Makyaj fırçası satın alırken öncelikle tüylerinin yumuşaklığına, kalitesine ve elinize rahat oturmasına dikkat edin. Fırçanın tüyleri çok yumuşak olursa ürünü iyi almaz ve yüzde iyi yaymaz. Fırça sapının uzunluğu ise nasıl rahat ettiğinize bağlı… Fırça kıllarının formları ve boyları ise yüzünüzün neresinde kullanacağınıza göre değişir.

Far Fırçası: Far fırçaları kısa ve yumuşak kıllardan oluşur. Uca doğru yuvarlaklaşan tiplerinin kullanımı çok kolaydır. Farın gözkapaklarında daha iyi yayılmasını sağlar. Doğal kıllardan yapılmış olanları tercih edin.

Dudak fırçası: Ucu ince ve sivridir. Kılları çok yumuşaktır. Dudak çevresini çizilmesini kolaylaştırır ve rujun iyi yayılmasını sağlar.

Pudra fırçası: Kılları uzun, dik ve yumuşaktır. Yüz ve boyun bölgesine pudranın en iyi şekilde yayılmasını sağlar.

Kapatıcı fırçası: Kılları kısa, kare ve küt kesimlidir. Kapatıcının gözaltına daha iyi uygulanmasını sağlar.

Allık fırçası: En çok karıştırılan fırça türüdür çünkü fondöten fırçaları yerine kullanma riski taşır. Oysa pudra fırçası yukarı doğru yayılırken, allık fırçası daha düzdür. En iyi sonucu orta sertlikteki fırçada alırsınız.

Fırçanın ömrünü uzatın!

İyi bir fırça temiz kullanılırsa ömrü 3-5 yıl arasında değişir. Fırçayla ilgili dikkat etmeniz gereken en önemli nokta hijyeni sağlamaktır. Bunun için haftada 1 kez yıkamak gerekir. Ilık su ve sabunla hijyenini sağlamanız gerekir. Sabun yerine yüzünüz için kullandığınız makyaj temizleme sütüyle de temizleyebilirsiniz.