Kuru, yıpranmış ve cansız görünen saçlarınızı nemlendirmek ve daha sağlıklı bir hale getirmek için bitkisel çözüm önerileri sunuyoruz. Kuru saçlar için nem veren doğal yöntemleri öğrenmek için haberimizi okumaya devam edin.

Boya, ısı veren işlemler, yanlış saç bakım ürünleri gibi faktörler saçın zamanla kurumasına ve yıpranmasına neden olur. Peki, kuru saçlar nasıl nemlendirilir? Saç kuruluğunu bitkisel yöntemlerle ortadan kaldırabilirsiniz.

Zeytinyağı ile saç bakımı

Zeytinyağı içerdiği E vitamini ve antioksidanlar sayesinde saçı nemlendirerek, daha canlı ve sağlıklı bir görünüm sağlar. Organik zeytinyağını saç köklerinizden ucuna kadar masaj yaparak uygulayın. Yaklaşık bir saat beklettikten sonra yıkayın. Kuru saçlar için bu yöntemi haftada bir kez tekrarlamak yeterli olacaktır.

Kuru saçlar için mayonez

Doğal saç bakımında etkili bir yöntem olan mayonez, kuru ve cansız saçların kurtarıcısı. İçerdiği protein sayesinde saça doğal bakım yapar ve daha parlak görünmesini sağlar. Hafif nemli saçınıza saç diplerinden başlayarak uçlara kadar mayonezi güzelce yayın. 1-2 dakika masaj yapın ve ardından saçınızı streç filmle sarın. 1 saat beklettikten sonra saçınızı yıkayabilirsiniz. Bu yöntemi haftada en az bir kez uygulayarak tam fayda sağlayabilirsiniz.

Sağlıklı saçlar için yumurta maskesi

Yumurtanın içerisinde bulunan lesitin ve protein saçların yumuşamasını sağlar, kuru ve yıpranmış görüntüyü ortadan kaldırır. 2 yemek kaşığı su ve 1 yumurtanın akını karıştırın. Ardından karışımı saç diplerinize masaj yaparak uygulayın. 15 dakika bekledikten sonra soğuk su ile durulayın. Yumurta ile saç bakımını haftada 1 veya 2 kez yapabilirsiniz.

Avokado ile doğal saç bakımı

Avokado, cilt bakımında olduğu kadar saç bakımında da son derece etkili. Kuru saça ihtiyacı olan nemi geri vererek daha parlak ve canlı bir görünüm sağlıyor. Yarım avokadoyu blenderdan geçirin. İçerisine buğday tohumu yağı ve jojoba yağı ekleyin. Güzelce karıştırın. Saç diplerinden uçlarına kadar sürüp bone takın. Yaklaşık yarım saat bekledikten sonra ılık su ile durulayın. Bu yöntemi haftada 2 kez uygulayabilirsiniz.

Kuru saçlara kesin çözüm: Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı, cilt ve saç bakımında uygulanabilecek en iyi yöntemlerden biri. İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde saçı besler ve güçlendirir. Saç kuruluğundan şikayetçiyseniz, saç kremi yerine Hindistan cevizi yağı kullanabilirsiniz.

Alternatif bakım yöntemi; gece yatmadan önce saçınıza Hindistan cevizi yağı sürün. Yastığınıza bulaşmaması için saçınıza bone geçirebilir veya yastığın üzerine havlu koyabilirsiniz. Bütün gece saçınızda kalan Hindistan cevizi yağı, saçınızı nemlendirerek daha sağlıklı bir görünüm sağlayacaktır. Sabah uyandığınızda saçınızı yıkayabilirsiniz.

Kuru saçlar nasıl nemlendirilir, öğrendiniz. Aşağıdaki konu başlıkları da ilginizi çekebilir:

Saç dökülmesine karşı etkili çözümler

Evde doğal saç bakımı için öneriler

Saç kırıkları için doğal maske tarifleri