lekeli-kiyafet

En sevdiğiniz elbiseniz veya çocuğunuzun tişörtü lekelendi ve çıkmıyor mu? Durun, hemen çöpe atmayın! Lekeli kıyafetleri değerlendirip yeniden kullanmanın pek çok yolu var, önerilerimize kulak verin…

1 ) Lekelenin üzerine gelecek şekilde kıyafetinize uygun bir desen çizin.. Bu desen bir çiçek motifi de olabilir, eğer eliniz yatkın ve giysinizin modeli de müsaitse bir şal deseni bile olabilir. İnternette bulabileceğiniz değişik desenlerden de ilham alabilirsiniz..

Çizdiğiniz deseni, bildiğimiz dikiş ipliklerinden giysinizin rengine yakışacak bir renkte iplik ile zincir işi işleyin.. Zincir işi, dikiş ipliği ile işlenildiğinde sanki kumaşın üzerinde baskı gibi duruyor..

İsterseniz nakış ipliği ile de işleyebilirsiniz; bu kez işlediğiniz desen ipliğin kalınlığına bağlı olarak kabartma gibi duracak ve yine çok güzel olacaktır..

Aynı kıyafetiniz tekrar lekelenirse, aynı çiçeklerden ya da desenlerden yine işleyerek, desen sayısını arttırabilirsiniz.

Çocuklarımızın kıyafetlerine de aynı işlemi farklı motifler ya da figürler ile uygulamamız mümkün …

2 ) Kıyafeti batik olarak boyamak da bir çözüm.. Paket lastikleri ile ya da iplikler ile çeşitli yerlerinden aralıklı olarak bağladığımız giysiyi, suda erittiğimiz toz boyaya batırıp 3-4 dakika kadar sonra tuz ve sirke katılmış duru suya batırarak beklettikten sonra, iyice sıkıp ipliklerini çözüyoruz ve batik giysimiz hazır olmuş oluyor..

3 ) Kumaş boyası ile ya da hobi malzemeleri satan yerlerden uygun fiyata alabileceğimiz boyutlu kumaş boyaları ile lekeli kısmı aynı işlemede olduğu gibi desen çizerek boyayabiliriz.

4 ) Lekeli yerin ebadına göre farklı bir kumaştan aplike yapabiliriz

5 ) Leke uygun bir yerdeyse, kumaştan pratik bir gül ya da çiçek yaparak lekenin üzerine dikebiliriz..

6 ) Çocuklarımızın kıyafetlerinde lekenin olduğu yere dikilebilen çizgi film karakterli ya da farklı çıkartmalarından dikebiliriz (tuhafiyelerde bulunuyor)