Kuaförlerde hijyen korkusu nedeniyle manikür yaptırmaya korkanlardan mısınız? Kendi manikür setinizi yanınızda götürmek bir çözüm olabilir. Eğer buna vakit ayıramayacağınızı düşünüyorsanız da evde manikürünüzü kendiniz yapabilirsiniz. Evde manikür yapmak sandığınız kadar zor değil. Doğru sıra ve yöntemleri tercih ederek evde de sağlıklı bir manikür rutini oluşturabilirsiniz. Yanlış ve sağlıksız manikür yapmamak için aşağıda sıralayacağımız maddelere dikkat etmeniz faydalı olacaktır.

1 – Tırnaklarınızı kesmemelisiniz

Maniküre başlamadan önce yapılan en sık hatalardan biri tırnakları kesmektir. Bu şekilde tırnağınızı gereğinden daha fazla keserek şekil almasını zorlaştırmış olabilirsiniz. Tırnaklarınızı kısaltmak ya da şekil vermek için törpü kullanmanız bu süreçte daha sağlıklı olacaktır. Eğer çok uzun tırnaklarınız varsa bir kısmını kesip, kalan kısmına törpü yardımıyla şekil verebilirsiniz.

2 – Tırnak etlerinizi kesmemelisiniz

Tırnaklarınız gibi tırnak etlerinizi de kesmemelisiniz. Bir diğer alternatif olarak onları ileri doğru itebilirsiniz. Bunun için çoğu kişisel bakım mağazasında bulabileceğiniz uygun manikür aletini kullanabileceğiniz gibi, duş esnasında yumuşayan etlerinize diğer parmaklarınız yardımıyla da uygulayabilirsiniz. Aynı zamanda tırnak etlerine özel yumuşatıcı ve giderici bakım kremlerini de tercih edebilirsiniz.

3 – İleri geri törpü yapmamalısınız

Bir diğer uygulama yanlışı ise törpüleme işlemi sırasında karşımıza çıkmaktadır. En sık yapılan hataların başında tırnakları ileri geri hareketlerle törpülemek gelmektedir. Bunun aksine olması ve uygulanması gereken tırnakların sadece tek bir yön doğrultusunda törpülenmesini sağlamaktır. Yanlış uygulama tırnaklarınızın yıpranmasına ve parlaklığını kaybetmesine neden olabilir.

4 – Tırnaklarınızı tamamen temizlemelisiniz

Maniküre başlamadan önce tırnaklarınızı tamamen temizlemelisiniz. Eğer manikür öncesinde ellerinizin yumuşaması için sürdüğünüz bir nemlendirici krem varsa, bu kalıntıları tırnaklarınızın üzerinde bırakmamalısınız. Tırnaklarınızın üzerinde kalabilecek herhangi bir madde, manikür sonrası süreceğiniz ojenin bozulmasına ve kötü bir görüntü elde etmesine neden olacaktır. Buna neden olmamak için bir pamuk ya da mendil yardımıyla kalıntılardan kurtulabilirsiniz.