Kadınlar için makyaj yapmak günlük hayatının bir parçası. Kendinizi daha iyi ve göz alıcı hissetmek için çeşitli makyaj deniyor olabilirsiniz. Bu makyajları uygularken bazı noktalara dikkat ederseniz istediğiniz görünüme tam anlamıyla kavuşabilirsiniz. “Yüksek Topuklar” ekibi olarak sizlere, güzel makyajla ilgili ipuçlarını veriyoruz.

Güzel ve doğru makyaj nasıl yapılır?

Makyaj hataları, sizi olduğunuzdan farklı ve yaşlı gösterebilir. Ancak güzel ve doğru makyaj yapma teknikleriyle tüm günü istediğiniz görünümle geçirebilirsiniz. O halde doğru makyaj tekniklerini öğrenmeye başlayabilirsiniz.

 • Cildin pürüzsüz ve ışıl ışıl görünmesi için, nemlendirici uygulamak çok önemlidir. Makyaja başlamadan önce cilt tipinize uygun bir nemlendiriciyi yüzünüze uygulayın ve biraz bekleyin. Böylece, cildiniz sağlıklı, makyajınız ise daha kalıcı olur.
 • Göz altlarınızı kapatmadan yapamıyorsa mutlaka makyaja göz altı kapatıcısıyla başlayın. Kapatıcı seçerken beyaz tonlar yerine şeftali veya pembe tonlarını tercih edin. Böylece daha doğal bir görünüm elde eder, göz altı morluklarınızı daha iyi kapatırsınız.
 • Fondöten uygularken fırça yerine makyaj süngeri kullanın. Fondöteni ıslak makyaj süngeriyle uygulamak, daha hafif ve doğal bir görüntü ortaya çıkarır. Ayrıca fondöten renginin cildinizle uyumlu olmasına dikkat edin. Aksi takdirde, kötü bir sonuçla karşılaşabilirsiniz.

 • Göz makyajı yaparken, gözlerinizi daha büyük ve etkileyici gösterecek yöntemleri deneyin. Bunlardan biri gözlerin iç kısmına beyaz veya ten rengi göz kalemi çekmektir. Siyah göz kalemi gözleri daha küçük gösterirken, beyaz veya ten rengi göz kalemleri gözlerinizi olduğundan büyük gösterir.
 • Makyaj esnasında kadınların en çok zorlandığı konu eyeliner çekmektir. Eyeliner çekmeden önce göz kalemiyle yer belirleyebilirsiniz. Daha sonra üzerinden eyeliner geçmek daha kolay olacaktır. Dağılan veya bulaşan eyeliner için kulak çubuğundan yardım alabilirsiniz.
 • Rimel uygularken dış kirpiklere daha fazla yoğunlaşmalısınız. Böylece, gözleriniz olduğundan daha büyük görünür. Alt kirpiklere fazla rimel uygulamamaya özen gösterin. Çünkü, alt kirpiklere uygulanan rimel, göz altlarındaki kusurları ön plana çıkarır ve gözlerinizi daha küçük gösterir.
 • Kaşlarınızı belirginleştirmeden yapamıyorsanız, kaş farını veya maskarasını saç renginizden 1-2 ton koyu seçmelisiniz. Böylece ifadeniz daha belirgin bir hale gelir.
 • Gelelim allığa… Allık seçimini şeftali veya pembe gibi doğal tonlardan yana yapmaya dikkat edin. Allık uygularken, elmacık kemiklerinize yoğunlaşın ve fazla abartmamaya çalışın. Böylece, olduğunuzdan daha genç ve doğal bir görünüm kazanabilirsiniz.

 • Burnunuzun daha küçük görünmesi için kontüre başvurabilirsiniz. Yumuşak bir far fırçası yardımıyla bronz pudranızı, kaşınızın başladığı yerden aşağı doğru, ince bir çizgi halinde uygulayın. Aynı işlemi iki tarafa da yaptıktan sonra çizgileri yumuşatın.
 • Aydınlatıcı, yüzünüzde belirginleştirmek istediğiniz yerler için etkili bir makyaj malzemesidir. Elmacık kemiklerinize, burnunuzun ortasına ve dudak üstüne aydınlatıcı sürerek, daha iyi bir görünüme sahip olabilirsiniz.
 • Dudak makyajına başlamadan önce, kuruluğu ve pul pul görünümü önlemek adına, dudaklarınızı mutlaka nemlendirmelisiniz. Böylece daha yumuşak ve dolgun dudaklara sahip olabilirsiniz. Dudak kalemiyle dudak çevrenizi belirginleştirin ama bunu yaparken abartıya kaçmamaya özen gösterin. Dudak kaleminin rujunuzla benzer tonlarda olmasına dikkat edin. Daha sonra rujunuzu sürün. Dudaklarınızı daha dikkat çekici hale getirmek için parlatıcı uygulayabilirsiniz.

Makyajla ilgili diğer yazılarımız: