Tüylerden kalıcı olarak kurtulmak her kadının isteği… Lazer epilasyonla mümkün olan ve güzel sonuçlar veren bu uygulama zararlı mı? Yüksek Topuklar ekibi olarak lazer epilasyonun zararları var mı araştırdık.

Lazer epilasyonun zararları

Lazer epilasyon yaptırmaya karar verdiğiniz zaman doktorunuzu çok iyi seçmelisiniz. Bu konuda uzman bir dermatologdan ya da bire bir doktordan yardım almalısınız. Aksi halde makineleri nasıl kullanacağını bilmeyen kişiler, cildinizde yanma ve lekelenmelere neden olabilir.

 

lazerepi-1305-kapak

 

 

Lazer epilasyonda lekelenmeyi önlemek için:

Lazerde herhangi bir problem yaşamak istemiyorsanuz, lazerin kıla özel 755 nanometrelik dalga boyu olan  alexandrite lazer tipi makinalar tercih edilmesi gerekir. Bunu yanısıra iğneli lazerleri de güvendiğiniz hekimlere ya da güzellik uzmanlarına yaptırabilirsiniz.

Lazerden sonra duş alınır mı?

Lazer işleminden sonra 3 hafta boyunca lazerli bölgenin güneş ışığından korunması gerekir. Bu yüzden güneş koruyucu kremler kullanılmaldır. Lazerden sonra biraz kızarıklık ya da kaşıntı meydana gelebilir. Normali bu tepkilerin 3-4 gün içinde geçmesidir.

 

lazerepi-1305-1

 

 

Yüksek Topuklar Genel Yayın Yönetmeni Arzu Karabulut, lazer epilasyon görüşlerini yazdı! Buraya tıklayarak Arzu Karabulut’un görüşlerini okuyabilirsiniz.

 

Güzel haber: Lazer epilasyon uzmanı Ayşegül Hanım, Yüksek Topuklar’dan gelenlere özel indirim uyguluyor! Aşağıdaki numarayı arayıp Yüksek Topuklar okuyucularına özel fiyatı alabilirsiniz!

 

lazerepi-1305-

 

 

Arzu Karabulut’un gittiği lazer epilasyon merkezinin iletişim bilgileri:

Ayşegül Şenol – Lazer Epilasyon Uzmanı

Dr. Nuri Battal Plastik ve Estetik Cerrahi Kliniği

Adres: Valikonağı Caddesi, Numara: 83 Nişantaşı İstanbul

Telefon Numarası: 0212 232 33 34

  

Lazer epilasyon hakkında uzmanların görüşleri:

 

Plastik Cerrah Op. Dr. SERDAR BETEN: 

Bu yöntemlerin eleştirilmesi normaldir. Estetik açıdan çok başarılı sonuçlar alabiliyorlar belki ama tıbbi açıdan çok kabul edilebilir değil. Güzelleşmek uğruna hata yapıyoruz her şeyden önce. Lazer epilasyon da zararsız değil. Vücuda dışarıdan ekstra yüklenen her ne olursa olsun- yani teknolojik özelliği olsun, güvenirliği olsun, her şeyi olsun- zararı vardır. Tedavi amaçlı kullanılmıyorsa- bir zamanlar biliyorsunuz lazerle yüz geriliyordu, bir iki kere bunu denediler ve daha sonra bunun çok kabul edilebilir olmadığını anladılar, insanın cilt yapısını bozduğunu gördüler ve bundan vazgeçtiler-  bu tür aletlerin mutlaka zararı var. Ama biz teknolojiyi ameliyatlarımızda kullanıyoruz, bunu güzellik amaçlı kullanmak belirli sakıncalar yaratacaktır.

Dermatolog Dr. EDA KUMBASAR:

İstenmeyen tüylerden kurtulmak için kullanılan lazer epilasyon ile ilgil bilinen bir tehlike yok ama burada da cihaz seçimi ile hekimin bu konuda bilgili olması çok önemli. Cihaz doğru kişiler tarafından kullanılmazsa ve doğru aletler kullanılmazsa hastalarda deride yanıklar olabilir, ciltte bunlara bağlı lekeler oluşabilir. Her şey doğru yapılırsa bir tehlike söz konusu olmaz. Bu gibi güzelleşme icatları için dermatoloji uzmanlarına başvurursak, doğru bilgiyi verecektir. Çünkü bu gibi konularda önemli olan, emin ellerde, doğru uzmanlarla, dermatologlarla, plastik cerrahlarla görüşüp sonradan işlemleri yaptırmaya karar vermek gerekmektedir.

Dermatoloji Uzm. Dr. ZERRİN BAYSAL:

Lazer epilasyon yaklaşık 20 küsur yıldır dünyanın her yerinde uygulanan bir tedavi yöntemi. Özellikle kişiye uygun lazer sistemiyle, hekim kontrolü altında sorun teşkil etmiyor. Son zamanlarda lazerli güzelleşme yöntemlerinin kanser yapıyor, lenf bezlerini şişiriyor söylentilerinin tıbbi bir çalışma sonrası çıkmış söylentiler olması söz konusu değil. Bunlar halk arasında nasıl bir şekilde yayılmışsa “Kanser yapar” demek de yanlış, “Kanser yapmaz” demek de yanlış. Bu yöntemler Türkiye’de yaklaşık 15 senedir uygulanıyor, herhangi bir şekilde lenfoma olmuş kişilerde epilasyon etkili diye bir tespit yok. Bu “Mangal eti yemeyin, mide kanseri yapar” demek gibi bir şey.

Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr.MERİÇ AKSOY:

Lazer epilasyonla da ilgili lazer ışınlarına eleştiriler geliyor, bu ışınların hiçbir zararı yok denemez ama zararlı olduğu da ispatlanmadı, direk bu ışınlardan hasta olan bir vaka görmedik henüz. Lazer epilasyonda ışınlar nereye programlanmışsa oraya etki eder, dozunu iyi ayarladıkça bu ve bunun gibi modern yöntemlerin solaryumun, epilasyonun, botoksun, mezoterapinin hiçbir zararı yoktur. İnsanlar bu sayede daha genç, daha güzel gözüküyor, eleştirmek yersiz.

Doktor yorumları HaberTürk’ten alıntıdır.

selulit