Mandalinanın 10 süper faydası var!

Kış meyvelerinden mandalinanın faydalarını sizler için araştırdık. Tatlı, sulu ve hoş kokulu olan bu meyve, içerdiği C vitamini başta olmak üzere A, B vitaminleri, kalsiyum, lif, potasyum, demir, fosfor ile tam bir sağlık deposu. İşte mandalinanın 10 süper faydası…

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Mandalina, içerdiği C vitamini ve flavonoidler sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlar. Soğuk algınlığı, grip gibi kış hastalıklarına karşı koruyucu bir kalkan görevi görür.

Yeni hücrelerin oluşumunu destekler

B vitamini bakımından zengin olan mandalina yeni hücrelerin oluşumunu destekler.

Kansere karşı koruyucudur

İçeriğindeki folat sayesinde akciğer, meme, kolon, yemek borusu ve mide kanseri gibi bazı kanser türlerini önlemeye yardımcı olur.

İştahı kontrol altına alır

İçeriğindeki çözünür lif olan pektin daha uzun süre tokluk sağlar. Araştırmalar, mandalinanın obezite sorunu olan kişilerde kalori alımını azalttığını ortaya koymuştur. Kışın ara öğünlerde acıktığınızda mandalina tüketmeniz, hem kilo almanızı engeller hem de sizi hastalıklardan korur.

Yüksek kan basıncını önler

Mandalina içerdiği potasyum ve flavonoidler sayesinde yüksek kan basıncını önleyerek kalp krizi riskini azaltır, kolesterolün düşmesine yardımcı olur.

Kemik erimesi riskini azaltır

Potasyum, kemik sağlığı için gerekli olan bir mineraldir. Mandalina içerdiği potasyum ve A vitamini sayesinde kemik gelişimine katkıda bulunur ve kemik erimesinin önlenmesinde etkilidir. Menopoz döneminde kadınları bekleyen tehlike kemik erimesine karşı koruma sağlar.

Yaraları daha hızlı iyileştirir

C vitamini deposu mandalina vücuttaki kolajen sentezi için önemlidir. Kolajen, yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar.

Demirin emilimini artırır

C vitamini, besinlerle alınan demirin vücuttaki emilimini artıran bir vitamindir ve mandalinada bolca bulunur.

Diyabete iyi gelir

Mandalina, diyabet hastalarına iyi gelir çünkü kan şekerini dengede tutup çabuk acıkmayı veya halsizliği önler. Günde 2 adet tüketildiğinde kan şekerindeki dalgalanmaları önleyerek tatlı krizlerinin önüne geçer. Mandalina 60 kaloridir. Ara öğünlerde bir bardak süt, kefir veya yoğurtla birlikte tüketebilirsiniz.

Göz hastalıkları riskini azaltır

A vitamini göz sağlığı için önemlidir. A vitaminin yeterli miktarda alınması gece körlüğü başta olmak üzere birçok göz rahatsızlığını önler. A vitamini içeren mandalina, göz sağlığını korur ve daha iyi görmeye yardımcı olur.

Mandalinanın faydalarını öğrendiniz.

C vitamini içeren besinler nelerdir?

Griple savaşmaya yardımcı besinler

Nar suyunun mucizevi faydaları

Yorum Yapın