Matcha çayının sağlık konusunda en önemli yararlarından biri, her yudumda çok miktarda antioksidan sağlamasıdır. Matcha kategorisinde bulunan diğer bitkilerden daha fazla antioksidan ile doludur. Japon kültürünün köklü bir geleneği olan Matcha çayı, mevcutta bulunan en kaliteli toz halde yeşil çay türüdür. Matcha çayı, çok ince toz haline getirilerek, buharda pişirilir. Matcha çayı, daha sonra parlak yeşil ve antioksidan özelliklerini korumak için ışıktan ve oksijenden uzak tutulur. Bu mucize çay, Uzakdoğu’da bin yıldan fazla bir süredir tüketilmektedir ve günümüzde piyasadaki en güçlü süper bitkilerden biri olarak kabul edilmektedir.

1. Yüksek Antioksidan özelliği vardır.

Antioksidanlar, UV radyasyonun olumsuz etkilerine karşı savaşmaktan sorumlu büyüleyici besinler ve enzimlerdir, daha genç görünen ciltler yaratırken, hayatı tehdit eden birçok hastalığın önlenmesine destek olur.

2. Kansere karşı savaşır.

Zaten tüm antioksidanların eşit yaratılmadığını duymuş olabilirsiniz. Yeşil çay, kateçinler olarak bilinen belirli bir organik bileşik kümesini içerir. Antioksidanlar arasında kateşinler en etkili ve en faydalıdır. Epigallocatechin gallate (EGCg) adı verilen spesifik bir kateşin Matcha çayında kateşinlerin % 60’ını oluşturur. Tüm antioksidanlardan EGCg, kanser mücadele özellikleri açısından en yaygın olarak bilinir. Bilim insanlarının Matcha çayının piyasadaki diğer çaylardan 100 kat fazla EGCg içerdiğini keşfetti.

3. Sakinleştirir.

Bin yıldan uzun bir süredir, Çin Daoists ve Japon Zen Budist keşişleri tarafından Matcha çayı, dinlenmek ve uyanıkken meditasyon yapmak için kullanılmıştır. Şimdi biliyoruz ki bu yüksek bilinç hali, Matcha’yı yapmak için kullanılan yapraklarda bulunan L-Theanine amino asidine bağlı. L-Theanine, diğer “zayıflatıcılar” ın neden olduğu doğal uyuşukluk olmadan rahatlamaya neden olan alfa dalgaları üretimini teşvik eder.

4. Bellek Yeniler ve Konsantrasyonu Artırır.

L-Theanine’ın bir başka yan etkisi de dopamin ve serotonin üretimidir. Bu iki kimyasal, ruh halini arttırmak, hafızayı iyileştirmek ve daha iyi konsantrasyon sağlamak için kullanılır.

5. Enerji Seviyelerini ve Dayanıklılığı Artırır.

Ortaçağ ve erken modern Japonya’nın soylu savaşçıları Samurai çay enerjisi verici özelliklerinden dolayı savaşa girmeden önce Matcha çayı içerdi. Tüm yeşil çay doğal olarak kafein içeriyor olsa da, Matcha’dan alınan enerji artışı, diğer besin öğelerinin eşsiz kombinasyonundan kaynaklanmaktadır. Matcha Yeşil Çayın bir kasesinden artan dayanıklılık 6 saate kadar sürebilir ve L-Theanine’ın etkileri nedeniyle Matcha içenler sinirlilik ve hipertansiyon gibi uyarıcıların olağan yan etkilerinin hiçbirini yaşamazlar.

6. Kalorileri yakmaya yardımcıdır.

Matcha çayının içilmesi ile metabolizmanın hızlı çalıştığı ve vücudun ortalamadan dört kat daha hızlı yağ yakmasına yardımcı olduğu belirlenmiştir. Yine, halen piyasada bulunan pek çok diyet yardımcısından farklı olarak Matcha çayı, artmış kalp atış hızı ve yüksek tansiyon gibi olumsuz yan etkilere de neden olmaz.

7. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Matcha çayının kateşinlerinin genel sağlığı geliştiren antibiyotik özellikleri olduğu da belirlenmiştir. Ayrıca, sadece bir kase Matcha Çayı Potasyum, Vitamin A & C, Demir, Protein ve Kalsiyum önemli miktarlarda sağlar. Daha ileri çalışmalar, Matcha’daki besinlerin, insan T hücreleri üzerindeki HIV saldırılarını inhibe etme kabiliyetine sahip olabileceğini bile ileri sürdü.

8. Kolesterolü İyileştirir.

Araştırmacılar, Matcha çayının kolesterol üzerinde böyle olumlu bir etkisi olduğunu tamamen bilmiyorlar, ancak farklı popülasyonlarda yapılan araştırmalar,  bu çayı düzenli olarak içen kişilerin düşük LDL (kötü) c seviyelerine sahip olduğunu gösteriyor. HDL (iyi) kolestrol düzeylerini yükseltirken, aynı zamanda HDL (iyi) kolesterol düzeylerini sergiliyor. Matcha çayı içen erkekler, Matcha’yı içmeyenlerinkinden % 11 oranında daha kalp rahatsızlığı geliştirirler.