hangi-renkler-bana-yakisir

Makyajda renk seçimi nasıl yapılır?

Merhaba, ‘Yüksek Topuklar’ okuyucuları, ben makyaj artisti Özge Cerrahoğlu. Bu hafta, sizlerin en çok merak ettiği, göz, saç ve cilt rengine göre makyajda renk seçimi konusuna değiniyorum. Her zamanki gibi, güzellik sırrı paylaşıyorum. Hazırsanız; güzellik yolculuğumuza başlayalım!

Makyajda renk tonları makyajın temelini oluşturur. Renkler kullanılarak yüzdeki bazı kusurlar gizlenebilir, istenen bölgeler öne çıkarılabilir. Gözlere buğulu hava verilebilir. Dudaklar daha çekici görünebilir. Makyajda doğru renk tonlarını seçmek ana unsurdur.

Esas olarak kişi cilt rengine ve saç rengine göre renk seçmelidir. Cilt rengine uygun fondöten ve pudra tercih edilmelidir. Göz rengine uygun makyaj önemlidir. Göz rengini öne çıkaran renkler tercih edilmelidir. Göz rengiyle aynı tonlarda değil de kontrast oluşturabilecek renklerle gözlere derinlik katılmalıdır. Sanılanın aksine göz rengi ile aynı renk kullanılan göz kalemleri gözleri silikleştirir, dikkatlerden uzaklaştırır.

katy-perry-kaslar

Makyaj yaparken renk seçimlerinde gündüz makyajı veya gece makyajı olması da önemli bir unsurdur. Gündüz makyajlarında yoğun makyajda yapılsa sade bir makyajda yapılsa sade ve doğal renkler kullanılmalıdır. Gündüzleri renkler gün ışığında bariz olacağından uyumlu olmasına, pastel tonlarda olmasına özen gösterilmelidir.

Fondöten ve kapatıcı kullanımına dikkat edilmelidir. Cilt renginden çok farklı fondöten veya kapatıcılar kullanılmamalıdır. Gözler için kahverengi gözlere mavi veya yeşil tonları, yeşil gözler için mürdüm veya pembe tonları, mavi gözlere kahve tonları hoş duracak, gözleri öne çıkaracaktır.

[quote_center] Kahverengi gözlere yeşil tonları yakışır! [/quote_center]

Ruj kullanımında gündüzleri şeftali tonları, parlatıcılar, pembe renkler uygun olur. Gece makyajında ise daha koyu tonlar kullanılabilir. Gözlerde siyahlar, antrasitler gözlere dikkatleri çeker. Allık biraz daha yoğun sürülür ki gecenin loş ışığında belirgin olsun. Cilde biraz daha pudra veya fondöten uygulanabilir ki kadifemsi görünüm yakalansın. Ruj olarak kırmızı ruj geceleri rahatlıkla kullanılabilir. Veya mürdüm tonları, kırmızının tonları, bordo rujlar önerilebilir.

Güzellik sırrı: Makyajın pürüzsüz görünmesi için, makyaja başlamadan önce cildinizi temizleyin, nemlendirici kreminizi sürün.

ozge-cerrahoglu-imza

Sevgilerimle,

Özge Cerrahoğlu

Profesyonel makyaj artisti

Güzellik hakkında soru ve önerileriniz için beni Instagram’dan takip edebilirsiniz, buraya tıklayın!