Laktozsuz sütü tercih edenlerin sayısı giderek artıyor. Peki, laktozsuz süt nedir? Laktozsuz sütün faydaları nelerdir? “Yüksek Topuklar” ekibi olarak bu soruların cevaplarını veriyoruz. Laktozsuz süt hakkında bilgi sahibi olmak için hemen okumaya başlayın!

Laktozsuz süt nedir?

Süt, protein, kalsiyum, potasyum ve birçok vitamin içeren yapısı sayesinde son derece faydalı bir besindir. Çoğu insan günlük hayatında sık sık süt tüketir. Ancak süt tüketimi kimilerinde sindirim sorunlarına neden olur. Süt tükettikten sonra sindirim sorunu yaşamak istemeyenler için laktozsuz süt harika bir çözüm.

Laktoz, sütün yapısında bulunan süt şekeridir. Laktozsuz süt ise, sütün yapısındaki laktozun, süte laktaz enzimi eklenerek parçalanmış, glikoz ve galaktoza dönüşmüş halidir. Glikoz ve galaktozun sindirimi laktoza göre çok daha kolay gerçekleşir.

Laktozsuz sütte, süt şekeri daha küçük parçalara ayrıldığı için tadı diğer sütlerle karşılaştırıldığında daha tatlı gelir. Laktozsuz süt, hafif beslenmeyi tercih edenler ve laktoz intoleransı yaşayanlar için güzel bir seçenektir.

Laktozsuz sütün besin değerleri

Laktozsuz süt elde edilirken sütün tüm besin değerleri korunur. Protein, kalsiyum, yağ ve diğer besin değerlerinin oranları aynı kalır. Bu nedenle düşük kalorili diyetler için tercih edilmesi gereken bir ürün değildir. Ancak, şişkinlik ve sindirim sorunları yaşıyorsanız laktozsuz sütü tercih edebilirsiniz.

Laktozsuz sütün faydaları 

 • Süt, midede şişkinliğe ve gaza sebep olan bir besindir. Araştırmalar, süt içmeyen kişilerin şişkinlik ve gaz problemleri yüzünden sütü tercih etmediklerini belirtiyor.
 • Laktozsuz süt, sindirim problemlerinizi çözmenizde size yardımcı olur. Sindirim sisteminizin düzenli çalışmasını sağlar.
 • Laktozsuz süt sayesinde, süt tüketmekten çekinen biri olarak süt içmeye devam edebilirsiniz. Böylece, kalsiyum alarak kemik ve diş sağlığınızı ihmal etmemiş olursunuz.
 • Hafif ve sağlıklı beslenmek isteyenler için uygun bir tercih olan laktozsuz süt, gün boyu şişkinlik ve gaz problemi yaşamanızı önler.
 • Vitamin ve mineral açısından zengin olan laktozsuz süt, cilt sağlığınızı korur ve yaşlanma karşıtıdır.
 • Düzenli kullandığınız bir ilaç varsa, laktozsuz süt sayesinde ilacın yan etkilerini azaltırsınız. Midenizi korur ve mide kramplarının önüne geçer.

Laktozsuz süt zayıflatır mı?

 • Laktozsuz süt, spor yaparak ve düzenli beslenerek tüketildiğinde kilo vermenize yardımcı olabilir.
 • Spordan önce veya sonra içilen laktozsuz süt, göbek ve bel bölgesindeki yağların yakılmasını hızlandırır.
 • Yüksek protein miktarı sayesinde sindirimi uzun sürer. Dolayısıyla yarattığı tokluk hissi de uzundur.
 • Kan şekerini kontrol altına alır. Böylece açlık krizlerinin önüne geçer.
 • Yalnızca laktozsuz süt içerek kilo vermeyi beklemek doğru olmaz. Sağlıklı bir beslenme programı oluşturup, ara öğünlerinizde laktozsuz süt tüketebilirsiniz.

Önemli bilgi:

Laktozsuz süt tüketirken miktarına dikkat edin. Yağ içeren bir besin olduğu için laktozsuz sütü fazla tüketmek kilo almanıza neden olabilir.