Levrek balığının muhteşem faydaları

Levrek balığı, ülkemizin en lezzetli balıklarındandır. Etli, beyaz, yağsız, vitamin ve mineral bakımından da çok zengindir. Soğuk denizlerde yaşar ve Şubat ayıyla birlikte tezgahlarda yerini alır. ‘Yüksek Topuklar’ ekibi olarak sizler için levrek balığının faydalarını araştırdık.

Levrek balığı özellikleri ve faydaları nelerdir?

Levrek, Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri, A, B, D ve E vitaminleri bakımından zengindir. Ayrıca, iyot, çinko, potasyum, selenyum, magnezyum, demir, kalsiyum ve fosfor içerir.

  • Grip, nezle gibi kış hastalıklarından korunmaya yardımcı olur. Vücudun serbest radikallerin hasarlarına karşı mücadele edebilmesi için ihtiyaç duyduğu A vitamini ve D vitamini açısından oldukça zengindir.
  • İçerisinde bulunan magnezyum ve iyot eklem ve kemikleri güçlendirir. Kas fonksiyonlarının düzenini sağlar ve kaliteli proteinler sayesinde vücudu korur.
  • Kaliteli protein içerdiği için sindirimi çok kolaydır. Kilo vermeye yardımcı olur. Levrek balığını ızgara ve buğulama yaparak tüketebilirsiniz.
  • Kolesterol, kanser, kalp ve damar hastalıklarından korur. Düşük kolesterolü ve kan basınçlarını önlemek için yardımcı olan levrek balığı, aynı zamanda kalp ritmini düzeltmeye yardımcı olur.
  • Şeker içermez. Bu yüzden, diyabet hastaları için uygundur.
  • Düzenli olarak tüketildiğinde yorgunluk ve bitkinlikle savaşır.
  • İçerisinde bulunan fosfor sayesinde göz sağlığını destekler.

Önemli bilgi: Levrek balığı tükettikten sonra bir bardak yeşil çay içerseniz, balıkta bulunan cıvanın kana emilmesini engellersiniz.

Levrek nasıl pişirilir?

Levreği, bütün olarak mangalda veya fırında yapabilirsiniz. Fileto haline getirerek ızgara, tava, buğulama, haşlama veya yahni olarak da pişirmeniz mümkün. Dilerseniz, güzelce ayıklayarak salatalarda da kullanabilirsiniz. Ancak, tüm balıklarda olduğu gibi levrek balığını kızartmamaya dikkat edin. Aksi takdirde, besin değeri düşer ve fayda sağlamaz.

Levrek balığının faydalarını öğrendiniz.

Portakallı ve pancarlı levrek salatası tarifi için TIKLAYIN!

Yorum Yapın