir veya araba ya da ev anahtarınızı unuttuğunuz için dışarıda kalabilirsiniz!

Bu dönemlerde aşkta bile karışıklık yaşanabilir. Çiftlerin birbirlerini yanlış anlamaları komik olaylara neden olabilir. Aniden bir sonuca varmamaya çalışın – netleşene kadar çaba gösterin. Sevgiliniz ya da eşiniz de fikrini değiştirebilir. Örneğin, eğer kız ya da erkek arkadaşınız önce “Ayrılmak istiyorum”, daha sonra “Hayır, ayrılmayalım! Gerçekten öyle söylemek istememiştim” diyebilir. Bunun nedeni ise bu etki altında insanların sağlıklı düşünememeleridir. Merkür gerileme dönemleri kafaları karıştırabilir.

Merkür’ün her gerileme döneminde Zodyak’ın 12 burcundan bir ya da ikisinde olduğunu aklınızda bulundurun. Eğer gerileme kendi burcunuzda gerçekleşirse, yaşamınızdaki gecikmeler ve karmaşa her zaman olduğundan biraz daha fazla göze batabilir. Bu durumda çok daha dikkatli olmalı ve teklifleri, fikirleri, yaratıcı çalışmaları ve tüm planları iki kere kontrol etmeli ve hataları bulmaya ve varsayımları düzeltmeye çalışmalısınız.