Masa başı çalışanlar için ağrıları azaltacak öneriler

Sürekli masa başında oturarak çalışmak, günlük hayatta hareketsizliğe ve ağrılara yol açıyor. Her günü masa ve bilgisayar başında hareketsiz geçiren kişiler, egzersiz yapmaya fırsat bulamıyorsa, bu ağrılar kaçınılmaz hale geliyor. ‘Yüksek Topuklar’ olarak hazırladığımız masa başı çalışanlar için ağrıları azaltacak önerilerle, ofis ağrılarından kurtulmak mümkün.

Bilgisayarın konumuna dikkat edin

Bilgisayar ekranına yan dönerek bakmamalısınız. Ekran ve klavye tam karşınızda olmalı. Ayrıca, ekrana başınızı eğerek bakmadığınızdan emin olun. Her zaman koltuğa dik oturun ve ekrana dik bakın. Dirseklerinizin ve dizlerinizin 90 dereceden daha fazla kıvrık olmamasına dikkat edin. Mouse ve klavye kullanırken el bileklerinizi yukarı doğru aşırı kıvırmamak önemlidir.

Sırt ağrılarını hafife almayın

Ofiste meydana gelen sırt ağrılarını hafifletmek veya önlemek için stresi kontrol etmek gerekir. Çünkü, stres adrenalin hormonu salınımına, fazla adrenalin de kasların sertleşmesine ve kasılmasına neden olur. Sertleşmiş kaslar eklemlere ağırlık yaparak, ağrıya yol açar.

Düzenli spor yapmaya çalışın

Masa başı işler yüzünden eklemler uzun süre aynı pozisyonda kalır. Eklemleri ve kasları bu duruma hazırlamak ve güçlendirmek için düzenli olarak spor yapmak gerekmektedir. Yüzme, yürüyüş gibi sporlar ağrılarınızı hafifletmek hatta tamamen gidermek için yeterli olacaktır.

Bel, sırt ve boyun ağrılarını azaltmanın diğer yolları

  • Sık sık mola vererek hareket edin.
  • Oturma pozisyonunuza dikkat edin.
  • Sertleşen bölgelere sıcak kompres uygulayın.
  • Mause ve klavyeniz bilek desteklilerden olsun.
  • İş stresinden kurtulmanın yollarını deneyin.

Masa başı çalışanlar için ağrıları azaltacak önerileri öğrendiniz.

TIKLA OKU: Masa başı çalışanlar için egzersiz hareketleri

Yorum Yapın