Cilt bakımının en önemli adımlarından biri uyumadan önce makyajınızı temizlemektir. Biliyoruz, kimi zaman makyajınızı çıkarmaya üşeniyorsunuz. Ancak makyajla uyumak, cildinizde akneden erken yaşlanmaya birçok cilt problemine yol açabilir. Peki, makyaj temizlemeyi doğru bir şekilde yapıyor musunuz? Yüksek Topuklar ekibi olarak sizler için, makyajınızı temizlerken dikkat etmeniz gerekenleri listeledik.

Cilt tipinize uygun temizleyici seçin!

Etkili bir cilt bakımı için cilt tipinize uygun ürünler tercih etmelisiniz. Makyajınızı temizlemek için kullandığınız temizleyici ürün cilt tipinize uyuyor mu? Yağlı, kuru, karma, gözenekli… Cilt tipinize ve beklentinize uygun ürünleri cilt bakım rutininize ekleyerek sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz.

Ürünü doğru kullandığınızdan emin olun!

Cilt tipinize uygun ürünü buldunuz. Peki, bu ürünü doğru kullandığınıza emin misiniz? Makyaj temizleyiciyi cildinizde köpürttükten sonra hemen durulamaktan kaçının. Jel, köpük gibi temizleyici ürünlerden tam fayda görmek için cildinizde bir süre bekletmelisiniz. Krem, losyon gibi temizleyiciler tercih ediyorsanız bu tip ürünleri parmaklarınızla, dairesel hareketler yaparak cildinize iyice yedirmelisiniz.

Sıcak su kullanmaktan kaçının!

Özellikle kış aylarında çok güzel ve rahatlatıcı gelse de, yüzünüzü temizlerken sıcak su kullanmamaya dikkat edin. Sıcak su ciltteki doğal yağı yok eder ve sebum dengesini bozar. Güzel bir cilt için en doğrusu ılık su kullanmaktır.

Cildinizi mutlaka durulayın!

Tembel kadınların kurtarıcısı makyaj mendilleri, makyajı tam olarak temizlemez. Siz temizlendiğini düşünseniz de belli bir noktadan sonra aynı mendille makyajınızı cildinizde gezdirmiş olursunuz. Bu yüzden, makyaj temizleme mendili kullandıktan sonra cildinizi mutlaka suyla durulamalısınız.

Kullandığınız havluya dikkat edin!

Makyajınızı temizledikten sonra kullandığınız havlunun nemli olmamasına dikkat edin. Nemli havlularda bakteri birikimi olur, bu da cilt problemlerini beraberinde getirir. Bu nedenle tek kullanımlık, yumuşak fiber havlular tercih etmelisiniz. Kağıt havlular da hem pratik hem de cildiniz için sağlıklı bir tercihtir. Ayrıca, yüzünüzü kurularken havluyu tampon hareketlerle kullanmaya özen gösterin. Böylece, cildinizde oluşacak kırışıklık ve sarkmaları geciktirebilirsiniz.

Makyaj temizleme hakkında faydalı bilgiler edindiniz. Makyaj ve cilt bakımı hakkında sizler için hazırladığımız diğer yazılarımızı da okuyun:

En iyi 10 makyaj temizleyici

Cilt tipi nasıl belirlenir?

Tembeller için güzellik rehberi