mehmet-oz-zayiflama

Amerika’nın en sevilen doktorlarından Mehmet Öz, Türkiye’ye geldi ve zayıflama hakkında yepyeni bilgilerini paylaştı. Güne limonlu suyla başlamanın faydalı olduğunu vurgulayan Mehmet Öz, kilo vermek isteyenlerin sebze çorbası içmesini öneriyor; detaylar ise özel haberimizde!Limonlu veya ballı su için!

Bağırsakları çalıştırmak ve mideyi rahatlatmak için her sabah aç karna limonlu ılık su içebilirsiniz. Limonlu suyun faydaları arasında karaciğeri temizlemek de vardır. Eğer organik bal bulabiliyorsanız, ballı su içmek iyi bir seçimdir. Zayıflamaya, tatlı isteğini kesmeye, yorgunluğu gidermeye yardımcı olur.

[wp_ad_camp_2]

Sebze meyve karışımlarını deneyin!

Sürekli aynı kahvaltıyı yapmaktan sıkılıyorsanız veya detaylı kahvaltı hazırlamaya vaktiniz yoksa smoothie yani püre haline geitirilmiş sebze, meyve karışımlarıyla beslenebilirsiniz. Bu tür içecekler size başlangıçta karnınız doymayacakmış önyargısını uyandırsa da her zamankinden daha geç acıktığınızı göreceksiniz, denemek için bir şans verin.

Türk kahvesiyle zayıflayın!

Günde bir fincan Türk kahvesi zayıflamayı kolaylaştırabilir. Çünkü, sıfır kaloridir ve size anında enerji verir. Ayrıca, Türk kahvesinde yağ oranı diğer kahvelere göre daha düşüktür. Yalnız dikkat etmeniz gereken iki önemli nokta var: Türk kahvesi şekersiz olmalı, yanında en az 2 bardak su içmelisiniz.

turk-kahvesi-nasil-yapilir

Asla zayıflama hapı kullanmayın!

Zayıflamak isteyenlerin aklından kısa sürede kilo vermek için zayıflama hapı kullanmak geçiyor, ama lütfen bu hataya düşmeyin! Artık ben bile hangi zayıflama hapının gerçekten işe yaradığına emin olamıyorum. Zamanında bazı zayıflama haplarının sağlıklı zayıflattığını düşündük ama yanıldık: asla zayıflama hapı kullanmayın!

Kahvaltıda tok tutan yiyecekler yiyin!

Kahvaltıda protein bakımından zengin besinler tercih etmek hem uzun süre tok kalmanızı hem yağ yakmanızı sağlar. Yumurta, peynir, haşlanmış kuru fasulye, süt gibi protein içeriklidir ve tok tutan yiyecekler grubundadır. Örneğin, bir sabah peynirli yumurta yapabilir başka bir sabah menemen yapabilirsiniz. Hindi füme et, labne peynir ve biraz yeşillikle tam tahıllı ekmek üzerine sandviç yaptığınızda sizi uzun süre tok tutar. İngilizler kahvaltıda kuru fasulye yer ve her zaman ince hatlıdır, demek ki kahvaltıda ekmek yerine kuru fasulye yiyebilirsiniz.

Protein içeren besinler tüketin!

Yeşil mercimek, kırmızı et, balık, yumurta, yoğurt gibi protein grubundaki besinleri sindirmek uzun sürer. Bunun anlamı şudur: hem daha uzun süre tok kalırsınız hem de vücudunuz bu besinleri yakabilmek için daha çok kalori harcar ve sağlıklı kilo verirsiniz. Yeşil salata yediğinizde sizi çok çabuk acıktırabilir, bu gayet doğaldır. Ancak salatanıza bir avuç içi kadar tavuk, kırmızı et, balık, peynir veya haşlanmış fasulye, mercimek, kinoa, bulgur, barbunya, börülce eklerseniz kesinlikle çok uzun süre tok kalacaksınız.

sutlu-mercimek-corbasi

Detoks çorbaları için!

Kalıcı, sarkma olmadan ve sağlıkla kilo vermek için günün her öğününde sebze çorbaları içebilirsiniz. Soğan, sarımsak, kabak, enginar, kereviz, pancar, domates gibi detoks etkili yani karaciğer temizleyici sebzelerle yapacağınız çorbalar acı çekmeden zayıflamayı sağlar. Ayrıca, çorbanızı kavanoza doldurup okula veya işyerine götürüp diyet sürecini başarıyla devam ettirebilirsiniz.

Elma ve sütle kilo verin!

Kilo almanın en önemli sebebi akşam yemeğinde aşırı miktarda yemektir. Ancak haklısınız, bu saatlerde enerjiniz düşer ve yemek yiyerek kendinizi şarj etmek istersiniz. Atladığınız bir noktayı size göstermeme izin verin: yemeklerinizi küçük öğünlere bölerseniz kilo kontrolü yapmanız kolaylaşır. Örneğin, akşamüzeri saat 4-5 gibi protein ve karbonhidrat içeren bir ara öğün yaparsanız, akşam yemeğinde fazla yemez ama aç kalmadan zayıflarsınız. Bir adet elma ve 1 bardak ayran güzel bir ara öğündür.