Cilt sağlığı için makyaj fırçalarının temizliği çok önemlidir. Makyaj fırçaları temiz olmazsa, hem istediğiniz renkleri makyajınızda elde edemezsiniz hem de cildinize zarar verirsiniz. Peki, makyaj fırçaları nasıl temizlenir? En yakın arkadaşınız olarak sizler için, makyaj fırçalarının temizliği hakkında bir yazı hazırladık. Öğrenmek için haberimizi hemen okumaya başlayabilirsiniz.

Makyaj fırçasında biriken kir, bakteri oluşumuna neden olur. Bu bakteriler de ciltte sivilceler meydana getirir. Cildi temiz ve sağlıklı tutmak için, makyaj fırçalarını düzenli olarak temizlemesiniz. Makyaj fırçalarını temizlemek için bebek şampuanı veya sabun yerine, antiseptik solüsyonlar tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Böylece fırçalarınız daha iyi temizlenir. Makyaj fırçalarını suyla yıkamak, kılların sertleşmesine ve dökülmesine neden olur. Bu nedenle, mutlaka solüsyon yardımıyla temizlemelisiniz.

Makyaj fırçaları nasıl temizlenmeli?

  • Geniş bir bardak veya kabın içine solüsyon ve az miktarda sıcak su ilave edin.
  • Fırçalarınızı, bu karışımın içerisinde hareket ettirin ve 5-10 dakika bekletin.
  • Fırçaları, çıkardıktan sonra temiz bir bezin üzerinde gezdirin.
  • Daha sonra kağıt havlulara dizerek kurumalarını bekleyin.
  • Fırçalarınızı tam olarak kurumadan kullanmamaya özen gösterin. Nemli kalan fırçalar, makyajınızın istediğiniz gibi olmasına engel olur ve cildinize kötü görünmesine neden olur.

Makyaj hakkında diğer yazılarımız: