maden-suyu-meyveli

Sağlığınızı güçlendirerek hızlı kilo vermek istiyorsanız, maden suyu tam size göre! Yağ yakım metabolizmasını hızlandırmaktan ödem söktürmeye kadar maden suyunun mucizevi faydaları var! ‘Yüksek Topuklar’ ekibi olarak maden suyunun faydalarını sizin için araştırdık, merakla okuyacaksınız.

Maden suyu ve soda aynı mıdır?

Maden suyu ile soda birbirine karıştırılmamalıdır. Maden suyu, yer altından doğal yollarla çıkarılır; mineral içerir. Bazı markalarda, doğal mineralli su olarak da satılır. Soda ise fabrika üretimidir, gazlı içecektir. Mide hacmini genişletir, kilo almaya sebep olabilir. Sağlıklı olmak ve zayıflamak için sade maden suyu içilmelidir.

Yağ yakmayı hızlandırır

Maden suyu, içerdiği kalsiyum mineraliyle kötü yağ hücrelerinin küçülmesine ve yağ yakma metabolizmasının hızlanmasına yardımcı olur.

Ödem söktürücüdür

Doğal mineralli su olan maden suyu, vücuttaki ödem ve toksinleri atmak için mükemmel bir içecektir. Karaciğeri rahatlatır ve hücreler arasında tutulan suyun, ter veya idrar yoluyla vücuttan atılmasını sağlar.

Kabızlık gidericidir

Maden suyunun faydaları arasında kabızlık, gaz, şişkinlik gibi sindirim problemlerini gidermek vardır. Çünkü içerisinde mide asitlerini dengeleyen ve sindirimi rahatlatan mineraller yer almaktadır.

[wp_ad_camp_2]

Adet sancılarını azaltır

Sancılı, ağrılı adet dönemi yaşayan kadınlar için maden suyu, mucizevi faydalar gösterir. İçerdiği potasyum ve magnezyum sayesinde rahim içi kasılmaları rahatlatır. Tatlı isteğini azaltır.

Demir eksikliğini giderir

Kansızlık ve demir eksikliğinin giderilmesine yardımcı olur. Çünkü maden suyunun içeriğinde demir ve çinko vardır; kan değerlerini yükseltir. Kişinin daha zinde olmasını sağlar.

Troid bezlerini düzenler

Troid bozukluğu yaşayan kişiler hızla kilo alabilir. Beslenmelerinde doğru seçimler yapmalıdır. Doğal mineralli maden suyu troid bezlerinin sağlıklı çalışmasına yardım eder ve kişinin kilo vermesini kolaylaştırır.

Tok tutucu özelliğe sahiptir

Maden suyu içerdiği kalsiyum, fosfor, demir, çinko gibi minerallerle tok tutucu özelliğe sahiptir. Kişinin kendini daha enerjik hissetmesini sağlar. Örneğin, açlık krizi geldiğinde bir bardak maden suyu içip birkaç dakika beklemek, sorunun ortadan kaldırılmasına yardım edecektir.

[wp_ad_camp_2]

Süt bezlerini çalıştırır

Emziren annelerin daha çok süt üretmesi için destekleyici bir sudur. Ayrıca, hamileler için sindirimi kolaylaştırma açısından tavsiye edilmektedir.

Şeker hastalığını rahatlatır

Diyabet hastalarında sık görülen halsizlik, yaraların uzun süre iyileşmemesi, tatlı krizleri, şişmanlık gibi sorunların giderilmesinde yardımcıdır. Kan şekerini dengeleyici özelliğe sahiptir.

Maden suyu zayıflatır

Prof. Dr. Zeki KARAGÜLLE, maden suyunun zayıflamaya etkilerini açıklıyor: Aslında bütün zayıflamaya yönelik diyet programlarında su her zaman var yani yeterli su alımı öneriliyor. Eğer bu su spesifik bir mineralli suysa mineralli suyun içilmesi durumunda gerçekleşen birtakım olumlu etkiler devreye giriyor. Örneğin yemek öncesi bir mineralli su içtiğimizde midede doygunluk hissi yaratıyor. Mesela bütün diyetlerde salata ve sebze vardır, doygunluk hissi için. Aslında bunu mineralli suyla da elde etmeniz mümkün. Zaten günümüzde önemli olan sağlıklı beslenme tarzı geliştirme ya da bunu büyük çerçeveye alırsak sağlıklı yaşam tarzı ama bunun önemli bir kısmını da günlük beslenme oluşturuyor.

Maden suyu nasıl içilmelidir?

Prof. Dr. Zeki KARAGÜLLE, maden suyunun tüketimi hakkında bilgi veriyor: Günlük sağlıklı beslenmenin belli kriterleri var; kalori kısıtlaması, besin çeşitliliği, daha çok bitkisel besinlere yönelme, meyve sebze gibi ya da posalı besinlere yönelme, kalorisi düşük ya da farklı göstergeler var, glisemik indeksi düşük beslenme gibi belli kriterler var ama bu kriterlerin vazgeçilmez bir kompanenti de aslında mineralli su içimi olması lazım. Dolayısıyla ister onu zayıflama olarak alın ama daha doğrusu sağlıklı beslenme olarak almak lazım, sağlıklı beslenmede mineralli su günde toplam 1 litre olmak üzere yemek öncesinde, yemek sırasında, yemek sonrasında ve öğün aralarında mutlaka tüketilmelidir.

Maden suyu nasıl tüketilmelidir?

Maden suyu, günde 1 şişe tüketimi idealdir. Dilerseniz, içerisine limon, çilek, karpuz gibi meyveler ekleyerek daha tatlı hale getirebilirsiniz. Ancak, kesinlikle meyveli soda veya meyve maden suyu içmemelisiniz, onlar sağlıklı değildir. Sade maden suyunu içmelisiniz.

Maden suyunun faydaları bunlardır.