lemon-pratik-bilgi-00

Limonun faydaları nelerdir?

Sinek saldırılarından sıkıldınız mı? Dişlerinizin sarılığı sizi utandırıyor mu? Burnunuzdaki siyah noktalar sinirinizi bozuyor mu? Sakin olun, tüm bunlar ve daha fazla sorun için limonla pratik çözümler üretebilirsiniz!

Fırındaki lekeleri temizlemek

Mikrodalga veya normal fırının içindeki lekeleri çıkarmak limonla çok kolay! Isıya dayanıklı bir kaseyi suyla doldurup içine dilimlenmiş birkaç limon ekleyin. Fırını ısınana kadar çalıştırın. Lekeler yumuşayacaktır, ıslak bezle silip kolayca temizleyin.

Boğaz ağrısını gidermek

Boğaz ağrısını gidermek için birkaç limonun suyunu sıkıp günde birkaç kez gargara yapın. Boğazdaki bakteri ve mikroplar temizlenecek, ağrı hafifleyecektir.

[wp_ad_camp_2]

Evdeki kötü kokuları gidermek

Bir limonu dilimleyip su dolu büyük bir tencereye ekleyin, bir adet çubuk tarçın ve bir avuç karanfil ilave edip iyice kaynatın. Mis kokular evinizi saracak ve her nefeste içiniz açılacaktır.

Doğal diş beyazlatmak

Doğal diş beyazlatma için yarım limonun suyu ve çeyrek çay kaşığı karbonatı karıştırıp diş fırçasıyla dişlerinize uygulayın. Ancak bunu haftada sadece bir kez yapın.

Siyah noktalardan kurtulmak

Limonun faydaları arasında siyah nokta temizliği vardır. Burun, çene ve alındaki siyah noktalardan kurtulmak için her gün bir dilim limonu hafif hareketlerle masaj yapar gibi sorunlu bölgelere uygulayın.

Sineklerden kurtulmak

Yaz geldiğinde sinek saldırılarından kurtulmak için sprey şişesini suyla doldurup içine bir limonun suyunu ekleyin. Havaya ve üzerinize sıkıp sineklerden korunun.

limonlusu-icmek

Meyvelerin kararmasını önlemek

Salata veya tatlı için soyup doğradığınız meyvelerin kararmasını önlemek için birkaç damla limon suyu sıkın.

Pas lekelerinden kurtulmak

Bıçak, çatal veya metal eşyalarındaki pas lekelerinden kurtulmak için limonlu suda kaynatın, pırıl pırıl olacaklardır.

Tırnakları güçlendirmek

Tırnaklarınız çabuk kırılıyor veya şeytan tırnakları oluşuyorsa, bir kaseyi ılık suyla doldurup bir limonun suyunu ekleyin ve tırnaklarınızı bu karışımın içinde 10 dakika bekleyin, ellerinizi durulamayın.

Adet sancısından kurtulmak

Adet sancısından kurtulmak için bir su bardağı ılık suya bir çay kaşığı süzme bal ve bir limonun suyunu ekleyip karıştırın ve için. Ağrılarınız hafifleyecektir.

Bulaşık makinesini temizlemek

Bulaşık makinesinde biriken yemek artıkları, içinin kötü kokmasına sebep olabilir. Bundan kurtulmak için salata sosu için kullandığınız limonları atmayın, bulaşık makinesinin kaşıklık gözüne koyup makineyi çalıştırın, sonuç harika olacak!

[wp_ad_camp_2]

Ayak kokusunu gidermek

Ayaktaki mantar ve bakterileri kötü kokuya sebep olabilir, limonla buna çözüm bulabilirsiniz. Büyük bir tencereyi suyla doldurup dilimlenmiş iki limon ekleyip iyice kaynatın. Tencereyi ocaktan indirip ılınına kadar bekletip ayaklarınızı bu suyun içinde yarım saat tutun.

Sağlıkla kilo vermek

Yapılan bilimsel testler, sabahları bir bardak limonlu su içenlerin daha kolay kilo verdiğini göstermiştir. Bir büyük bardak suya birkaç damla limon suyu ekleyip karıştırın ve sabahları aç karna için.

limonlu-suyun-faydalari

Kireç lekelerini çıkarmak

Musluk ve evyedeki kireç lekelerinden sıkıldınız, değil mi? Limonla ovun ve nasıl parladıklarına şahit olun!

Parlak bir cilt için

Parlak ve pürüzsüz bir cilt için yarım limonun suyuyla bir çay kaşığı balı karıştırıp yüzünüze sürüp 15 dakika bekletin, ılık suyla durulayın. Bu arındırıcı maskeyi her gün yapabilirsiniz.

Camları kolayca temizlemek

Camlarda su lekesi kalmadan temizlemek, daha parlak görünmesini sağlamak için durulama suyuna limon suyu ekleyin, sonuca şaşıracaksınız!

Saç rengini açmak

Saç renginizi açmak istiyorsanız, yeterli miktarda taze limon suyunu hazırlayıp saçlarınıza sürün. Her noktaya eşit dağılması için geniş dişli bir tarakla tarayın. Güneşe çıkıp saçlarınız kuruyana kadar bekletin.

Ter kokusundan kurtulmak

Özellikle yaz geldiğinde kötü ter kokusuyla baş etmek için limondan faydalanabilirsiniz. Banyodan sonra ortadan ikiye böldüğünüz limonu koltukaltlarınıza masaj yaparak sürün.

[wp_ad_camp_2]

Ellerdeki kokudan kurtulmak

Ellerinize sinen balık, sarımsak, soğan gibi rahatsız edici kokulardan kurtulmak istiyorsanız limon suyuyla veya salata sosu için sıktığınız limonla ovun.

Kıyafetlerdeki lekeleri çıkarmak

Kıyafetlerdeki lekeleri iyice çıkarmak için yıkamadan 15 dakika önce lekeli bölgeye limon suyu sürüp bekletin.

Elde bulaşık yıkamak

Elde yıkadığınız bulaşıklarda limon kullanabilirsiniz. Yarım limonun suyunu karbonatın üzerine sıkın. Bu karışımı bulaşık süngerinin üzerine koyarak bulaşıkları bununla ovalayın.

Mutfak tezgahını temizlemek

Mutfak tezgâhlarını temizlemek için 1 litre suya 1 limon suyu ve 1 tatlı kaşığı tuz atın. Bu karışım ile mutfağınız tertemiz!