Kış soğuklarıyla birlikte kuru ciltler daha da hassaslaşır. Kuru cilde sahip kişiler soğuk havanın etkisiyle dökülme, kuruluk, kaşıntı ve gerginlik problemleriyle karşılaşır. Bu problemlere engel olmak için cildinizin nemini koruyacak harika maske önerilerimiz var! ‘Yüksek Topuklar’ ekibi olarak kuru ciltler için maske tariflerini derledik.

Kuru ciltler için öneriler

Her cilt tipinin kendine göre zorlukları vardır. Yağlı ciltler parlamadan şikayet ederken kuru cilde sahip kişiler cansız ve gergin ciltlerinden yakınırlar. Kuru bir cildiniz varsa, özellikle kış aylarında cilt bakımına daha fazla özen göstermeniz gerekir. Soğukla birlikte cilt zarar görür. Bu zararı önlemek ve sağlıklı bir cilde sahip olmak için cildinize iyi bakın ve cildinizi düzenli olarak nemlendirmeye özen gösterin.

İşte kuru ciltlere özel hazırladığımız cildinize nem kazandıracak ve cildinizi soğuklardan koruyacak maske tarifleri:

Avokado maskesi

Avokado vitamin, mineral ve doğal yağ asitleri bakımından zengin bir besindir. Sağlıklı beslenmede olduğu kadar cilt bakımında da olumlu etkilere sahiptir. Avokado maskesiyle cilt bakımı yaparak sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz.

Malzemeler:

 • Yarım avokado
 • 1 tatlı kaşığı bal

Avokadoyu çatal yardımıyla ezin ve balı ekleyin. İyice karıştırdıktan sonra karışımı yüzünüze sürün. Yaklaşık 15 dakika bekleyin ve yüzünüzü ılık suyla durulayın.

Avokado maskesini haftada 2 kez uygulayarak cildinizi nemlendirebilirsiniz.

Muz maskesi

Muz, A , B, E vitaminleri ve potasyum bakımından zengin bir meyvedir. Muz maskesini düzenli olarak cildinize uyguladığınız takdirde, cilt lekeleriniz azaltır, cildin yaşlanmasını geciktirir, cildi güneşin zararlı ışınlarından korur ve cildinizi nemlendirirsiniz.

Malzemeler:

 • Yarım muz
 • 2 çay kaşığı süt veya yoğurt

Muzu çatal yardımıyla ezdikten sonra süt veya yoğurdu ilave edin. İyice karıştırın ve karışımı yüzünüze uygulayın. Yaklaşık 20 dakika bekledikten sonra yüzünüzü durulayın.

Muz maskesini kuruluğun derecesine göre haftada 1 veya 2 kez uygulayabilirsiniz.

Yulaf ezmesiyle maske

Yulaf ezmesi cildinizi temizler ve nemlendirir. Aynı zamanda cildin kırışmasını geciktirir ve yumuşamasını sağlar.

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı yulaf ezmesi
 • Yarım çay bardağı süt
 • 1 tatlı kaşığı bal

Yulaf ezmesini sütle birlikte yumuşayana kadar pişirin. Soğuduktan sonra içine balı ilave ederek iyice karıştırın. Yüzünüze uygulayın ve 15 dakika bekleyin. Daha sonra ılık suyla yüzünüzü durulayın.

Bu maskeyi hazırlarken pişirmek ve soğumasını beklemek size zor gelecekse, yulafları havanda dövüp toz haline getirerek de yulaf ezmesiyle maske hazırlayabilirsiniz.

Elma maskesi

Elma maskesiyle cildinizin kaybettiği nemi geri kazandırarak sağlıklı bir cilt görünümüne sahip olabilirsiniz.

Malzemeler:

 • 1 elma
 • 1 çorba kaşığı zeytinyağı
 • 2 çorba kaşığı süt

Elma maskesi için öncelikle elmaları rendeleyin. İçine zeytinyağı ve sütü ilave edin. İyice karıştırdıktan sonra yüzünüze uygulayın. Yaklaşık 20 dakika bekleyin ve ılık suyla yüzünüzü durulayın.

Yumurta maskesi

Kuru ciltler yorgun ve sağlıksız görünür. Bu görünümü azaltmak için cildinize yumurta maskesi uygulayabilirsiniz. Protein ve mineral bakımından zengin olan yumurta maskesi sayesinde cildiniz yumuşar ve canlanır.

Malzemeler:

 • 1 yumurtanın akı
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı

Yumurtanın akını, zeytinyağını ve balı bir kaseye koyun ve iyice karıştırın. Daha sonra yüzünüze uygulayın. Yaklaşık 15 dakika bekledikten sonra yüzünüzü durulayın.

Daha canlı ve sağlıklı bir cilde sahip olmak için sizlere sunduğumuz kuru ciltler için maske tariflerini düzenli olarak uygulayabilirsiniz. Aşağıdaki konu başlıkları da ilginizi çekebilir:

Kuru ciltler için nemlendirici önerileri

Cilt kuruluğu nasıl giderilir?

Kuru ciltler için bakım önerileri