Maskara, kusursuz bir makyajın vazgeçilmezidir. Makyaj rutininin önemli parçalarından olan maskaranın sürümü kolay gibi görünür, ancak farkında olmadan yapılan hatalar makyajın kötü görünmesine neden olabilir. Yüksek Topuklar ekibi olarak sizler için, maskara sürerken yapılan hataları derledik. Özel haberimizi okuyarak, makyajınızı kusursuzlaştıracak faydalı bilgilere sahip olabilirsiniz.

Maskara uygulamaya yanlış yerden başlamak

Kirpik diplerine maskara uygularken, makyaj fırçası genellikle yatay tutulur. Ancak, fırçayı dik tutmak, üst kirpik diplerine daha rahat maskara uygulamanızı sağlar. Kirpik boyama işlemine üst kirpiklerden başlamak, en çok yapılan hatalardan biridir. İlk olarak üst kirpiklere maskara uygulamak, alt kirpiklere geçtiğinizde maskaranın etrafa bulaşmasına neden olur. Daha temiz bir uygulama için, önce alt kirpiklere, sonra üst kirpiklere maskara sürün.

Maskara fırçasını sürekli sokup çıkarmak

Bu da çok sık yapılan hatalardan biridir. Maskara fırçasını sürekli boyanın içine sokup çıkarmak, ürünün içerisine hava ve bakterilerin girmesine, maskaranızın daha çabuk kurumasına ve bozulmasına neden olur. Fırçayı, boyanın içinden döndürerek çıkarmaya özen gösterin.

Fırçanın ucundaki fazla boyayı temizlememek

Fırçayı, boyadan çıkardığınızda ucundaki fazlalığı temizlemeye dikkat edin. Aksi takdirde, gözünüzün iç kısımlarında maskara lekeleri olur. Bu da hoş bir görüntü yaratmaz. Maskarayı uygulamadan önce tüpün kenarıyla veya kağıt mendille maskara fırçasını temizleyebilirsiniz.

Maskara sürerken doğru yere bakmamak

Maskara uygularken genellikle kafa aşağı eğilir veya çene yukar kaldırılır. Doğru ve temiz bir uygulama için, alt kirpiklere maskara sürerken yukarı, üst kirpiklere sürerken aşağı bakmak gerekir. İçte ve dışta kalan kirpikler için de yanlara bakmalısınız. Böylece daha güzel bir sonuç elde edebilirsiniz.

Yağlı göz kapaklarına baz sürmemek

Maskara, çok ıslaksa göz kapaklarında leke bırakır. Özellikle uzun kirpiklere sahip kadınlar, maskara sürdükten sonra, gözleri kapalı bir şekilde maskaranın kurumasını beklemelidir. Göz kapaklarınız leke olduğu takdirde, kulak çubuğu ve makyaj temizleyicisiyle lekeleri temizleyebilirsiniz. Gelelim yağlı göz kapaklarına… Yağlı göz kapaklarınız varsa, gün içinde maskara tüm gözünüze bulaşır. Bunu önlemek adına, maskara uygulamadan önce göz kapaklarınıza baz sürebilirsiniz.

Kirpiklerinize uygun maskara kullanmamak

Her maskara, farklı özelliklere sahiptir. Bazı maskaralar dolgunlaştırır, bazıları kıvırır, bazıları ise kirpikleri uzatır. O yüzden önceliğinize doğru karar vermelisiniz. Tüm özelliklere sahip olmak istiyorsanız, farklı maskaraları birleştirerek uygulayabilirsiniz. Hacim veren maskarayı uyguladıktan sonra bir süre bekleyin ve kıvırıcı özelliğe sahip maskarayla üzerinden geçin.

Kirpik kıvırıcıyı maskaradan sonra uygulamak

Maskaradan sonra kirpik kıvırıcı kullanmak, kirpiklerinizin dökülmesine ve kırılmasına neden olur. Kirpikleri birbirine yapıştırır ve kötü bir görüntü yaratır. Buna engel olmak için, maskaradan önce kirpiklerinizi kıvırmaya özen gösterin. Ayrıca, kirpiklerinizi maskaradan önce kıvırmak maskaranın etkisini artıracaktır.

Maskarayı güç içinde tazelemek

Maskara, gün içinde tazeleyebileceğiniz bir ürün değildir. Bunun yerine, suya dayanıklı, kaliteli maskaralar tercih edebilirsiniz. Eğer gerçekten yenilemek isterseniz, kirpikleri belirginleştiren daha küçük fırçalar kullanmalısınız.

Maskara sürerken yapılan hataları öğrendiniz. Güzel ve dolgun kirpikler için, gece yatmadan önce göz makyajınızı mutlaka temizleyin. Suya dayanıklı maskaraları çıkarırken kirpiklerinize zarar vermemek için, yağ bazlı makyaj temizleyicileri tercih edebilirsiniz.

Makyaj hakkında diğer yazılarımız:

Doğru makyajla ilgili bilmeniz gerekenler

Yokmuş gibi makyaj nasıl yapılır?

Ruj sürerken yapılan hatalar