Çoğu kadın, özellikle soğuk havalarda kuruyan ve yıpranan ellerden şikayetçi. Peki, kuruyan eller için evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemler nelerdir? “Yüksek Topuklar” ekibi olarak kuru ellere çare olacak doğal yöntemlerden oluşan haberimizi sizler için hazırladık.

Kuru eller nasıl yumuşatılır?

Kadınların elleri, soğuk hava ve ev işleri derken yumuşaklığını ve parlaklığını kaybeder. Bu durumu ortadan kaldıracak, çevresel faktörler yüzünden hassaslaşan ve yaşlı görünen elleri iyileştirecek harika önerilerimiz var! Evde kolayca uygulayabileceğiniz doğal yöntemlerle yumuşacık ellere sahip olabilirsiniz…

Şeker ve zeytinyağıyla ellerinize bakın!

Şeker ve zeytin yağıyla yapacağınız karışım avuç içlerinizi ve ellerinizi yumuşacık yapacaktır. 1 yemek kaşığı şeker ve 1 yemek kaşığı zeytinyağını karıştır ve ellerinizi bu karışımla ovalamaya başlayın. 1 dakika boyunca ovaladıktan sonra ellerinizi ılık suyla durulayın. Ellerinizin pamuk gibi olduğunu göreceksiniz.

Hindistan cevizi yağıyla masaj yapın!

Birçok faydası bulunan Hindistan cevizi yağıyla ellerinize masaj yapın. Masaj yaptıktan sonra güneşe çıkmamaya özen gösterin. Aksi takdirde Hindistan cevizi yağı ellerinizi güneşe karşı duyarlı hale getirdiği için elleriniz çok çabuk yanacaktır. Bu da lekelenmelere sebep olur. Hindistan cevizi yağını uygulamak için en doğru saat akşam yatmadan önceki saatlerdir.

Vazelinle yumuşacık ellere sahip olun!

Ev işleriniz ve günlük yapacaklarınız bittikten sonra ellerinizi güzelce yıkayıp, vazelinle masaj yapın. Sürdükten sonra hiçbir yerle temas etmemek adına uyumadan önce yaparsanız daha etkili olacaktır. Sabah yumuşacık ellerle uyanmak için bu yöntemi uygulamanızı tavsiye ederiz.

Gliserin ve gül suyu ile ellerinizi yenileyin!

Gül suyu cildi nemlendiren doğal toniklerdendir. Gliserin ise ciltteki hasarları onararak cildi iyileştirir. Biraz da limon eklemek ciltteki lekelerin açılmasında etkili olur. 1 yemek kaşığı gliserin, 1 çay kaşığı limon ve 4-5 damla gül suyunu karıştırın. Ellerinize eşit miktarda uyguladıktan sonra yaklaşık 15 dakika bekleyin ve durulayın. Düzenli olarak uyguladığınız takdirde yumuşacık ellere sahip olacaksınız.

Ellerinize karbonatla maske yapın!

Hem kuru hem de lekeli ellere sahipseniz bu maske tam size göre! Karbonat ciltteki ölü hücreleri atar ve yeni hücrelerin oluşumunu hızlandırır. Daha genç ellere sahip olmanızı sağlar. 2 çay kaşığı limon suyu, 2 çay kaşığı bal ve 2 çay kaşığı karbonatı karıştırın. Ellerinizi yumuşak bir sabunla yıkadıktan sonra bu karışımı ellerinize masaj yaparak uygulayın. Yaklaşık 10 dakika bekledikten sonra ellerinizi ılık suyla durulayın. Haftada iki kere düzenli olarak uygularsanız yumuşacık eller sizin olur.

Yumuşak eller için diğer öneriler:

  • Ev temizliğinde kullandığınız deterjanlar, temizleyiciler kimyasal yapılarından dolayı ellerinizi yıpratır. Bu nedenle temizlik yaparken eldiven takmak ellerinizi korumak adına iyi bir yöntemdir.
  • Her gün ellerinizi iyi bir nemlendirici kremle nemlendirmeye özen gösterin. Özellikle yatmadan önce nemlendirmek ellerinizi yumuşatmada son derece etkili olacaktır.
  • Ellerinizin kan dolaşımını hızlandırmak için ellerinize masaj yapabilirsiniz.
  • Ellerinizi yıkarken ılık su kullanmaya dikkat edin. Sıcak su ellerinizin nemi alarak kurumasına neden olur. Ayrıca gereğinden fazla suyla temas eden eller bir süre sonra kurumaya başlar.
  • Her konuda olduğu gibi yumuşak eller için de sağlık beslenmek ve bol bol su içmek çok önemlidir.

Yumuşak ellere sahip olmak zor değil. Yukarıda bahsettiğimiz maskeler ve diğer önerilerle kuru ellere veda edebilirsiniz…