Sağlıklı beslenmeye özen gösterenler, laktozsuz süt tercih ediyor. Market raflarında sıkça gördüğümüz laktozsuz süt hakkında en çok merak edilen 6 soruya, 6 cevap sunuyoruz. Özellikle, karın şişkinliği ve laktoz alerjiniz varsa, bu haberimiz tam size göre!

laktozsuz-sut-nedir

Süt, temel besin öğelerinden biridir. Protein içeriğiyle kas yapısını korur, yağ yakım metabolizmasının çalışmasına yardımcı olur. Kalsiyum içeriğine kemik ve diş yapısını güçlendirir. Uzun süre tokluk verip, form korumayı ve kilo vermeyi kolaylaştırır.

Laktozsuz süt nedir, nasıl elde edilir?

Öncelikle, laktoz nedir; açıklayalım: Süt ve yoğurt, peynir gibi süt ürünlerinin içerisinde doğal olarak bulunan süt şekeridir. Ancak, bazı kişilerde laktoz intoleransı bulunur ve süt sindirimi zorlaşır.

Çözüm olarak, laktozsuz süt tüketimi tavsiye edilir. Sütün besin değerleri korunarak, içeriğindeki laktoz yani doğal süt şekeri ayrılıştırılır. Bu sayede, sütün faydalarından yararlanırken olası sindirim problemleri önlenmiş olur.

Laktozsuz sütün faydaları nelerdir?

Laktozsuz süt, besin değerlerini olduğu gibi korur. Tüm faydalarına ek olarak, sindirim sistemini rahatlatır.

  • Sindirim sistemini rahatlatır: Laktozsuz sütler, bağırsaklarda daha kolay sindirilir. Şişkinlik, gaz, kabızlık, mide ağrısı gibi şikayetlerin giderilmesine yardımcı olur.
  • Tokluk verir: Süt içeriğindeki protein, uzun süre tok hissetmeye yardımcı olur. Dolayısıyla, daha dengeli kalori alır ve formunuzu koruyabilirsiniz.
  • Kemik sağlığını korur: Kadınlarda kemik erimesi, en yaygın görülen sorunlardan biridir. Düzenli süt tüketimi, kemik ve diş sağlığını güçlendirmeye yardımcı olur.
Laktozsuz süt, sindirim sistemini rahatlatır.

Laktoz alerjisi belirtileri nelerdir?

Aklınızda, “neden laktozsuz süt içmeliyim?” sorusu belirebilir; haklısınız. Eğer, laktoz alerjisi belirtilerini kendinizde görüyorsanız, çözüm için güvenle tercih edebilirsiniz.

Süt ve süt ürünleri tükettikten sonra:

  • Karın şişkinliği
  • Gaz
  • Kabızlık
  • Mide bulantısı

Gibi sorunlar yaşıyorsanız, sizde laktoz alerjisi olabilir. Belirtiler, süt ürünleri tüketiminden yarım ila iki saat sonra kendini gösterebilir.

Laktozsuz süt kimler için uygundur?

Esasında, sağlıklı beslenmeye özen gösteren herkes için uygundur. Ancak, özellikle şişkinlik, mide bulantısı, gaz gibi problemleri olan kişiler, rahat bir sindirim için laktozsuz süt tercih edebilir. Emziren anneler, hamileler için de uygundur.

Sütü hem sade olarak içebilir hem kahvelerde, yemeklerde, soslarda güvenle kullanabilirsiniz.

Bir su bardağı süt ortalama 100 kaloridir.

Laktozsuz süt kilo aldırır mı?

Dengeli beslenmek, süt tüketiminde de geçerli bir kuraldır. Markalara göre değişmekle birlikte 1 su bardağı laktozsuz süt, 100 kaloridir.

Diyet yapan bireylerin bile günde ortalama 1800-2000 kalori alabileceği bilgisini göz önünde bulundurursak, yetişkin bir birey her gün 2 bardak içebilir. Kilo aldırmaz hatta dolaylı yoldan zayıflamasına yardımcı olur.

Laktozsuz süt zararlı mıdır?

Laktozsuz süt, normal sütlere göre biraz daha tatlı olabilir. Bunun sebebi, şeker ilavesi değildir. Sütün besin değeri korunurken laktoz parçalara ayrılır ve daha belirgin bir şeker tadı hissedilir.

Laktozsuz süt, zararlı değildir. Aksine, süt ürünlerinin tüketimine bağlı meydana karın şişkinliği, gaz, kabızlık gibi sorunların giderilmesinde tercih edilmesi bir besindir.