Liposuction hakkında bilmeniz gerekenler

Liposuction, vakumla vücudun belli bölgelerinden yağ aldırma anlamına gelen bir operasyondur. Günümüzde farklı estetik kaygıları yaşayan birçok insan, bu alanda çalışmalar yapan estetik cerrahlara giderek konuyla ilgili bilgi alıyor. Ancak işlem talebi öncesinde dahi bilmeniz gereken bazı detaylar mevcut. Liosakşın yöntemleri ile ilgili en çok sorulan soruları Flora Klinik yanıtladı.

Liposakşın ile kilo verebilir miyiz?

İnsanların liposakşın ile ilgili en büyük yanılgılarından bir tanesi, bu işlemle kilo verilebileceğini düşünmeleridir. Liposuction bir kilo verme yöntemi değildir, lokal olarak belli bölgelerden, estetik amaçlı olarak yağ dokularının çekilme işlemidir. Liposakşın işlemi ile kilo verme arasında bir bağ yoktur ancak işlemin ardından diyetlerin uygun şekilde uygulanıp uygulanmaması da, vücudunuzun ulaştığı yeni formun korunması adına önemlidir. Yani bel bölgesinde liposuction yaptırmış bir kişi, eğer formuna çok fazla dikkat etmez ise, işlemde alınan yağ belli bir dönem sonra tekrar oluşabilir.

Liposuction kararınızın ardından ne yapmalıyız?

Liposuction ile ilgili bilgi sahibi olup, gerekli şekilde bilgilendirildikten sonra estetik cerrahınızın sizi incelemesi ve konuyla ilgili bir değerlendirme yapması gerekiyor. Yağ alınmasını istediğiniz bölgenin, bu işlem için çok uygun olmama ihtimali ya da doktorun konuyla ilgili düşüncesi, size sunacağı takvim önemlidir. Yağ aldırma işlemi için doktorun ön onayının ardından, liposuction için hazır olabilirsiniz.

Liposuction ile en fazla ne kadar yağ alınabilir?

Liposuction işlemi ile alınabilen yağ oranı, her operasyonda fark gösterebilir. Liposakşın ile işlem yapılacak bölgenin alanı en önemli kriterdir. Bir operasyonda ortalama olarak alınabilecek yağ düzeyine bakarsak, 6 litre civarı denebilir. İşlem yapılan kişinin yaşı, kilosu ve metabolizmasının bu operasyona vereceği refleks, çıkan sonuçta önemlidir. Yağ miktarı ile ilgili olarak, alınacak yağ miktarının kilonuzdan gideceği ve dolayısı ile zayıflayacağınız yönünde bir düşünceniz olmamalı, alınan yağ dokuları, 1-2 kilo olsa dahi genel estetik görünümünüzü ciddi olarak etkileyebilir. Çok fazla oranda yağ miktarının alınması, ciddi problemler doğurabilir. Bu miktarın kararını estetik cerrah görüşü almadan vermek, doğru bir iş olmaz.

Kaç gün içerisinde normale dönebiliriz?

Liposuction ameliyatı sonrasında, kısa süre içinde kendinize gelebilir, ayağa kalkabilir ve gündelik yaşamınıza devam edebilirsiniz. Ancak kullanılabilecek ağrı kesiciler, önerilen korseler gibi dikkat etmeniz durumlar olacaktır. Ameliyat sonrasında kısa süreli uyuşukluklar yaşanabilir, bedeninizin bazı bölgelerinde şişlik ve ağrılar söz konusu olabilir. Öngörülen normale dönme süreci ortalama bir haftadır. Ancak net olarak tüm ufak problemlerin geride kalması için 1 aylık süre gereklidir.

Hangi bölgelerden yağ alınabilir, liposakşın işlemi nerelere yapılabilir?

Vücudun her bölgesinden yağ alınabilir, ancak tabii ki bir muayene ve doktor görüşü olmadan, kesin bir karar vermemelisiniz. Yağ alınan yerlerdeki yağ hücrelerinde bir azalma söz konusu olacağı için, o bölgelerde bir daha yağ hücresi oluşma şansı yoktur, bu hücreler sayıları sabit olan hücrelerdir. Kilo verme amacı ile değil, estetik düşüncelerle liposuction işlemi yapılabilir. Yağ aldırma operasyonunda ilk olarak buna karar vermelisiniz.

Lipsuction yaptırabilir miyim, hangi bölgelere yaptırırım, ağrılı mı sürer, fiyatı ne kadar gibi sorularınız varsa, Flora Klinik olarak yağ aldırma operasyonları ile ilgili tüm sorularınıza yanıt vermek için hazırız.

Bu yazı https://www.floraklinik.com/liposuction-yag-alma/ sponsorluğunda hazırlanmıştır.

 

Yorum Yapın

vestel